Czy warto inwestować w Smart Home?

  • 14 Mar 2017
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy wprowadzenie mądrych rozwiązań do domu się opłaca?
Czy warto inwestować w Smart Home?

Mądre rozwiązania dla domu mogą być doskonałym sposobem na ułatwienie ci codziennego funkcjonowania. Jakie możliwości daje Smart Home i czy wybór innowacyjnych gadżetów musi zrujnować twoją kieszeń?

Ile razy zastanawiałeś się w drodze do pracy, czy żelazko jest wyłączone? Przed porządkami patrzyłeś na odkurzacz z niechęcią? Podłączałeś laptopa na sto sposobów do telewizora, żeby obejrzeć film? Właśnie te najbardziej irytujące sytuacje możesz ograniczyć, jeśli zdecydujesz się na technologię Smart Home.

Co to jest Smart Home?

Tak naprawdę nie ma ściśle określonej definicji Smart Home. Stosujemy ją zarówno gdy mówimy o żarówce za kilkadziesiąt złotych, którą możemy sterować za pomocą smartfona jak i o automatyce budynkowej, której koszty kształtują się w dziesiątkach tysięcy złotych. Najważniejszą cechą Smart Home jest możliwość kontrolowania urządzeń domowych za pomocą jednego urządzenia lub aplikacji mobilnej.

Najbardziej popularne rozwiązania Smart Home

Producenci prześcigają się we wprowadzaniu coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, które mają ułatwiać ci życie. Te, które już teraz funkcjonują z powodzeniem w naszej przestrzeni to przede wszystkim:

Smart oświetlenie

Producenci oświetlenia używają inteligentnych akcesoriów LED, które pomogą ci wprowadzić do domu ciekawy design. Koszt inteligentnej żarówki to ok. 120 zł. Co jest powodem tak wysokiej ceny za zwyczajnie wyglądający przedmiot? Smart oświetlenie może być wyposażone w moduł Bluetooth, dzięki któremu możesz sterować nią z odległości nawet do kilkunastu metrów. W skrócie włączasz, wyłączasz i zmieniasz kolory. Gadżet, którego raczej nie nazwałabym cudem techniki. Jednak możesz go znaleźć w prawie każdym sklepie z elektroniką i jest to smart sprzęt na każdą kieszeń.
Smart oświetlenie to również forma bezpieczeństwa twojego domu. Możesz regulować i ustawiać oświetlenie w pomieszczeniach, nawet gdy jesteś daleko od miejsca zamieszkania. Dzięki temu możesz zmylić intruza za pomocą systemu światła.

Smart TV

Rozwiązanie, które nie zaskakuje nikogo, kto właśnie wybiera się po zakup nowego telewizora. Na smart TV możesz zainstalować aplikacje, korzystać z sieci, sprawdzać pocztę e-mail oraz zarządzać nim poprzez smartfona. Telewizor posiada własny system oraz rozszerzone funkcje, m.in.: do komunikacji czy wspierające system dźwięku. Bez problemu zrobisz pokaz slajdów, nadzorując go za pomocą telefonu i sprawnie będziesz zarządzał akcjami takimi jak zmiana stron, nagrywanie programów i zakupy w aplikacjach. Smart TV to dobre rozwiązanie dla entuzjastów gier, ponieważ możesz go używać zamiast konsoli.

Inteligentny sprzęt AGD

Obsługę sprzętów domowych za pomocą aplikacji mobilnych wprowadza coraz większa liczba producentów. Każdy posiadacz sprzętu z systemem Android, iOS czy Windows, może połączyć z nim wybrane urządzenie. Ciekawym rozwiązaniem dla zabieganych z pewnością będzie inteligentna lodówka, która analizuje produkty, które do niej wkładasz, może stworzyć menu na podstawie tych informacji, a jeśli wybierzesz danie, które wymaga obróbki termicznej, przekaże informację do piekarnika, by zaczął się nagrzewać do odpowiedniej temperatury. Za pomocą inteligentnej pralki z każdego miejsca na świecie uruchomisz lub zatrzymasz pranie. W chwili, w której czujesz, że potrzebujesz chwili relaksu, ale twoja podłoga potrzebuje natychmiastowego odkurzenia, wyręczy cię roboodkurzacz. Niektóre modele są wyposażone w funkcję monitorowania domu, dzięki której możesz nadzorować sprzątanie za pomocą telefonu. Koszt jednego z tańszych odkurzaczy to wydatek ok. 1000 zł.

Sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją

Możliwość kontrolowania temperatury w twoim mieszkaniu, to bez wątpienia dobre rozwiązanie pod wieloma względami. W każdej chwili możesz ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Poza wygodą, systemy te oszczędzają energię i sprawiają, że po mroźnym dniu wrócisz do ciepłego domu, a w upały zaznasz komfortu w chłodnych pomieszczeniach.

Sprawdź oferty na produkty Smart Home

Czy Smart Home się opłaca?

Nie ma wątpliwości, że rozwiązania Smart Home ułatwiają wiele czynności i z pewnością, gdy zaczniesz z nich korzystać, zaoszczędzisz czas. Jednak musisz pamiętać, że jeśli będziesz chciał wyposażyć całe mieszkanie w inteligentne systemy, poniesiesz wyższe koszty, niż w przypadku zakupu tradycyjnego sprzętu. Ceny inteligentnych urządzeń w zależności od ich producenta i przeznaczenia zaczynają się już od kilkuset złotych. Niestety nie oznacza to, że jeśli będziesz chciał zaopatrzyć swój dom w inteligentne technologie zapłacisz mało. Dlatego bardzo ważne jest to, abyś określił, co jest ci naprawdę potrzebne. Osobiście nadal czekam na żelazko sterowane aplikacją mobilną i wiem, że takie rozwiązanie zaoszczędziłoby mi dużo nerwów Dla ciebie może być ważne tylko to, by móc przeczytać książkę i się odprężyć, a dom odkurzył się sam. Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli mądrze wybierzesz i połączysz opcje z pewnością będziesz mógł skorzystać z inteligentnych rozwiązań bez konieczności wydawania fortuny.

Czy warto inwestować w Smart Home?

Inteligentne rozwiązania są naprawdę imponujące i bez wątpienia ułatwiają funkcjonowanie każdemu kto z nich korzysta. Zalety Smart Home to przede wszystkim wygoda, do wad niestety nadal należy cena. Jednak jeśli będziesz śledził rynek, możesz trafić na dobre oferty. Czy takie innowacje są naprawdę potrzebne? Oczywiście, że nie są to opcje niezastąpione, bez których nie będziesz mógł się obyć, ale mimo wszystko, jeśli masz możliwość korzystania z nich, będą pomocne.

Dodano:
14 Mar 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły