Czy przy kredycie gotówkowym wymagany jest wkład własny?

  • 16 Paź 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wkład własny to zmora niejednego kredytobiorcy. Po kredyt sięgasz przecież w sytuacji, gdy nie posiadasz własnych środków na realizację konkretnego celu. Skąd zatem wziąć kwotę, której żąda bank? Zrozumieć trzeba jednak także drugą stronę. Bank udzielając kredytu, zwłaszcza na wysokie kwoty, musi się odpowiednio zabezpieczyć i mieć pewność, że poradzisz sobie ze spłatą. Czy zawsze musisz być przygotowany na posiadanie oszczędności przy zaciąganiu kredytu? Czy przy kredycie gotówkowym także wymagany jest wkład własny? A może ogranicza się on wyłącznie do kredytu hipotecznego? Sprawdźmy!
Czy przy kredycie gotówkowym wymagany jest wkład własny?

Wysokość wkładu własnego do kredytu hipotecznego znacząco wzrosła na przełomie ostatnich lat. Na jaką kwotę musisz się przygotować? Ile wynosi wkład własny w 2020 roku? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest wkład własny?

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, musisz posiadać już pewne oszczędności. Skąd taki wymóg? Banki żądają bowiem od kredytobiorców wpłaty wkładu własnego.

Co to jest wkład własny? Wkład własny to kapitał, który musisz mieć, aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt hipoteczny. To bank określa, jaką dokładnie sumą powinieneś dysponować. Jest to wyliczenie procentowe. Dawniej banki udzielały kredytów bez wkładu własnego, a nawet na kwotę wyższą niż wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Obecnie wymagane jest co najmniej 10% wkładu pod warunkiem ubezpieczenia dodatkowych 10%. Standardowo musimy nieść w gotówce 20% wartości nieruchomości.

Jeśli zatem chcesz dokonać zakupu mieszkania, którego cena wynosi 300 tys. złotych, musisz wpłacić 60 tys. złotych. To niemała kwota.

Co to jest wkład własny przy kredycie gotówkowym?

A jak wygląda kwestia wkładu własnego przy kredycie gotówkowym? Czy i w tym przypadku musisz przygotować się na odłożenie sporej sumy? Możesz odetchnąć. Banki nie wymagają wkładu własnego przy kredytach gotówkowych. Dlaczego? Zazwyczaj są to zobowiązania na mniejsze kwoty i krótszy okres kredytowania. Okres kredytowania, na jaki możesz pożyczyć kredyt gotówkowy, wynosi zazwyczaj do 10 lat.

Co więcej, oprocentowanie kredytów gotówkowych jest znacznie wyższe niż w przypadku kredytów hipotecznych. Zastanawiasz się jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt gotówkowy? W tym celu warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, który pozwoli Ci w szybki i prosty sposób porównać wysokość raty pożyczki w różnych bankach. 

Co to jest wkład własny przy kredycie hipotecznym?

Wkład własny ogranicza się wyłącznie do kredytu hipotecznego. Im wyższy, tym lepiej dla Ciebie. Musisz bowiem wiedzieć, że wkład własny zmniejsza kwotę kredytu. Ponadto, im więcej masz własnych oszczędności, tym mniej musisz pożyczyć, co w przypadku kredytu hipotecznego jest bardzo istotne. Każdy kolejny rok to dodatkowe koszty. Przez 25-30 lat możesz oddać bankowi setki tysięcy złotych.

Lepiej więc najpierw trochę samemu zaoszczędzić. Oczywiście warto szukać atrakcyjnych ofert. Z pewnością przyda się ranking kredytów hipotecznych.

Miej na uwadze, że kredyt hipoteczny w 2020 roku może być obwarowany nieco większą liczbą wymagań. Niestety, sytuacja związana z pandemią koronawirusa dała się we znaki wielu przedsiębiorcom i pracownikom. Niektóre banki zdecydowały się podnieść wymagany wkład własny nawet do 30%. Jeszcze inne zaostrzyły wymagania dotyczące zdolności kredytowej. Czy ma to przełożenie także na kredyty gotówkowego? Z pewnością. Ich liczba w tym roku znacząco spadła.

Dowiedz się więcej: Jak obliczyć wkład własny 2020? Wymagania banków przy kredycie hipotecznym >>

Gdzie szukać najlepszych ofert kredytowych?

Niezależnie, czy szukasz oferty kredytu gotówkowego, czy hipotecznego, na pewno nie zamierzasz przepłacać. I masz rację. Znalezienie odpowiedniej oferty nie jest jednak proste, szczególnie że ich ilość może nieco przytłoczyć. Na szczęście nie musisz przyglądać się każdej z nich z osobna. Do tego celu posłuży Ci porównywarka kredytów gotówkowych oraz porównywarka kredytów hipotecznych. Bez problemu znajdziesz je w sieci. Wybierz parametry kredytu, które Cię interesują i sprawdź, który bank zaoferuje Ci najkorzystniejszą ofertę. Nie skupiaj się jedynie na oprocentowaniu, ale zwróć uwagę na całościowy koszt kredytu

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
16 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły