Czy spłacając kredyt konsolidacyjny, można skorzystać z wakacji kredytowych?

 • 18 Maj 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Banki dopuszczają możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w przypadku kredytów konsolidacyjnych, przy czym warunki różnią się w zależności od instytucji. Nie są przy tym pobierane dodatkowe opłaty ani prowizje, ale w związku z wydłużeniem okresu spłaty zwiększy się całkowita kwota kredytu.
Czy spłacając kredyt konsolidacyjny, można skorzystać z wakacji kredytowych?

Citi Handlowy – Pożyczka konsolidacyjna

O możliwość odroczenia spłaty maksymalnie trzech rat mogą ubiegać się osoby które:

 • zostały bezpośrednio dotknięte finansowo w czasie pandemii,
 • nie mają zaległości w regulowaniu comiesięcznych należności.

Odroczenie oznacza przesunięcie najbliższych rat na koniec okresu kredytowania. Dotyczy to całej raty kapitałowo-odsetkowej ew. wraz z ubezpieczeniem. Kapitał nie jest ponownie przeliczany. Bank nie nalicza prowizji ani dodatkowych opłat za odroczenie.

Wniosek o kredyt konsolidacyjny możesz złożyć przez Citibank Online. Najpierw wybierz zakładkę Kontakt, a następnie polecenie Napisz nową wiadomość. Spośród Zapytań wskaż Karty kredytowe/produkty kredytowe, a później Problemy ze spłatą. W oknie Wpisz wiadomość podaj nazwę produktu kredytowego, którego miałoby dotyczyć odroczenie, ilość rat w ramach wakacji kredytowych (do trzech), informację o wzięciu lub rezygnacji z ubezpieczenia Super Bezpieczne Raty, a na koniec opisz swoją sytuację. Nie zapomnij napisać, czy Twoje dochody spadły, a wydatki wzrosły w czasie epidemii oraz czy są inne przyczyny wnioskowania o pomoc.

BNP Paribas – kredyt konsolidacyjny

Klienci BNP Paribas mogą zawiesić spłatę kredytu konsolidacyjnego na jeden z dwóch sposobów:

 • poprzez odroczenie spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej – okres kredytowania wydłuży się wtedy o maks. trzy miesiące, a odsetki za ten okres będą skapitalizowane (spłata zostanie rozłożona na cały pozostały okres);
 • poprzez zawieszenie spłaty części kapitałowej o maks. sześć miesięcy – płacisz tylko część odsetkową, a okres kredytowania nie będzie wydłużony.

Takie możliwości dotyczą klientów, którzy nie mają żadnych zaległości (dłuższych niż 30 dni) w dotychczasowej spłacie oraz uregulowali już co najmniej dwie raty.

O czym pamiętać:

 • wakacje kredytowe nie zwalniają z konieczności płacenia ubezpieczenia,
 • wnioski należy składać co najmniej na 7 dni roboczych przed terminem najbliższej raty, 
 • wnioski są dostępne online i przez infolinię,
 • nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty.

Alior Bank – kredyt konsolidacyjny

Alior Bank oferuje wakacje kredytowe m.in. klientom indywidualnym posiadającym kredyty konsumenckie, a więc takie produkty, których wartość zgodnie z ustawą nie przekracza 255 550 zł. Jeśli masz kredyt konsolidacyjny, który spełnia ten warunek, a do tego nie masz przeterminowanych zobowiązań wobec banku i Twoja sytuacja finansowa w czasie pandemii uległa pogorszeniu, to możesz skorzystać z odroczenia.

Alior Bank proponuje jedno z poniższych rozwiązań:

 • odroczenie spłaty całej raty kapitałowo-odsetkowej na maks. trzy miesiące,
 • odroczenie spłaty rat kapitałowych na maks. sześć miesięcy – wciąż trzeba płacić ratę odsetkową;
 • odroczenie spłaty raty odsetkowej na maks. sześć miesięcy – wciąż trzeba płacić ratę kapitałową.

Po odroczeniu bank ustala nowy harmonogram spłaty. Okres kredytowania będzie wydłużony.

Czy w dobie koronawirusa opłaca się konsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytów w czasie epidemii może być opłacalna ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe. Co prawda taki poziom nie będzie utrzymywał się wiecznie, ale jeśli masz kilka zobowiązań finansowych, to rozważ takie rozwiązanie. Przy kwotach rzędu 350 tys. zł, co miesiąc oszczędza się nawet 200 zł. Zaletą produktów konsolidacyjnych jest pozbycie się wielu rat i regulowanie tylko jednej. Okres kredytowania można rozłożyć na długi czas, a wtedy wysokość jednej raty jest niska. Wadą kredytów konsolidacyjnych jest zwykle zwiększenie całkowitej kwoty do spłaty.

Skonsolidować można m.in.:

 • zadłużenie na rachunku osobistym (kredyt odnawialny lub linia kredytowa),
 • pożyczki gotówkowe oraz kredyty gotówkowe,
 • kredyty samochodowe,
 • kredyty hipoteczne,
 • kredyty ratalne,
 • kredyty konsolidacyjne (zwłaszcza, jeśli warunki starej oferty są już niekorzystne, zdolność kredytowa się zmieniła albo zaciągnęło się nowe pożyczki).

Chcesz nadpłacić kredyt konsolidacyjny? Sprawdź jak to zrobić! >>

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny mogą ubiegać się osoby, które nie popadły jeszcze w długi. Warto raz na pół roku pobrać raport ze strony BIK. Znajdziesz tam informacje o swoich zobowiązaniach i rzetelności spłat – każde spóźnienie lub przeterminowanie należności będzie odnotowane. Za opłatą możesz poznać także scoring, czyli ocenę wiarygodności kredytowej. Ten wskaźnik biorą pod uwagę wszystkie instytucje finansowe, do których składasz wnioski.

Sprawdź ile możesz mieć kredytów konsolidacyjnych >>

Przed podjęciem decyzji bank przeanalizuje wyciągi z ostatnich miesięcy, przyjrzy się warunkom zatrudnienia i dochodom, a na koniec obliczy zdolność kredytową. Jeśli na konsolidację decydują się dwie osoby np. małżeństwo bez długów, które ma stałą pracę i odpowiednio wysokie dochody, to szanse znacznie wzrastają.

Pamiętaj, że jeśli jednym z konsolidowanych produktów ma być kredyt hipoteczny, to bank będzie wymagał zabezpieczenia nowego zobowiązania hipoteką. Podobnie dzieje się, gdy łączna kwota jest zbyt wysoka na kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Jest jednak ważna zaleta takiego wariantu – możliwość wydłużenia okresu spłaty i obniżenie oprocentowania.

Dodano:
18 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły