Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czy warto zakładać rachunek firmowy i na co zwrócić uwagę?

Fot.

Aby łatwiej zarządzać budżetem, warto oddzielić finanse domowe od firmowych.. Jak to zrobić? Jaki rachunek wybrać dla swojej firmy? Czy jest on naprawdę potrzebny? Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla biznesu? Na te i wiele innych pytań musi sobie odpowiedzieć, każdy przedsiębiorca.

Zgodnie z prawem nie ma obowiązku otworzenia konta firmowego przez przedsiębiorcę. Jeśli właśnie teraz rozważasz, czy warto, to odpowiedź jest prosta: warto! Dzięki temu uda ci się uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz perfekcyjnie zapanować nad swoimi finansami.

Rachunek firmowy vs rachunek osobisty

Zalety posiadania rachunku firmowego

Decyzję o prowadzeniu rachunku firmowego, najlepiej podjąć na początku swojej przygody z działalnością gospodarczą. Za korzystaniem z takiego konta przemawia, co najmniej pięć korzyści.

 1. Oddzielasz swój domowy budżet od firmowych finansów. Pozwoli ci to utrzymać porządek, bez którego żadna firma nie będzie funkcjonowała prawidłowo.
 2. Konta firmowe posiadają wiele udogodnień skierowanych do przedsiębiorców. Należą do nich m.in.: możliwość korzystania z księgowości zintegrowanej z kontem, bezpłatne przelewy do urzędów, generowanie i wystawianie faktur, czy tworzenie przestrzeni cooworkingowych.

 3. W przypadku kontroli urzędu skarbowego łatwiej będzie ci wyjaśnić wszelkie niejasne sytuacje, budzące wątpliwości przedstawicieli urzędów.

 4. Jeśli dokonujesz transakcji ze swoimi kontrahentami, zawsze warto podać im do wiadomości numer rachunku firmowego, na który przy dłuższej współpracy będą mogli przekazywać pieniądze. Dzięki temu bez problemu sprawdzisz, czy nikt nie spóźnił się z opłatami. W bankowości internetowej możesz ustawić sobie także przypomnienia o nadchodzących terminach płatności, dzięki temu o nich nie zapomnisz.
 5. Gdy konto firmowe jest oprocentowane, nie płacisz podatku od zysków kapitałowych (Belki) od naliczonych odsetek.

Dlaczego nie warto korzystać z konta osobistego w przedsiębiorstwie?

 1. W przypadku kontroli skarbowej nie zawsze uda ci się udowodnić, że transakcje, których dokonywałeś na własne potrzeby, nie są związane z prowadzoną działalnością. Mieszając rachunki prywatne z firmowymi, narażasz się na większe zainteresowanie ze strony urzędów.
 2. Jeśli korzystasz z rachunku osobistego na rzecz swojej działalności , musisz liczyć się z tym, że jeśli konto jest oprocentowane musisz rozliczyć się z naliczonych odsetek jako osoba fizyczna. W skrócie będziesz musiał opłacić podatek Belki.
 3. Jeśli rachunek osobisty jest używany jako firmowy, bank może wypowiedzieć ci umowę o prowadzenie takiego konta.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto firmowe?

Jeśli decyzja o otwarciu rachunku firmowego została podjęta, teraz czas na wybór takiego, który spełni twoje oczekiwania. Najważniejsze, na co musisz zwrócić uwagę to:

 • Opłaty za prowadzenie rachunku firmowego nie muszą być wysokie. Wystarczy, że skupisz się na aspektach, które będą ci najbardziej potrzebne. Jeśli będziesz korzystać tylko z przelewów do ZUS-u, urzędu skarbowego i księgowości w rachunku, nie wybieraj konta z drogą kartą lub wysokimi opłatami za jego prowadzenie. Dokładnie zapoznaj się z umową, którą zawierasz z bankiem i sprawdź tabelę opłat i prowizji.
 • Usługi ułatwiające prowadzenie firmy, takie jak: księgowość zintegrowana z kontem, udostępnienie przestrzeni biurowej.
 • Oprocentowanie rachunku firmowego często jest wyższe niż na zwykłym ROR, dodatkowo od tych odsetek nie zapłacisz podatku Belki. Dlatego, warto sprawdzić ofertę wyżej oprocentowanych rachunków firmowych.
 • Wypłaty z bankomatów często wiążą się z dodatkową opłatą przy koncie firmowym. Dlatego, jeśli bardziej ci zależy na takich transakcjach, niż np. na przelewach, zwróć uwagę na to, czy bank zapewni ci bezpłatne bankomaty i wpłatomaty.
 • Premie i bonusy, proponowane przez niektóre banki, to kuszący dodatek do konta. Za korzystanie z wybranych usług bank może cię nagrodzić. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na benzynie, zakupach lub dostać zwrot za opłacanie składek ZUS z firmowego konta.

Nie musisz zakładać rachunku firmowego, jednak zazwyczaj pojawia się więcej argumentów za jego posiadaniem, niż mieszaniem finansów domowych z firmowymi. Przede wszystkim, nawet najprostsze konto firmowe, może znacząco ułatwić ci zarządzanie firmowymi finansami. Pamiętaj, że rachunek firmowy nie musi generować dodatkowych kosztów. Na rynku znajdziesz wiele ofert, za które nie zapłacisz. Korzystanie z konta dla swojego biznesu to oczywiście indywidualny wybór, należący do każdego przedsiębiorcy. Posiadanie takiego rachunku nie jest obowiązkowe, ale warto, żebyś pamiętał o tym, że porządek w finansach to podstawa.

Podobne artykuły