Czy zbliża się koniec ery PINów i haseł?

  • 06 Mar 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wypłacaj pieniądze za pomocą odcisku palca oraz loguj się do swojego bankowego systemu swojej twarzy.
Czy zbliża się koniec ery PINów i haseł?

Prawdopodobnie już niedługo nie będziesz musiał korzystać z setek haseł i kodów PIN. Aby zalogować się do swojego banku wystarczy, że zeskanujesz odcisk swojego palca lub podpiszesz się za pomocą specjalnego długopisu. Poznaj możliwości biometryczne, które są wprowadzane przez banki w Polsce i na świecie.

Jeszcze do niedawna korzystanie z technologii biometrycznej mogło kojarzyć się z „Matrixem”. Jednak dziś możemy się z nią już spotkać na co dzień. Rozwiązania biometryczne znajdziemy między innymi w smartfonach i laptopach. Banki coraz częściej wprowadzają te rozwiązania w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz by ułatwić nam korzystanie z ich usług. Jakie możliwości wprowadziły już banki i czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie?

Co to jest technologia biometryczna?
Rozwiązania biometryczne to technika, która pozwala na identyfikację osób za pomocą cech fizycznych oraz behawioralnych. Należą do nich m.in. metody rozpoznawania:

- charakterystyki linii papilarnych,
- kształtu dłoni,
- kształtu twarzy,
- sposobu mowy,
- tęczówki oka,
- sposobu uderzania w klawiaturę,
- układu żył dłoni, nadgarstka lub palca,
- pisma ręcznego.

Gdzie wykorzystywane są rozwiązania biometryczne?

Myślisz, że technologia biometryczna to nadal odległa przyszłość? Nic bardziej mylnego. Rozwiązania biometryczne już teraz są wykorzystywane m.in. w:

  • kontroli granicznej poprzez użycie skanerów linii papilarnych (dodatkowo przeprowadzane są testy bramek z oprogramowaniem, które ma pozwolić na weryfikację biometryczną),
  • obsłudze aplikacji mobilnych - do wielu systemów czy aplikacji mobilnych zalogujesz się za pomocą wbudowanego czytnika linii papilarnych lub za pomocą kamery, która rozpozna twoje rysy twarzy,
  • obsłudze sprzętu AGD/RTV, który reaguje na twój głos, odczytuje rysy twarzy lub linie papilarne, gdy chcesz się zalogować lub zmienić ustawienia. Wiąże się to również z wprowadzeniem takich rozwiązań do urządzeń smart home.

Jakie możliwości biometryczne są udostępniane przez banki?

Bankowość w Polsce wypada naprawdę dobrze na tle innych europejskich państw. Doskonale łączymy nowoczesną technologię z usługami finansowymi.

Biometria podpisu odręcznego

Podpis to najczęstsza opcja weryfikacji w banku, jednak połączenie go z technologią biometryczną wprowadza zupełnie nowy standard. Klienci banków, które postanawiają wdrożyć to rozwiązanie, będą podpisywać się specjalnym biometrycznym długopisem. Na rozpoznanie klienta po jego podpisie, wpłynie nacisk pióra na tablet, tempo składania podpisu i prędkość w określonych momentach. Na taki rodzaj weryfikacji zdecydował się Bank PKO BP, wprowadzając to rozwiązanie z pomocą Politechniki Gdańskiej w wybranych placówkach.

Biometria linii papilarnych

Prawdopodobnie większość z nas miała już okazję odblokowania telefonu lub laptopa za pomocą odcisku palca. Ta metoda jest wykorzystywana również w bankowości. Całkowicie unikalny układ linii papilarnych ułatwi ci logowanie, wykonanie przelewu lub weryfikację w banku. Już niebawem zapłacisz za zakupy kartą płatniczą z czytnikiem linii papilarnych, której będziesz mógł użyć w sklepach stacjonarnych i on-line. Coraz częstsze wykorzystanie tej technologii sprawia, że jest ona stale ulepszana.

Biometria naczyń krwionośnych

Nadal są prowadzone badania nad biometrią naczyń krwionośnych, która wykorzystuje ich unikalny układ znajdujących się wewnątrz twojego palca. Udowodniono, że wzorzec biometryczny będzie niezmienny podczas rejestracji i w kolejnych weryfikacjach. Technikę Finger Vein próbnie wprowadził Bank Zachodni WBK w sześciu oddziałach.

Biometria głosowa

Za pomocą swojego głosu możesz się już zalogować do konta w Nest Banku. Umożliwi ci to aplikacja mobilna, dzięki której skorzystasz z innowacyjności, jaką jest biometria głosowa. Bezdotykowy dostęp do konta pozwoli ci między innymi na sprawdzenie salda na rachunku oraz podgląd historii wykonanych transakcji.

Wideoweryfikacja

Coraz więcej banków wprowadza możliwość wideoweryfikacji. W tej chwili polega ona głównie na pokazaniu dowodu osobistego przed kamerą komputera. Jest to rozwiązanie, które może spowodować, że nie będziesz musiał za każdym razem iść do placówki bankowej, a wiele spraw załatwisz z domu. Jednak nie jest to jeszcze rozwiązanie biometryczne.

Banki stale pracują nad wprowadzeniem biometrii twarzy, która pozwoli na bezbłędne rozpoznanie klienta. Po odpowiednim dopracowaniu z pewnością będzie to bezpieczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę to, że poszczególne części twarzy nie ulegają zmianie, nawet z biegiem lat.

Wygoda i bezpieczeństwo

Korzystanie z technologii biometrycznej z pewnością jest wygodniejsze od wpisywania kodów PIN za każdym razem oraz używania różnych haseł, które czasami ciężko jest zapamiętać. Ułatwia to korzystanie z wielu systemów i urządzeń oraz zwiększa bezpieczeństwo. Myślę, że nie tylko ja jestem zwolenniczką takich rozwiązań i technologie biometryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Zatem z niecierpliwością czekam na kolejne biometryczne udogodnienia.

Dodano:
06 Mar 2018

Zaktualizowano:
07 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły