Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Czym płacić na zagranicznych wakacjach?

Fot.

Kilka dni temu zachęcaliśmy Cię do tego, abyś rozważył inne formy płatności na wakacjach niż gotówka. Dziś przedstawiamy dwie alternatywy dla banknotów i monet, czyli kartę kredytową oraz kartę do konta walutowego. Sprawdź, wady i zalety obu rozwiązań.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego za granicą nie opłaca się płacić gotówką, to zachęcam cię do lektury poprzedniego tekstu. Tam dowiesz się także w jakich krajach, mimo wszystko, jest to rozwiązanie opłacalne. Teraz rozważmy opcje bezgotówkowe.

Dlaczego karta kredytowa przyda ci się na wakacjach?

Alternatywą dla gotówki i twojej standardowej karty płatniczej jest karta kredytowa. Różni się tym od debetowej, że płacąc nią, pożyczasz pieniądze od banku. Jeśli spłacisz limit na karcie w ciągu okresu bezodsetkowego, to kredyt będzie darmowy. Oddasz tylko tyle, ile pożyczyłeś.

Co to jest okres bezodsetkowy?
Okres bezodsetkowy to czas, jaki bank daje ci na spłatę zadłużenia na karcie kredytowej bez konieczności płacenia odsetek. Przykładowo okres rozliczeniowy twojego banku trwa 30 dni i zaczyna się pierwszego dnia miesiąca, a okres bezodsetkowy został ustalony na 56 dni. 1 sierpnia opłacasz kartą rezerwację samochodu, a 10 sierpnia obiad w restauracji. 30 sierpnia dostaniesz od banku wyciąg z zestawieniem transakcji i masz jeszcze 26 dni na to, aby spłacić zadłużenie bez konieczności płacenia odsetek.

Kiedy jedziesz do miejsca, którego nie znasz, to możesz się obawiać niespodziewanych zdarzeń. Co się stanie, jeśli zepsuje się bankomat, nie dostaniesz gotówki, a bank ściągnie pieniądze z twojego konta? Albo gdy nie dogadasz się ze sprzedawcą w sklepie i omyłkowo naliczy ci złą kwotę do zapłaty? Wtedy możesz skorzystać z procedury chargeback. Nie będziesz musiał dochodzić swoich praw przez sklep, z którym po wakacjach będziesz miał pewnie utrudniony kontakt. Wystarczy, że złożysz reklamację do banku, a on będzie ją procesował we współpracy z wydawcą karty (Visa lub Mastercard). By skorzystać z usługi chargeback, wypełnij tylko formularz, dołącz zestawienie transakcji i ewentualne dowody, o które możesz zostać poproszony. Organizacja płatnicza zweryfikuje zasadność reklamacji, jeśli zostanie rozpatrzona pozytywnie, to pieniądze wrócą na twoje konto.

R E K L A M AJeśli organizowałeś już wakacje na własną rękę, to wiesz, że karta kredytowa często jest niezbędna przy rezerwacji hotelu, lotu czy samochodu. Zagraniczne obiekty akceptują z reguły tylko tę formę płatności, aby się zabezpieczyć. Jeśli nie skorzystasz z zamówionej usługi (np. nie przyjedziesz do hotelu), to bank będzie mógł pobrać należność. Jeśli raz zawnioskujesz o kartę kredytową, to z powodzeniem będziesz mógł z niej korzystać zarówno w trakcie, jak i po urlopie. Co więcej, będąc posiadaczem karty kredytowej, będziesz mógł korzystać z rabatów, na przykład ze zniżek do sklepów odzieżowych, punktów usługowych, restauracji czy linii lotniczych.

Czy warto założyć konto walutowe przed wyjazdem na urlop?

Najlepszym sposobem na uniknięcie kosztów przewalutowania jest założenie konta w innej walucie. Wcześniej możesz je zasilić środkami kupionymi po korzystnym kursie np. w kantorze internetowym. Ze względów bezpieczeństwa środków na koncie możesz zabrać więcej niż gotówki, co może przydać ci się w awaryjnych sytuacjach (np. gdy będziesz musiał kupić droższe leki). W każdej chwili możesz wypłacić pieniądze z bankomatu, nie ryzykując tym samym, że zostaną ukradzione z portfela lub pokoju hotelowego.

Warto wiedzieć, że Bank Citi Handlowy udostępnił usługę bardzo przydatną w podróży. Jeżeli masz w tym banku konto osobiste i założysz konto walutowe, to możesz w bankowości elektronicznej przepiąć swoją kartę kredytową do danej waluty. Jeśli więc wyjeżdżasz do kraju należącego do strefy euro, wystarczy przed podróżą zaznaczyć, że od teraz karta ma być rozliczana w euro. Jeśli będziesz nią płacił, to środki zostaną automatycznie pobrane z twojego konta walutowego. A po urlopie będziesz mógł z powrotem przepiąć kartę do rachunku złotówkowego. Jeśli się okaże, że ukradziono ci karty i gotówkę, to z dowolnego oddziału Banku Citi Handlowego na całym świecie będziesz mógł wypłacić pieniądze. Wystarczy, że będziesz miał ze sobą paszport, a w łatwy sposób otrzymasz fundusze na spokojny powrót do kraju.

Jeszcze nie wybrałeś miejsca swojego letniego urlopu? Pobierz nasz wakacyjny poradnik, z którego dowiesz się:

  • jak sfinansować wyjazd na wakacje,
  • dlaczego nie opłaca się płacić kartą za granicą,
  • jak nie dać się okraść w podróży.

 

Podobne artykuły