Czy wiesz, jak korzystać z karty kredytowej?

  • 06 Kwi 2017
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dowiedz się, jak nie płacić za kartę ani złotówki.
Czy wiesz, jak korzystać z karty kredytowej?

Karty kredytowe mają w Polsce taką samą liczbę przeciwników, jak i zwolenników. Jedni uważają, że jest to produkt, dzięki któremu możemy szybko i wygodnie podreperować domowy budżet. Inni upatrują w kartach kredytowych przyczyny nadmiernego zadłużania się. A jak jest naprawdę? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, co zrobić, aby karta kredytowa przyniosła ci jak najwięcej korzyści.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez MasterCard, z kart kredytowych korzysta ponad 60% Polaków. Ilu z nas wie jednak, jak należy posługiwać się plastikiem, aby uniknąć płacenia odsetek? Czy traktujemy kartę jako pożyczkę, czy raczej są to dla nas pieniądze na drobne przyjemności i nie chcemy martwić się ich spłatą? Co sprawia, że wielu Polaków nie wyobraża już sobie życia bez chociaż jednej kredytówki w portfelu?

Pożyczka z odroczonym terminem spłaty

Zanim powiem ci, jakie są największe zalety kart kredytowych oraz na co powinieneś uważać, ustalmy jedno. Karta kredytowa jest zupełnie innym produktem niż karta debetowa. Tą ostatnią otrzymujesz do rachunku bankowego i dzięki niej masz dostęp do swoich pieniędzy na koncie. Karta kredytowa to z kolei rodzaj pożyczki, którą otrzymujesz w formie limitu. Środki dostępne na tej karcie należą do banku, dlatego po ich wykorzystaniu, będziesz musiał je zwrócić. W odróżnieniu od tradycyjnej pożyczki, limit na karcie kredytowej możesz spłacać nawet po 2 miesiącach od dokonanej transakcji. Co miesiąc otrzymasz z banku informację, ile wynosi twoje aktualne zadłużenie oraz jaką kwotę musisz spłacić, aby w dalszym ciągu korzystać z karty.

Co to jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy przyznawany do kart kredytowych, jest jedną z największych zalet plastikowego pieniądza. Jeśli tylko będziesz pilnował terminu spłaty swojego zadłużenia, nie zapłacisz nawet złotówki odsetek. Jak działa mechanizm okresu bezodsetkowego w praktyce? Przede wszystkim musisz ustalić, od którego dna każdego miesiąca bank będzie naliczał wykonywane przez ciebie transakcje – jest to tzw. okres rozliczeniowy. Przypuśćmy, że twój okres rozliczeniowy rozpoczyna się 11 każdego miesiąca, a kończy 10 kolejnego miesiąca. Po tym czasie bank wysyła ci zestawienie, z którego dowiesz się, ile pieniędzy wydałeś oraz jaka jest minimalna kwota spłaty twojego zadłużenia. Załóżmy, że okres kredytowy na twojej karcie wynosi 56 dni. W takim razie możesz oddać dług po 26 dniach (56 dni okresu bezodsetkowego - 30 dni okresu rozliczeniowego daje 26 dni) i nie zapłacisz odsetek. Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z okresu bezodsetkowego, musisz oddać cały dług, a nie minimalną kwotę wyznaczoną przez bank. Zwróć uwagę, że w przypadku, gdy uregulujesz jedynie część należności, odsetki zostaną naliczone od dnia danej transakcji, a nie daty wystawienia wyciągu.

Wyrób w sobie dobre nawyki

Karta kredytowa może okazać się niezbędna w awaryjnych sytuacjach. Twoje dziecko potrzebuje butów na zimę, musisz kupić drogie lekarstwa albo chcesz skorzystać z promocji i zamówić bilety lotnicze w niższej cenie. Kwota, której wówczas potrzebujesz, jest niewielka, dlatego nie ma sensu wypełnianie formalności związanych z zaciągnięciem chwilówki lub kredytu. Posiadanie plastiku daje ci poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji posiadasz środki na „czarną godzinę”. Jeśli chcesz korzystać z karty kredytowej i nie ponosić niepotrzebnych kosztów, pamiętaj o kilku zasadach:

Nie płać kartą za chwilowe zachcianki

Chociaż karta kredytowa wygląda dokładnie tak samo, jak karta płatnicza, powinna spełniać zupełnie inną funkcję. Pomimo że spłata zadłużenia na karcie następuje dopiero po pewnym czasie, będziesz musiał zwrócić pieniądze, które wydałeś na zakupy. Właśnie dlatego nie należy traktować karty jako sposobu na opłacenie zachcianek i zakupów zrobionych pod wpływem impulsu.

Sprawdź warunki umowy

Nawet jeśli będziesz pilnował, aby spłacać kartę w okresie bezodsetkowym, bank może ci naliczyć inne opłaty. Sprawdź więc, w jaki sposób możesz ich uniknąć. Zazwyczaj opłata za kartę pobierana jest w trybie rocznym. Zostaniesz z niej zwolniony, jeśli dokonasz transakcji na określoną kwotę. W przypadku większości kart ubezpieczenie jest dobrowolne, dlatego również możesz z niego zrezygnować.

Nie wykorzystuj limitu w całości

Banki oferują karty z limitem nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że musisz wykorzystać całą kwotę w ciągu miesiąca. Wręcz przeciwnie. Staraj się dokonywać zakupów jedynie na taką kwotę, którą potem bez trudu oddasz w czasie okresu bezodsetkowego.

Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu

Karta kredytowa służy przede wszystkim do opłacania transakcji bezgotówkowych. Większość banków pobiera prowizję za wybranie pieniędzy z bankomatu oraz przelewy z karty. Rzadko się zdarza, aby transakcje gotówkowe były uwzględniane w okresie bezodsetkowym. Właśnie z tego powodu lepiej płacić kredytówką za zakupy i nie traktować jej jako środka do wypłaty gotówki.

Skorzystaj z promocyjnych warunków

Coraz więcej banków organizuje promocje, w ramach których osoby korzystające z kart kredytowych mogą sporo zyskać. Przykładowo, jako posiadacz karty zapłacisz mniej w wybranych sklepach, przystąpisz do programu concierge (usługi rezerwacyjne, informacyjne) lub otrzymasz pakiet assistance. Zanim zdecydujesz się na założenie kredytówki, porównaj kilka ofert i sprawdź, która z nich przyniesie ci najwięcej korzyści.

Karta kredytowa, jak każdy inny produkt finansowy ma swoje wady i zalety, jednak w porównaniu z tradycyjnymi pożyczkami, karta pozwala ci na ciągły obrót pieniędzmi i to bez konieczności płacenia odsetek.
 

Dodano:
06 Kwi 2017

Zaktualizowano:
07 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły