Czy Twoje oszczędności są bezpieczne?

  • 25 Lis 2019
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Oszczędności warto mieć – to nie podlega dyskusji. Nie jest jednak bezpiecznie trzymać je w domu, bo wiąże się to ze sporym ryzykiem. Dużo rozsądniej jest wpłacić oszczędności na lokatę bankową. Twoje pieniądze są w bezpiecznym miejscu, a dodatkowo możesz na nich zarabiać. Co jednak zrobić, gdy Twój bank zbankrutuje? Nie musisz się martwić, bo pieniądze odda Ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Czy Twoje oszczędności są bezpieczne?

Jeśli wpłacasz swoje oszczędności na lokatę, to zobowiązujesz się, że przez określony czas ich stamtąd nie wypłacisz. W zamian za to bank nagrodzi Cię odsetkami.

Ile zarobisz na lokacie? Sprawdź na naszym kalkulatorze oszczędności!

Jednak co zrobić, gdy wpłacisz pieniądze na bankową lokatę, a dana instytucja zbankrutuje i nie będzie w stanie Ci ich oddać? Spokojnie, właśnie po to powstał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Ile zarobisz na lokacie? Sprawdź na naszym kalkulatorze oszczędności!

BFG – czym jest?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która dba o to, aby polski system bankowy był stabilny. Powstała w oparciu o Ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jego główną funkcją jest gwarantowanie depozytów (lokat, kont osobistych i kont oszczędnościowych) banków i SKOK-ów – wszystkich, które działają na terytorium Polski.

Dla Ciebie jako klienta oznacza to, że gdy Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność konkretnej instytucji (np. z powodu łamania prawa czy problemów finansowych), to Ty swoje ulokowane pieniądze otrzymasz z powrotem wraz z należnymi odsetkami. Jest jedno „ale” – tylko do pewnej sumy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny – kwota oszczędności

Do jakiej kwoty gwarancje bankowe obejmują? Dla każdego klienta, niezależnie od kwoty zdeponowanych oszczędności na lokatach czy kontach, BFG ma ten sam limit wypłat. Jest to równowartość 100 tys. euro. Gwarancją są objęte oszczędności w każdej walucie, ale potencjalny zwrot dostaniesz tylko w złotówkach. BFG przeliczy kwotę wypłaty po kursie z dnia zawieszenia działalności banku lub SKOK-u.

Lokaty bankowe – czuj się bezpieczny o swoje finanse

Przykładowo, wpłaciłeś na bankową lokatę 50 tys. zł, więc zgodnie z Ustawą o BFG otrzymasz 100% środków. A jeżeli masz np. 1 mln zł, to wtedy otrzymasz tylko równowartość 100 tys. euro. Nie oznacza to jednak, że nie dostaniesz całości środków ze swoich lokat czy kont. Po upadku danej instytucji jest przeprowadzane postępowanie upadłościowe i wtedy jest wyprzedawany jej majątek, aby spłacić wierzycieli. Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i wielu przypadkach musisz iść do sądu.

Aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi problemami z odzyskaniem oszczędności, warto więc je podzielić i wpłacić do różnych banków. Dzięki temu jeśli jeden z ich upadnie, to otrzymasz pełną wpłaconą kwotę od BFG i nie stracisz ani złotówki.

Najlepsza lokata? Tu ją znajdziesz!

Co musisz wiedzieć o gwarancji wypłaty oszczędności w BFG?

  • BFG nie zwróci Ci pieniędzy, które wpłaciłeś na produkty inwestycyjne. A jeśli masz produkt łączony np. lokatę z funduszem, to otrzymasz zwrot tylko z części lokacyjnej.
  • Zwrot oszczędności z BFG dostaniesz w ciągu 7 dni od dnia decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o upadłości banku lub SKOK-u. Termin ten nie dotyczy środków z IKE lub IKZE, jeśli oddział Twojego banku jest ulokowany poza Polską albo o środki walczyłeś już wcześniej z bankiem w sądzie.
  • Pieniądze możesz odebrać w siedzibie BFG w ciągu 5 lat od dnia upadku banku lub SKOK-u. Środki otrzymasz w gotówce albo mogą zostać przelane bezpłatnie na Twoje konto w innym banku.

Zobacz, jak krok po kroku odzyskać oszczędności w BFG!

Najlepsza lokata – najpierw porównaj oferty

Skoro już wiesz, że wszystkie oszczędności wpłacone w bankach i SKOK-ach na terytorium w Polsce są bezpieczne i nie musisz obawiać się, że je stracisz, warto poszukać najlepszej lokaty. Pomoże Ci w tym nasza porównywarka lokat, gdzie możesz wpisać kwotę posiadanych oszczędności oraz preferowany okres lokaty. Pojawią Ci się propozycje banków, które możesz łatwo porównać i wybrać tę, którą chcesz założyć.

A jeśli chcesz sam sprawdzić, ile zarobisz na konkretnej lokacie, warto skorzystać z naszego kalkulatora oszczędności.

Podobne artykuły