Czy po wzięciu pożyczki moje dane zostają w BIK?

  • 26 Sie 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Większość firm pożyczkowych funkcjonujących na polskim rynku współpracuje z BIK, a to oznacza, że dane na temat wiarygodności ich klientów znajdują się w bazie. Za zgodą konsumentów mogą je później sprawdzić banki i inni pożyczkodawcy.
Czy po wzięciu pożyczki moje dane zostają w BIK?

Przybywa firm współpracujących z BIK

Coraz więcej firm pożyczkowych bazuje na danych dostępnych w BIK. To pozwala na sprawdzenie historii kredytowej wnioskujących i zmniejszenie ryzyka problemów ze spłatą. W BIK znajdują się informacje o przeszłych kredytach i pożyczkach oraz terminowości ich spłacania. Jeśli doszło do spóźnienia w uregulowaniu jakiejś raty, to takie dane pojawią się w systemie. Pusta historia też nie świadczy na korzyść wnioskującego, choć nie tak jak dług. Przed wysłaniem wniosku o dodatkowe środki dobrze jest pobrać raport BIK, który zawiera także dane z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitora. Dzięki temu zyskuje się wiedzę na temat tego, co zobaczą potencjalni kredytobiorcy czy pożyczkodawcy. Jest tam też scoring, czyli ocena od 1 do 100. Opiera się ona na profilowaniu, czyli porównaniu wnioskującego na tle wzorcowych kredytobiorców. Im bliżej 100, tym lepiej.

Sprawdź jak zbudować dobra historię kredytową >>

Scoring w BIK

Ocena w BIK zależna jest od: terminowości, korzystania z produktów kredytowych, częstotliwości składania wniosków i historii kredytowej. Spłacanie rat według wyznaczonego harmonogramu zwiększa noty, a spóźnienia obniżają, choć nie bez znaczenia jest też liczba dni po terminie, czy to trudności pojawiły się jednorazowo czy częściej oraz jakiej kwoty dotyczyły. Istnienie przeterminowanego zadłużenia uniemożliwia skorzystanie z nowego finansowania. Na scoring dobrze działa korzystanie z kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych, choć w odpowiednim do dochodów stosunku. Istotne jest, jak często wykorzystuje się maksymalny limit na karcie kredytowej – im rzadziej, tym lepiej. Optymalne jest rozporządzanie dostępnymi środkami w umiarkowany sposób. Scoring obniża wiele zapytań o ten sam typ kredytu lub pożyczki w krótkim czasie, które zakończyły się decyzją odmowną. Zapytania kredytowe kierowane są od banków i firm pożyczkowych do BIK po otrzymaniu wniosku od klienta. Poza tym ważna jest historia kredytowa: jak długo korzysta się z produktów kredytowych. Im dłużej, tym lepiej, o ile są to zobowiązania spłacane terminowo.

Warto wiedzieć, że dane o spłaconych już kredytach czy pożyczkach wymagają zgody na przetwarzanie. Jeśli spłata odbyła się to terminowo, to lepiej ją wyrazić, bo taka informacja działa na korzyść wnioskującego o nowe środki. Dane o zobowiązaniu z opóźnieniami mogą być przetwarzane bez zgody do 5 lat od wygaśnięcia zobowiązania.

COVID a pożyczki pozabankowe – jak wygląda ich sytuacja na rynku? Sprawdź!

Dodano:
26 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły