Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czy raty kredytów hipotecznych wzrosną?

Fot.

Już od dłuższego czasu posiadacze kredytów mieszkaniowych słyszą ostrzeżenia dotyczące wzrostu stóp procentowych NBP oraz stopy WIBOR 3M. Takie przestrogi wydają się zasadne, gdyż od marca 2015 r. mamy do czynienia z rekordowo niskim kosztem pieniądza. Wzrost inflacji sugeruje, że dodatnia zmiana stóp procentowych NBP jest tylko kwestią czasu. Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl większość kredytobiorców nie musi się jednak obawiać najbliższej podwyżki rat. Bardziej problematyczny może być cały cykl podwyższania stóp procentowych.

Pierwsza podwyżka polskich stóp procentowych nie będzie duża

W ostatnim czasie do kredytobiorców docierały sprzeczne sygnały dotyczące przyszłego poziomu stóp procentowych. Pod koniec minionego roku, podwyżka kosztu pieniądza w ciągu 9 - 12 kolejnych miesięcy, wydawała się bardzo prawdopodobna. Oprócz analityków, takiego scenariusza spodziewały się również rynki finansowe.

Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl wiara w tegoroczną podwyżkę stóp procentowych, nieco osłabła po styczniowych wypowiedziach prezesa NBP. Szef banku centralnego dał do zrozumienia, że pierwsza korekta polityki monetarnej jeszcze w 2018 roku, wcale nie jest przesądzona. Takie wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego trzeba jednak traktować ostrożnie. Przemawiają za tym dwa argumenty. Po pierwsze, komunikaty przekazywane przez decydentów banku centralnego często mają za zadanie wywołać określone reakcje na rynku finansowym oraz w sferze realnej gospodarki (np. skłonić przedsiębiorstwa do zwiększania poziomu inwestycji). Po drugie, decyzje Rady Polityki Pieniężnej w dużej mierze będą uzależnione od zmian inflacji oraz jej dalszych prognoz.

Listopadowa projekcja NBP wskazuje, że już w 2018 r. może zostać przekroczony główny cel inflacyjny (2,50 proc.). Taka sytuacja na pewno spowodowałaby wzrost presji na RPP w sprawie podwyżek stóp procentowych. Trudno jednak oczekiwać dużych zmian w sytuacji, gdy ścieżka wzrostu inflacji będzie zbliżona do wcześniejszych prognoz. Dlatego ewentualna pierwsza podwyżka stóp procentowych z końca 2018 roku lub pierwszej połowy 2019 roku, raczej nie powinna być większa niż 25 punktów bazowych (0,25 punktu procentowego). Na taką zmianę proporcjonalnie zareaguje WIBOR 3M/6M, czyli stopa międzybankowa stanowiąca podstawę do aktualizacji oprocentowania „hipotek”, udzielonych w złotówkach.

Kredytobiorcy mają czas żeby przygotować się na wyższe raty

Perspektywa pierwszej podwyżki WIBOR-u i oprocentowania kredytów mieszkaniowych o 0,25 punktu procentowego nie powinna szczególnie martwić większości kredytobiorców. Potwierdzają to obliczenia zaprezentowane w poniższej tabeli. Przygotowane zestawienie prezentuje wzrost równych rat pięciu przykładowych kredytów z marżą wynoszącą 2 proc. i niekredytowaną prowizją przygotowawczą na poziomie 2 proc. W ramach analizy, przyjęto wzrost stopy WIBOR 3M z 1,75 proc. do 2proc. Jest on równoznaczny z podwyżką zmiennego oprocentowania kredytu do 4 proc. W zależności od parametrów analizowanej „hipoteki”, podwyżka oprocentowania z 3,75 proc. do 4 proc. powoduje wzrost równej raty o 1,7 proc. - 3,5 proc. (19 zł - 52 zł). Taka jednorazowa zmiana nie powinna zagrażać żadnemu budżetowi domowemu.

Jak dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl w dłuższej perspektywie bardzo prawdopodobne są o wiele większe wzrosty WIBOR-u 3M i oprocentowania spłacanych kredytów mieszkaniowych niż 0,25 p.p. Dlatego przy analizowaniu swojej zdolności do spłaty rat, trzeba brać pod uwagę WIBOR wynoszący np. 3,5 – 4 proc. Taki poziom stopy referencyjnej kredytów mieszkaniowych w złotówkach, prawdopodobnie byłby efektem długiego cyklu podwyżek. Wyjątek stanowi sytuacja skutkująca nagłym wzrostem inflacji (np. szok paliwowy). Ze względu na duże prawdopodobieństwo znaczącej podwyżki rat w długim terminie, kredytobiorcy powinni korzystać z dobrej sytuacji rynku pracy oraz programu 500 Plus i gromadzić oszczędności zabezpieczające spłatę kredytu.

Podobne artykuły