Czy warto inwestować w nieruchomości?

  • 20 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Inwestycje w nieruchomości kojarzą ci się tylko z wynajmem mieszkania? Przekonaj się, że masz jeszcze inne opcje. Są one wyżej oprocentowane niż bankowa lokata, a bezpieczniejsze niż gra na giełdzie. Sprawdź, czym tak naprawdę jest inwestycja w nieruchomość i czy warto włożyć w nią swoje pieniądze.
Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości kojarzą ci się tylko z wynajmem mieszkania? Przekonaj się, że masz jeszcze inne opcje. Są one wyżej oprocentowane niż bankowa lokata, a bezpieczniejsze niż gra na giełdzie. Sprawdź, czym tak naprawdę jest inwestycja w nieruchomość i czy warto włożyć w nią swoje pieniądze.

Inwestycje w nieruchomości to kupno nieruchomości (mieszkania, biura, zabytkowej kamienicy, magazynu, gruntu itp.) po to, aby czerpać z tego zyski. Możesz ją wynajmować albo wydzierżawić (osobom prywatnym albo przedsiębiorstwom), aby przynosiła ci stałe zyski. Możesz w niej zamieszkać, a po kilku latach sprzedać drożej. Możesz urządzić w niej pensjonat albo ekskluzywne SPA i zarabiać na noclegach i innych usługach. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Najem a dzierżawa
Kiedy wynajmujesz lokal, możesz niego tylko korzystać, a gdy dzierżawisz, to dodatkowo możesz osiągać korzyści finansowe (np. prowadzić tam firmę).

Jakie są rodzaje inwestycji w nieruchomości?

Przedsięwzięcie to kojarzy ci się tylko z wynajmem mieszkania? Owszem, to najpopularniejsza opcja, ale są jeszcze inne, dostosowane do różnych oczekiwań. Możesz także zainwestować w:

  • cały budynek mieszkalny (np. zabytkową kamienicę lub apartamentowiec),
  • działki budowlane,
  • grunty rolne pod uprawę,
  • apartamenty, które będziesz wynajmował jak pokoje hotelowe,
  • lokale handlowe lub usługowe (do wynajmu pod potrzeby firm),
  • powierzchnie biurowe, które możesz zaoferować firmom albo urządzić tam biuro coworkingowe dla małych przedsiębiorców,
  • budowle historyczne, które przeznaczysz pod cele turystyczne (np. zabytkowy dworek, zamek lub willa).

Czy warto inwestować w nieruchomości – wady i zalety

Niezależnie, czy właśnie stoisz przed wyborem swojego pierwszego zamku czy kawalerki, musisz wiedzieć, z czym to się je. Zapoznaj się z plusami i minusami tego biznesu.

Trudno powiedzieć, ile można zarobić i z jakim ryzykiem wiążą się inwestycje w nieruchomości. Wszystko zależy od rodzaju obiektu, który zdecydujesz się kupić, jego lokalizacji, sytuacji prawnej i wielu innych czynników. Jeśli będzie to mieszkanie w centrum miasta, to możesz liczyć, że łatwo będzie ci znaleźć najemców, więc ryzyko spada. Z drugiej strony jednak warto pamiętać o tym, że na rynku wynajmujących także jest konkurencja. W przypadku mieszkań, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, wystarczy znać podstawowe aspekty prawne i techniczne. Kiedy już znajdziesz lokatorów, nie będziesz musiał kontrolować swojej inwestycji, tak jak w przypadku gry na giełdzie. Jednak możesz trafić na nieznośnych najemców, przez których mieszkanie będziesz musiał odwiedzać bardzo często.

Zupełnie innymi prawami rządzi się wynajem całych budynków (kamienic, willi, dworków, apartamentowców). Konkurencja na rynku wynajmujących nie jest duża, ale zaangażowanie kapitału będzie ogromne. Dlatego właśnie rośnie ryzyko związane z inwestycją. Nie wiesz także, czy w niestandardowych lokalizacjach znajdziesz lokatorów lub klientów. Pamiętaj także, że w przypadku takich obiektów musisz posiadać specjalistyczną wiedzę, nie tylko z zakresu prawa, ale także ochrony zabytków, urbanistyki czy budownictwa.

Wadą, którą posiada każda inwestycja w nieruchomości jest czas, który musisz poświęcić na znalezienie odpowiedniego obiektu. Warto także pamiętać, że gdy inwestycja przestanie być opłacalna, to trudno się z niej wycofać i sprzedać nieruchomość.

INWESTYCJE W NIERUCHOMOŚCI
zalety wady
- wciąż jest duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem
- wiąże się z relatywnie niskim ryzykiem
- w przypadku wynajmu mieszkań inwestowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy
- kontrola inwestycji nie zabiera dużo czasu
- trzeba wnieść w zakup duży kapitał
- jest duża konkurencja na rynku wynajmujących
- trudno pozbyć się nieruchomości
- w przypadku specjalnych obiektów (np. zabytki) trzeba posiadać wiedzę ekspercką i ogromne środki
- jest ryzyko trafienia na problematycznych najemców
- trzeba poświęcić dużo czasu na znalezienie odpowiedniej nieruchomości

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy warto inwestować w nieruchomości. Jeśli postawisz na najprostszą wersję, czyli kupno mieszkania, by sprzedać je drożej albo wynajmować, to ryzyko jest niewielkie. Jesteś w stanie także zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Musisz jednak pamiętać o wielu czynnikach, które decydują o tym, że przedsięwzięcie ci się opłaci. A jak zacząć inwestować w nieruchomości? Podpowiem ci już jutro!

Dodano:
09 Maj 2017

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły