Czym jest lokowanie środków?

  • 08 Cze 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Posiadasz wolne środki pieniężne i zastanawiasz się co z nimi zrobić? Myślisz o inwestycji, ale zależy Ci przede wszystkim na tym, aby okazała się bezpieczna? W takim razie zapewne rozważasz wybór lokaty. Sprawdź co musisz wiedzieć o lokowaniu środków i kiedy okaże się to dobrym rozwiązaniem dla Twojego budżetu.
Czym jest lokowanie środków?

Wśród bezpiecznych sposobów oszczędzania wolnych środków wymienia się przede wszystkim lokaty bankowe i konto oszczędnościowe. Niekiedy na tej liście pojawiają się również fundusze inwestycyjne. Który z tych produktów będzie najlepszy dla osób prywatnych, a który dla firm? Sprawdzamy!

Co to jest lokowanie środków?

Lokowanie środków jest to wpłata kapitału na wybrany depozyt (lokatę). Kiedy lokujesz środki w banku, ma on je do dyspozycji na udzielanie kredytów. Zazwyczaj, kiedy lokata zostanie zerwana wcześniej, tracisz prawo do odsetek. Dzięki temu osiągasz z góry określony zysk, który motywuje Cię do tego, aby nie wypłacać środków przed terminem. Lokowanie środków to zatem inaczej ich zainwestowanie. Często wiąże się to z ich zamrożeniem na wybrany okres. Pamiętaj jednak, aby lokować wyłącznie nadwyżkę w budżecie. Dzięki temu nie zabraknie Ci pieniędzy na bieżące potrzeby. W pierwszej kolejności musisz przecież regulować comiesięczne zobowiązania, a dopiero później możesz pomyśleć o oszczędnościach czy inwestycjach. 

Co to są wolne środki?

Wiele mówi się o tym, aby ulokować wyłącznie wolne środki. Jaka jest zatem ich definicja? W przypadku jednostek sektora finansów publicznych dotyczą one środków znajdujących się do dyspozycji, które jednocześnie nie są wydatkowane na wykonywanie zadań oraz funkcjonowanie danej jednostki. W bardziej potocznym rozumieniu o wolnych środków mówi się jak o oszczędnościach. To zatem pieniądze, które nie są niezbędne do regulowania bieżących zobowiązań. Jeśli masz zatem nadwyżkę w budżecie firmowym lub domowym, to możesz pomyśleć o lokowaniu wolnych środków pieniężnych. 

Lokowanie środków w firmie

Jeśli posiadasz wolne środki firmowe to możesz przeznaczyć je na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Rozsądnym krokiem będzie najpierw ich pomnożenie. Jeśli nie chcesz ryzykować, to najlepiej gdy wybierzesz konto oszczędnościowe lub lokatę bankową. Wysokość oprocentowania na koncie oszczędnościowym jest zależna od banku.

Obecnie maksymalna wysokość, na jaką możesz liczyć, to ok. 3%. W przypadku lokat bankowych oprocentowanie będzie zdecydowanie niższe. Wiele zależy także od rodzaju lokaty. Dzieli się je m.in. na odnawialne i jednorazowe. W przypadku tych pierwszych następuje ich automatycznie przedłużane po upływie określonego terminu.

Nieco bardziej istotny podział dotyczy okresu trwania lokaty. Zdecydować możesz się m.in. na krótkoterminowe lokowanie wolnych środków pieniężnych. Wówczas dobrym rozwiązaniem okażą się lokaty 3-miesięczne. 

Jeszcze inne rozwiązanie lokowania wolnych środków stanowią fundusze inwestycyjne z przeznaczeniem dla przedsiębiorców. Są one bardziej ryzykowne od lokat bankowych, ale dają szansę na wyższą stopę zwrotu. Na czym polegają? Fundusz inwestycyjny zbiera środki od inwestorów, a następnie inwestuje je w określone instrumenty, np. akcje bądź obligacje. Jako uczestnik funduszu otrzymujesz certyfikat inwestycyjny, którego wartość zależna jest od wyceny aktywów, w które fundusz inwestuje.

Lokowanie środków przez osoby prywatne

Osoby prywatne także mają wiele możliwości ulokowania wolnych środków. Nie ulega jednak wątpliwości, że większość Polaków stawia na bezpieczne inwestycje, dlatego też wybiera przede wszystkim konta oszczędnościowe. Takie konto możesz powiązać ze swoim rachunkiem bankowym, co pozwoli Ci wygodniej operować przelewami. 

Podobnie jak firmy, także możesz zdecydować się na lokatę bankową. Sam możesz wybrać jaką kwotę i na jaki okres chcesz wpłacić. Po tym terminie otrzymujesz z powrotem swoje środki powiększone o oprocentowanie lokaty. W ten sposób nie zarobisz dużo, ale zysk będzie pewny. Pieniędzy na lokacie nie należy wypłacać przed upłynięciem jej terminu. Dla wielu osób zamrożenie środków to duży plus, dzięki któremu nie roztrwonią wolnych środków w przypływie impulsu. 

Jak lokować pieniądze, aby zarobić?

Przede wszystkim bezpiecznie, tym bardziej, gdy nie masz dużej wiedzy o inwestycjach. Jeśli decydujesz się ulokować swoje jedyne oszczędności, to tym bardziej powinieneś pomyśleć o niewielkim, ale pewnym zysku. Właśnie dlatego lokaty bądź konto oszczędnościowe, to w Twoim przypadku najlepsze rozwiązanie. Lokowanie wolnych środków warto zawczasu dokładnie przemyśleć. Zastanów się czy, aby na pewno w najbliższym czasie nie będzie potrzebował oszczędności. Jeśli zależy Ci na większym zysku, to pod uwagę musisz wziąć większą stopę ryzyka. W tym przypadku najlepiej zdać się na poradę doradcy finansowego. 

Lokowanie środków - czy warto?

Lokowanie wolnych środków pieniężnych to sposób na ich pomnożenie, ale i zabezpieczenie przed ich wydaniem. Jeśli masz oszczędności, które możesz zainwestować to z pewnością warto to zrobić. Nawet mały zysk jest przecież lepszy niż żaden. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
08 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły