Czy porównywanie kredytów wpływa na zdolność kredytową?

  • 15 Lip 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, zawsze zachęcam do porównywania ofert. Warto zapytać o warunki dla Ciebie w kilku bankach, aby potem móc wybrać najlepsze, a nie decydować się na pierwszy lepszy kredyt. Jednak wielu z Was obawia się, że zbyt duża liczba zapytań może zmniejszyć szansę na uzyskanie kredytu. Jak jest w rzeczywistości? Zapytałam w Biurze Informacji Kredytowej.
Czy porównywanie kredytów wpływa na zdolność kredytową?

Często pytacie w mnie w mailach i komentarzach, gdzie znaleźć tani kredyt gotówkowy albo który bank udziela najtańszego kredytu hipotecznego. Jeśli podasz kwotę swoich dochodów, liczbę osób na utrzymaniu, staż pracy, historię spłaty swoich poprzednich zobowiązań, a także kwotę wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym (kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest już od kilku lat udzielany), to wtedy mogę oszacować, czy masz szansę na decyzję pozytywną.

Jednak konkretne warunki kredytowania, czyli wysokość raty oraz dostępną maksymalną kwotę kredytu otrzymasz tylko w banku.

Dlatego jeśli widzę, że Twoja sytuacja finansowa pozwala na to, aby otrzymać kredyt, to zawsze zachęcam Cię do skontaktowania się z bankiem. Możesz to zrobić przez internet za pomocą naszej porównywarki, bo jak pokazała nam pandemia koronawirusa bezpieczniej i #lepiejzdomu.

Sprawdzając rynek, masz szansę uzyskać najtańszy kredyt gotówkowy, a nawet kredyt gotówkowy online. Porównywanie ofert jest również bardzo ważne przy kredycie hipotecznym. Warunki finansowania będą różnić się w zależności od oferty banku. Skoro pożyczasz nawet 300 – 400 tys. zł, to brak porównania ofert może kosztować się nawet kilkanaście tysięcy złotych!

Każde zapytanie o kredyt to adnotacja w BIK

Kiedy już klikniesz „Zapytaj o kredyt” w naszym rankingu kredytów hipotecznych albo gotówkowych i podasz kontakt do siebie, to w ciągu kilku minut możesz spodziewać się telefonu od bankowego doradcy. Zapyta Cię on o preferowaną kwotę i okres kredytu, ale też o Twoją sytuację finansową (gdzie pracujesz, ile zarabiasz, czy masz jakieś zobowiązania, ile wynosi Twój staż pracy itp.). Kolejnym etapem weryfikacji wniosku jest złożenie zapytania w Biurze Informacji Kredytowej. Po co?

Bankowy analityk sprawdzi, jakie aktualnie posiadasz zobowiązania i jak w przeszłości były spłacane. Jest to element oceny ryzyka kredytowego. W końcu jeśli Twoje raty są aktualnie zbyt wysokie, abyś dał radę spłacać kolejną albo zdarzały Ci się poważne opóźnienia w spłacie, to bank nie może udzielić kredytu.

Jednak czy samo zapytanie wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny – kalkulator zdolności kredytowej >> Zobacz, ile możesz pożyczyć!

Kilka zapytań o kredyt a zdolność kredytowa

Z jednej strony BIK deklaruje, że każde złożone zapytanie o dany produkt (np. tylko o kredyt gotówkowy albo tylko o kredyt hipoteczny) w ciągu 14 dni jest traktowane jako jedno. Jednak z drugiej strony piszecie do nas z informacją, że zbyt duża ilość kierowanych zapytań sprawiła, że nie możecie już dostać kredytu.

Jaka jest prawda? Odpowiem najbardziej utartym stwierdzeniem – to zależy.

Jeśli masz stabilne dochody, dobrą pracę, nigdy wcześniej nie zdarzały Ci się opóźnienia w spłacie kredytów i wyślesz zapytania do 3-4 banków tylko po to, aby porównać oferty, to nic złego się nie stanie.

Jeżeli z kolei w ciągu ostatniego czasu wysłałeś 10 zapytań, a dodatkowo Twoja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, to wtedy rzeczywiście może to przechylić szalę na Twoją niekorzyść.

Pamiętaj, że dane gromadzone przez BIK są dostarczane wszystkim bankom takie same. To od bankowego analityka zależy, jak je zinterpretuje.

Potwierdza to Aleksandra Stankiewicz – Billewicz z BIK - zgodnie z wymaganiami ustawowymi banki samodzielnie dokonują oceny zdolności kredytowej i nie mogą tej czynności zlecać podmiotom zewnętrznym. Oznacza to tyle, że BIK dostarcza bankom informacji do podejmowania decyzji kredytowych, ale to bank ocenia, czy poziom ryzyka związany z danym wnioskiem kredytowym jest akceptowalny i finansowanie może zostać udzielone, czy też nie.

I dodaje, że banki, zgodnie z obowiązkiem ustawowym, określają zdolność kredytową klienta, stosując w tym celu samodzielnie opracowane kryteria oparte na zebranych danych oraz modele scoringowe – własne lub pochodzące, np. z BIK.

W zależności od dostępnych informacji na temat klienta oraz skłonności banku do podejmowania ryzyka, poszczególne banki biorą pod uwagę nieco inne elementy, zanim finalnie udzielą finansowania. Choć banki, w celu oceny zdolności klienta do spłaty, teoretycznie analizują podobne elementy, to jednak z uwagi na wskazane indywidualne sytuacje poszczególnych instytucji – mają inne polityki kredytowe. Poszczególne charakterystyki klienta w rożnych bankach mogą więc w inny sposób wpłynąć na finalną ocenę. Oznacza to, że ta sama osoba, wnioskująca o podobny kredyt w jednym banku może go otrzymać, a w innym – dostanie odmowną decyzję kredytową.

Ja się przychylam do tej opinii i najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście zachęcam do tego, żeby porównywać oferty, ale robić to z głową. Wybierz sobie 3-4 banki, które mają najatrakcyjniejsze warunki. Jeżeli we wszystkich otrzymasz decyzję negatywną, to warto wstrzymać się przez jakiś czas, popracować nad zwiększeniem zdolności kredytowej i potem ponownie wnioskować o kredyt.

Zobacz również: Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Dodano:
15 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły