Czy wakacje kredytowe rzeczywiście nie zmniejszą Twojej szansy na kredyt w przyszłości? Pytamy w BIK!

  • 06 Maj 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wakacje kredytowe przy kredycie hipotecznym cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem! Jeśli zastanawiasz się, czy złożyć wniosek w swoim banku jak prawie 600 tys. kredytobiorców, to wcześniej sprawdź, jak skorzystanie z karencji w spłacie, wpłynie na Twoją szansę na kredyt w przyszłości.
Czy wakacje kredytowe rzeczywiście nie zmniejszą Twojej szansy na kredyt w przyszłości? Pytamy w BIK!

Z wakacji kredytowych (w zależności od oferty banku) możesz skorzystać, jeśli masz kredyt hipoteczny, gotówkowy, a nawet firmowy. Jednak ze względu na to, że rata kredytu hipotecznego może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, to spłatę tego typu zobowiązania kredytobiorcy odraczają najczęściej.

Jednak czy zastanawiałeś się, jak taki krok będzie wpływał na Twoją szansę na kolejny kredyt? Zapytałam o to u źródła, czyli w Biurze Informacji Kredytowej!

Wakacje kredytowe a szansa na kredyt

Wakacje kredytowe nie są niczym nowym. W większości umów kredytowych (szczególnie tych o kredyt hipoteczny) możesz skorzystać z odroczenia spłaty. Teraz jednak sytuacja jest inna, bo wielu kredytobiorców robi to właśnie teraz.

W odpowiedzi na apel Związku Banków Polskich wszystkie banki umożliwiły skorzystanie z wakacji kredytowych. Jednak na różnych warunkach – niektóre oferują odroczenie całej raty, inne tylko części kapitałowej, czasami na 3 miesiące, gdzie indziej na 6. Różni się także sposób przesunięcia spłat – niektóre banki wydłużają okres kredytowania, a inne przesunięte płatności doliczają do kolejnych rat.

Wakacje kredytowe w bankach – zobacz, czym się różnią >>

Niestety, nawet Tomasz Chróstny, Prezez UOKiKu w programie „Money. To się liczy” przyznał, że nie widzi potrzeby, aby standaryzować warunki wakacji kredytowych, bo jest to element walki konkurencyjnej banków.

Wakacje kredytowe będą odnotowywane w rejestrze BIK

Kilka dni temu Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał komunikat: Zgodnie z art. 105 ust. 4i Prawa bankowego kredytodawcy zobowiązani są do przekazywania do BIK nie tylko informacji negatywnych o zobowiązaniach swoich klientów, ale także danych o aktualnym stanie tych zobowiązań lub ich zmianie. Dla właściwego funkcjonowania systemu niezbędne jest zachowanie ciągłości przekazywania informacji do BIK i ich aktualizacji. W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami i wątpliwościami, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że brak jest jakichkolwiek przesłanek merytorycznych lub prawnych, dla których obecne działania pomocowe realizowane w dobie pandemii przez podmioty nadzorowane - w szczególności banki - w zakresie "wakacji kredytowych" miałyby nie podlegać raportowaniu przez kredytodawców do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Jasno wynika z tego, że banki muszą cały czas raportować do BIK informacje o zobowiązaniach ich klientów  - pandemia koronawirusa tutaj niczego nie zmienia.

Jednak czy samo raportowanie będzie miało negatywny wpływ na Twoją szansę na kredyt hipoteczny albo jakikolwiek inny w przyszłości? To już inna kwestia.

Zastanawiasz się, czy masz szansę na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci to obliczyć >>

Wakacje kredytowe nie zmniejszą Twojej szansy na kredyt

Wniosek o wakacje kredytowe, a w konsekwencji ich uzyskanie nie będzie miało jednak negatywnego wpływu na Twoją szansę na kredyt. Fakt skorzystania przez osobę spłacającą zobowiązanie z wakacji kredytowych nie będzie miał negatywnego wpływu na historię kredytową klienta w BIK-u i nie przyczyni się do obniżenia scoringu w BIK - potwierdza to Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej.

Banki również deklarują, że nie będzie miało to wpływu na późniejszą szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Warunki takiego zobowiązania, jak i gotówkowego, karty kredytowej czy limitu w koncie nie powinny się zmienić.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny online? Przekonaj się!

Trudno jednak wyrokować, co będzie w przyszłości, kiedy kryzys już minie. Banki mają wgląd do Twojej historii kredytowej, więc może się okazać, że bank chętniej pożyczy środki osobie, która przetrwała ten trudny czas i sumiennie opłacała zobowiązania niż tej, która była zmuszona skorzystać z wakacji kredytowych.

Zastanów się więc, czy rzeczywiście nie uda Ci się wygospodarować środków na spłatę raty kredytu w najbliższych miesiącach. Jeśli zdecydujesz się na odroczenie spłaty, to kredyt sumarycznie będzie droższy, więc lepiej bez potrzeby z tego nie korzystać.

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
06 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły