Czym jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

  • 15 Lip 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Szukasz polisy ubezpieczeniowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom? Zależy Ci nie tylko na ochronie, ale i oszczędnościach? W takim razie doskonałym wyborem okaże się ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, które zapewni Ci podwójną korzyść. Na czym dokładnie polega i kiedy warto się na nie zdecydować? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na temat polisy na życia z dodatkową opcją oszczędzania.
Czym jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Ubezpieczenie ochronne to nie wymysł, ale rozsądny sposób na zabezpieczenie przyszłości Twoich bliskich. Jeśli zależy Ci na ich komforcie finansowym w sytuacji kryzysowej, to możesz taką możliwość rozważyć. Szczególny rodzaj polisy stanowi ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe. Co to właściwie jest?

Co to jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe jest to ubezpieczenie, którego przedmiotem jest życie. Łączy ono w sobie możliwość zgromadzenia środków na przyszłość oraz ochronę w razie nieprzewidzianych wypadków. Polisa tego rodzaju może przyjmować wiele wariantów, np. ubezpieczenia kapitałowego. W praktyce nie zapewnia dużych środków, niemniej pozwala nieco zaoszczędzić. 

Jak działa ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe z jednej strony działa jak standardowa polisa. Oznacza to więc, że co miesiąc wpłacasz składkę w określonej wysokości, a w zamian Twoja rodzina otrzymuje ochronę finansową w sytuacji Twojej śmierci. Nie należy zapominać jednak o drugiej stronie tego rozwiązania, czyli o oszczędnościach. Sam możesz zdecydować, ile dokładnie z wpłaconej sumy, chcesz przeznaczyć w celach oszczędnościowych. Możesz wybrać także okres oszczędzania, choć zazwyczaj minimalny czas wynosi 10 lat. Co istotne uzyskane w ten sposób dochody nie są opodatkowane tzw. podatkiem Belki.

Dla kogo jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe?

Kto powinien rozważyć inwestycję w ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe? Wykup takiej polisy to wręcz konieczność, gdy jesteś jedynym żywicielem rodziny bądź, gdy Twój dochód stanowi większą część domowego budżetu. Polisa ochronno-ubezpieczeniowa to także dobry wybór dla rodziców. W ten sposób mogą bowiem odłożyć pieniądze na przyszłość swoich dzieci. Po to rozwiązanie sięgają najczęściej osoby z mniejszym dochodem, które nie mogą pozwolić sobie na regularne odkładanie większych sum pieniędzy.

Korzyści jakie przynosi ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe

Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe może przynieść wiele korzyści. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Pomyśl w jakiej sytuacji znajdą się Twoi najbliżsi, gdy Ciebie nagle zabraknie? Być może Twój małżonek lub małżonka nie pracuje, a dzieci są jeszcze w wieku szkolnym. Jak zatem Twoja rodzina poradzi sobie finansowe bez Twoich dochodów? Na co dzień rzadko myślisz o tak przykrych rzeczach, ale są chwile, kiedy trzeba się z nimi zmierzyć. Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe zapewni bezpieczeństwo finansowe Twojej rodzinie. To jednak nie wszystko. Również i Ty możesz na nim zyskać, a to wszystko dzięki możliwość oszczędzania. W ten sposób odłożysz pieniądze na Waszą wspólną przyszłość.

Wysokość składki ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego i suma ubezpieczenia

Wysokość składki ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników, trudno zatem dokładnie przewidzieć, ile będzie wynosić w Twoim przypadku. Najpierw musisz się zastanowić, na jaką sumę chcesz się ubezpieczyć. To jasne że, gdy wybierzesz 200 tys. złotych, to składka będzie znacznie wyższa, niż gdybyś wybrał polisę na 100 tys. złotych. Sama kwota ubezpieczenia to nie wszystko. Ubezpieczyciel przy wyznaczaniu składki polisy bierze pod uwagę także inne czynniki. Co się do nich zalicza? Będzie to m.in. wiek i stan zdrowia ubezpieczonego, zawód, płeć czy okres ubezpieczenia. Składka może więc wynosić zaledwie kilkadziesiąt złotych, jak i kilkaset złotych miesięcznie. 

Sytuacje, gdy warto mieć ochronno-oszczędnościowe

Kiedy warto zdecydować się na ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe? To rozsądny wybór dla osób, które założyły własną rodzinę. Jeśli jesteś singlem, to zapewne taka ochrona nie będzie Ci potrzebna chyba, że chcesz środki z polisy przepisać na rodziców bądź rodzeństwo, gdyż również masz taką możliwość. To jednocześnie dobry wybór, jeśli Twoje dochody nie są na tyle wysokie, aby pozwolić sobie na odkładanie dużych sum.

Gdzie warto szukać ubezpieczenia ochronno-oszczędnościowego?

Zdecydowałeś się już na ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe, ale nie wiesz gdzie go szukać? Zapewne zaczynasz od podstawowego researchu w sieci. Nic w tym dziwnego - w internecie znaleźć możesz mnóstwo przydatnych informacji na ten temat. Najlepiej, gdy skorzystasz z dostępnych porównywarek ubezpieczeń. W ten sposób łatwo sprawdzisz, ile wynosi składka, a także co znajduje się w ofercie danej polisy.

Na co zwracać uwagę wybierając ochronno-oszczędnościowe?

Przede wszystkim musisz sprawdzić zakres Twojej polisy. Fakt, że jest ona tańsza od innych ofert może wynikać właśnie z jej ograniczonego zakresu. Musisz więc dokładnie przeczytać wszystkie zapisy w umowie i tzw. OWU - Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Znajdziesz tam informacje dotyczące sytuacji, w których polisa zostanie wypłacona Twoim bliskim, a kiedy nie będą mogli na nią liczyć (np. może okazać się, że jeśli zataiłeś szczegóły swojej choroby, to polisa nie zostanie wypłacona, choć nie jest to standardem). Sprawdź także, na czym dokładnie polega oszczędzanie. Czy środki będą odkładane co miesiąc? Jaki procent wpłacanej składki będzie przeznaczony na oszczędności? To istotna informacja, której nie możesz pominąć. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące zapisów w Twojej umowie, to skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym w celu ich rozwiania. Zrób to jeszcze zanim złożysz podpis.

Co odróżnia ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe od innych ubezpieczeń

Już sama nazwa wskazuje, iż ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe nie jest standardową polisą na życie. Przeważnie odbywa się to w ten sposób, że płacisz miesięczną składkę, a w zamian zapewniasz bezpieczeństwo swoim bliskim w sytuacji Twojej śmierci. Ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe również w części na tym polega, ale składa się na nie także oszczędzanie. Po zakończonym okresie polisy otrzymasz zatem zgromadzoną kwotę. Ciekawe rozwiązanie pod tym względem stanowi tzw. ubezpieczenie posagowe, które zalicza się do jednego z rodzajów polisy ubezpieczeniowo-ochronnej. Jej celem jest zabezpieczenie Twoim dzieciom przyszłości pod względem finansowym.

Szukasz polisy ochronnej, która nie tylko ochroni Twoich bliskich w jednym z najgorszych momentów, ale i pozwoli Ci odłożyć pieniądze na przyszłość? W takim razie ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe będzie dobrym wyborem dla Twojej rodziny. Wybierz polisę, która nadąża za Twoimi potrzebami.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
15 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły