Czym jest kredyt oddłużeniowy?

  • 22 Maj 2015
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt oddłużeniowy to nic innego jak specjalny kredyt gotówkowy, który ma na celu pomóc klientowi spłacić jego wcześniejsze zobowiązania finansowe. Oczywiście procedura otrzymania takiej pomocy do najłatwiejszych nie należy i z pewnością nie może na nią liczyć każdy zadłużony. Poniżej kilka najważniejszych informacji o tym, czym konkretnie jest kredyt oddłużeniowy i o czym należy pamiętać, starając się o niego.
Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Kredyt oddłużeniowy może okazać się niezwykle pomocy w sytuacji, jeśli posiadając na swoim koncie już jedno zobowiązanie finansowe wobec banku, nie radzisz sobie z jego spłatą. Przyczyn problemów z regularnym uiszczaniem opłat w ramach rat kredytowych jest co najmniej kilka. Do najczęstszych zalicza się nieprzewidziane wypadki losowe oraz zbyt pochopne i nieprzemyślane decyzje o zaciągnięciu kredytu. Opcja oddłużeniowa ma za zadanie pomóc kredytobiorcy wyjść z finansowego dołka w możliwie najmniej drastyczny dla niego sposób.

Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy i poradzić sobie ze spłatą kredytu gotówkowego

Uzyskanie specjalnego kredytu pomagającego spłacić wcześniejsze zobowiązania wcale nie musi być łatwe i przyjemne. To proces złożony zarówno dla banku, jak i klienta. Ten pierwszy musi mieć pełne podstawy do tego, by móc przyznać zadłużonemu tego typu kredyt. Bank dokonuje dogłębnej analizy sytuacji materialnej swojego klienta.

Starając się o kredyt oddłużeniowy, musisz więc zgromadzić i przedstawić bankowi pełną dokumentację niezbędną do otrzymania takiej pożyczki. Kredytodawca wymaga najczęściej od swoich klientów określonych miesięcznych wpływów na konto, a nierzadko także zabezpieczenia kredytu lub poręczenia innej osoby. Tego rodzaju wymagania banków są zrozumiałe, ponieważ oferując kredyt gotówkowy osobom zadłużonym, ponoszą wysokie ryzyko i muszą w jakiś sposób zabezpieczyć spłatę swojej należności.

Cechy kredytu oddłużeniowego

Najważniejszą cechą kredytu oddłużeniowego jest oczywiście jego przeznaczenie. Ma on na celu uregulować wcześniejsze długi kredytobiorcy i w miarę możliwości oczyścić jego historię kredytową. Oprócz tego kredyty oddłużeniowe są zazwyczaj dość drogie. Wszystko przez spore ryzyko, jakie ponosi bank, dając pożyczkę komuś, kto już raz wpadł przez kredyt w poważne problemy finansowe. Samo oprocentowanie kredytu może na pierwszy rzut oka wyglądać na całkiem atrakcyjne, jednak banki wprowadzają inne dodatkowe opłaty, które mogą dać się odczuć klientowi w mniej lub bardziej znaczący sposób.

Warto zauważyć, że kredyt oddłużeniowy nie jest tym samym, co kredyt konsolidacyjny, który również oferowany jest dla osób mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań. W tym drugim przypadku możesz połączyć swoje dotychczas spłacane kredyty w jeden nowy i obniżyć wysokość raty. Dzięki konsolidacji zmniejszają się miesięczne obciążenia. To rozwiązanie proponowane jest jednak wyłącznie osobom, które mają dobrą historię w BIK, czyli pomimo trudności spłacały swoje kredyty w wyznaczonym terminie. Z kolei produkty oddłużeniowe przeznaczone są dla osób, które z powodu kłopotów finansowych miały w tym względzie opóźnienia i w związku z tym prowadzone były przeciwko nim już nawet działania windykacyjne.

Jak wybrać kredyt oddłużeniowy?

W pierwszej kolejności musisz dokładnie przeanalizować, czy stać Cię na kolejne zobowiązanie finansowe. Zaciągnięcie następnego kredytu bez uprzedniego przeliczenia możliwości jego spłaty, jest bardzo prostym sposobem na wpadnięcie w tzw. pętlę kredytową.

Jeśli po dogłębnych rachunkach dojdziesz do wniosku, że kredyt oddłużeniowy na pewno pomoże Ci uregulować poprzednie zadłużenie, warto w rozmowie z pracownikiem banku przedstawić w sposób dokładny i szczery swoją sytuację. Uczciwa rozmowa z przedstawicielem banku jest w zasadzie podstawą do uzyskania kredytu oddłużeniowego. Wybierz oczywiście taką ofertę z dostępnych na rynku, która będzie najtańsza i której wymogi będziesz w stanie spełnić. Do wyboru masz m.in. produkty z zabezpieczeniem lub bez, a także kredyty z poręczeniem, czy też pożyczki oddłużeniowe z komornikiem. Oferty znajdziesz w bankach, SKOK-ach, ale przede wszystkim w instytucjach pozabankowych.

Czy warto?

Odpowiednie przeliczenie całego kosztu kredytu oraz dogłębna analiza swojej sytuacji finansowej pozwoli Ci podjąć słuszną decyzję, co do zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego. Ten produkt finansowy może okazać się jedyną deską ratunku w sytuacji, kiedy chcesz raz na zawsze pozbyć się ciążącego zadłużenia i toczącego się przeciwko tobie postępowania windykacyjnego lub komorniczego.

Pamiętaj, że pomocne w tym procederze są same banki, którym również zależy na tym, by ich klient nie borykał się z żadnymi problemami finansowymi. Właśnie dlatego w przypadku problemów z regulowaniem zobowiązań warto najpierw próbować negocjować z instytucją finansową warunki spłaty zaległości.

Niektóre instytucje idą klientom na rękę, wyrażając zgodę na zmianę umowy i harmonogramu spłat kredytu. Jeśli nie jest to możliwe, możesz sięgnąć po specjalne produkty dla osób zadłużonych. Dzięki nim masz szansę na wybrnięcie nawet z dużych problemów finansowych. Tak więc kredyt oddłużeniowy jest jak najbardziej opcją godną polecenia, jeśli tylko korzystanie z niej jest umotywowane faktycznymi potrzebami. Ponieważ jest to produkt drogi i wymagający nierzadko zabezpieczenia, należy z niego korzystać w ostateczności i w sposób przemyślany, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Dodano:
22 Maj 2015

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły