Czym jest wartość odtworzeniowa?

  • 08 Mar 2018
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(2)
Sprawdź, kiedy warto wybrać wartość odtworzeniową.
Czym jest wartość odtworzeniowa?

Spalenie domu po uderzeniu pioruna, czy kradzież dobytku całego życia. Choć ciężko w to uwierzyć, takie zdarzenia mogą przytrafić się również tobie. Wybierając najlepsze ubezpieczenie dla domu, warto zapoznać się z dostępnymi wariantami. Wiedza na ten temat ułatwi Ci wybór optymalnej polisy, dopasowanej do twoich potrzeb.

Jeśli stoisz przed wyborem ubezpieczenia nieruchomości, prawdopodobnie zetknąłeś się z pojęciem wartości odtworzeniowej. To podstawowa wartość, która określa sumę ubezpieczenia. Wartość odtworzeniowa jest równa kosztom odtworzenia nieruchomości z uwzględnieniem stopnia zużycia. Oprócz niej mogłeś spotkać się także z wartością rynkową oraz wartością rzeczywistą. Wszystkie pojęcia pozwalają wyliczyć sumę ubezpieczenia.

Wartość odtworzeniowa – o co konkretnie w niej chodzi?

Nie znajdziesz jednej, konkretnej definicji wartości odtworzeniowej. Część ubezpieczalni stosuje zamienną nazwę „wartość nowa”. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj ubezpieczenia majątkowego w razie szkody, masz gwarancję wypłaty świadczenia, które pozwoli pokryć koszty naprawy bądź zakupu zniszczonego mienia. Wartość odtworzeniowa dotyczy szkód spowodowanych przez osoby trzecie, domowników, a także zdarzenia losowe.

Wypadki chodzą po ludziach. Jeśli już przytrafiło się tobie nieszczęście w postaci szkody w nieruchomości, prawdopodobnie jak najszybciej chcesz skontaktować się z ubezpieczycielem. Aby uzyskać odszkodowanie, straty muszą zostać najpierw ocenione przez rzeczoznawcę. W przypadku zniszczenia mieszkania przez zdarzenia zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia, w skład wyceny wchodzi zazwyczaj koszt remontów lub koszt odtworzenia mienia do stanu przed zniszczenia, lub kradzieży.

Czy warto wybrać wartość odtworzeniową?

Niestety, jednymi z droższych ubezpieczeń na rynku są właśnie te polisy, które opierają się na wartości odtworzeniowej. Większa składka pozwala jednak na odtworzenie uszkodzonego mienia w całości, czego nie mogą zagwarantować pozostałe warianty (wartość rynkowa, wartość rzeczywista).

Kolejnym minusem wartości odtworzeniowej może być również częsta praktyka ubezpieczalni, które ograniczają możliwość ochrony nieruchomości jedynie do konkretnego stopnia zużycia, określonego wieku poszczególnych elementów nieruchomości.

Wybierając ubezpieczenie majątkowe, warto kierować się przede wszystkim tym, czy dana polisa spełnia twoje oczekiwania i w maksymalny sposób chroni twój dobytek. Musisz również pamiętać, że optymalny i dopasowany do twoich potrzeb wariant, prawdopodobnie nie należy do najtańszych.

Dodano:
08 Mar 2018

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Mikołaj Madziąg Ekspert 12 marca 2018
    Cenna uwaga ;)
  • Ubea.pl Ekspert 09 marca 2018
    Kupując ubezpieczenie mieszkania czy domu warto także zdecydować się na polisę w formule All Risks. Inaczej jeśli dojdzie do jakiejś nietypowej szkody, nie dostaniemy odszkodowania, ponieważ nie została ona przewidziana w warunkach. Mając All Risk, nie trzeba się przejmować, czy wyobraźnia osoby ustalającej warunki ubezpieczenia była wystarczająco duża ;)

Podobne artykuły