Czym jest kredyt rewolwingowy?

  • 02 Cze 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pojęcie kredytu rewolwingowego dla wielu osób może okazać się zagadką. Mogłeś o nim nie słyszeć, mimo że nie brakuje Polaków posiadających obecnie tego typu zobowiązanie.
Czym jest kredyt rewolwingowy?

Często nie zdajemy sobie sprawy, że klasycznym rodzajem kredytu rewolwingowego jest chociażby... karta kredytowa. W praktyce, najczęściej z tego produktu finansowego korzystają przedsiębiorcy, gdyż umożliwia im to zachowanie płynności finansowej. Kto jeszcze może z niego skorzystać? Kiedy warto rozważyć zaciągnięcie kredytu rewolwingowego? Sprawdzamy!

Definicja kredytu rewolwingowego

Kredyt rewolwingowy to właściwie kredyt odnawialny, co w znacznej mierze może Cię już nakierować to, co to jest. W praktyce oznacza to, że jeśli spłacisz część zobowiązania w odpowiednim terminie, to bank odnawia wolny limit kredytu o spłaconą kwotę. Umożliwia Ci to ponowne wykorzystanie przyznanego limitu.

Krótko rzecz ujmując, kredyt rewolwingowy to taki, który zaciąga się wielokrotnie (i spłaca) w trakcie trwania jednej umowy kredytowej. Kluczowe znaczenie ma jednocześnie okres zawarcia umowy, który najczęściej jest relatywnie krótki. 

Kredyt rewolwingowy może zostać powiązany bezpośrednio z Twoim kontem osobistym, co zapewnia Ci szybki dostęp do dodatkowych środków na rachunku.

Jak wygląda kredyt rewolwingowy w praktyce?

Jeśli chcesz otrzymać kredyt rewolwingowy, musisz wybrać się do banku, co będzie wiązać się jednocześnie z wykazaniem źródła dochodów. Bank udziela Ci kredytu na określoną w umowie kwotę i czas. Najczęściej przyznaje się go na rok w formie limitu na rachunku kredytowym. Jako klient masz obowiązek systematycznej spłaty kolejnych rat tego zobowiązania wraz ze wszystkimi odsetkami. Umożliwia Ci to korzystanie z pieniędzy mieszczących się w danym limicie. Po spłaceniu części kredytu, limit zostaje odnowiony i możesz dalej z niego korzystać.

Przeczytaj, dlaczego warto mieć kartę kredytową!

Jeśli chcesz, to kredyt rewolwingowy może zostać przedłużony na tych samych warunkach. Istnieje również możliwość ich negocjacji, o ile Twoja sytuacja nie uległa zmianie, np. Twoje wpływy na konto są większe niż w momencie składania wniosku o przyznanie kredytu rewolwingowego po raz pierwszy. 

Cechy kredytu rewolwingowego

Jak już wiesz, kredyt rewolwingowy jest kredytem odnawialnym. Inną charakterystyczną cechą tego produktu bankowego jest czas jego obowiązywania. Kredyty rewolwingowe są krótkoterminowe i najczęściej klient ma 12 miesięcy na jego spłatę.

Najważniejsza kwestia dotycząca kredytu rewolwingowego, to jego oprocentowanie. Jest ono zazwyczaj znacznie bardziej korzystne niż w przypadku kredytów gotówkowych. Pod uwagę musimy wziąć jednak jeszcze koszty dodatkowe. Niektóre banki wprowadzają bowiem opłatę za prowadzenie rachunku kredytowego, choć nie jest to raczej standardem.

Dla kogo kredyt rewolwingowy?

Kredyt odnawialny przeznaczony jest dla klientów, którzy systematycznie notują wpływy na swoim koncie. Jest to warunek konieczny, który zostanie rzetelnie sprawdzony. Wysokość comiesięcznych wpływów ma bezpośredni związek z ustalonym limitem. W przypadku klientów indywidualnych, banki uwzględniają wydatki stałe, jakie ponosisz m. in. w związku z czynszem, rachunkami czy posiadanymi już zobowiązaniami. Kwota, na jaką możesz liczyć najczęściej wynosi 6-7 razy więcej niż Twoje wynagrodzenie. Oczywiście bank weźmie pod uwagę również Twoją historię kredytową.

Kredyt rewolwingowy przydaje się szczególnie przedsiębiorcom, którzy w ten sposób uzyskują dodatkową gotówkę. Muszą jednak liczyć się z faktem, że ich działalność będzie poddana szczegółowej analizie. Bank sprawdzi m.in. jak długo dana firma funkcjonuje na rynku i jakie są jej wyniki finansowe w okresie od 6 do 12 ostatnich miesięcy. Możliwe, że oszacowane zostaną także perspektywy jej rozwoju.

Kredyt rewolwingowy – jak uzyskać?

Nie każdy może liczyć na przyznanie kredytu rewolwingowego, gdyż kluczowe znaczenie ma wykazanie stałych dochodów. W przypadku przedsiębiorców, konieczne może być udowodnienie rentowności firmy (np. przedstawienie KPiR). Sama procedura ubiegania się o kredyt rewolwingowy nie różni się od tej, jaką stosują banki przy zwykłych kredytach gotówkowych.

Dodano:
05 Lis 2019

Zaktualizowano:
02 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły