Czym różni się debet na koncie od limitu na karcie kredytowej?

  • 05 Lut 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zarówno debet na karcie kredytowej, jak i karta kredytowa możesz wykorzystać jako pomoc finansową przy nagłej potrzebie. Kiedy wybrać debet w koncie, kartę kredytową, a kiedy kredyt?
Czym różni się debet na koncie od limitu na karcie kredytowej?

Co to jest debet?

Debet na koncie to po prostu ujemne saldo na koncie, które powstaje, gdy wypłat jest więcej niż wpłat. Jest to więc rodzaj pożyczki, udzielonej przez bank w ramach oddzielnej umowy, ale w tym przypadku czas na spłatę (wystarczy zasilenie konta nowymi środkami) jest krótszy – 30 dni bez odsetek. Proces przyznania debetu jest podobny jak przy innych produktach finansowych. Sprawdzana jest przede wszystkim zdolność kredytowa i to, czy figurujesz w bazach dłużników. Na tej podstawie bank określa limit – zwykle do kilku tysięcy zł. Każda oferta ma inne warunki. Miesięcznej opłaty za kartę można zwykle uniknąć, wykonując minimum transakcji bezgotówkowych.

Sprawdź, czy warto mieć debet na koncie! >>

Zalety i wady limitu na karcie kredytowej

Limit na karcie kredytowej to ustalona miesięczna pula pieniędzy, jaką może przyznać bank. Dostępna jest od razu, gdy chcesz zapłacić w sklepie lub dokonać przelewu. Środki są pożyczane przez bank na okres około 50 dni (zależnie od banku), a spłacasz co miesiąc tyle, ile wykorzystałeś bez rozkładania długu na raty. Potem limit się odnawia. Dodatkową korzyścią z posiadania takiego środka płatniczego jest dostęp do specjalnych programów lojalnościowych, promocji i nagród.

Z karty kredytowej można korzystać, nawet jeśli nie spłaciłeś całości pożyczonej sumy, ale w takim wypadku do długu dopisywane są odsetki – do 10 proc. Konieczne jest też wpłacenie ustalonego przez bank minimum – zwykle kilka procent wartości pobranej kwoty. Bez tego możesz spodziewać się monitów, a przy dalszej zwłoce – komornika.

Korzystanie z kredytówki może być darmowe, o ile wykonujesz przynajmniej kilka transakcji miesięcznie lub łącznie wydaje się określone miesięczne minimum. Warunki zwolnienia z opłaty za kartę zależą od oferty banku. Trzeba też pamiętać, że wyjęcie środków z bankomatów jest drogie – prowizje wynoszą kilka procent od wybranej kwoty, min. 10-12 zł.

Dużą zaletą karty kredytowej jest to, że jego przyznanie nie wiąże się z uciążliwą weryfikacją. Wysokość limitu zależy od wpływów na konto – najczęściej średniej z trzech miesięcy. Nie ma znaczenia czy masz stałe wynagrodzenie, umowę o pracę czy długi staż w danym miejscu. Dzięki temu szybką pomoc finansową mogą otrzymać także osoby studiujące lub freelancerzy. Maksymalny limit zależy od konkretnej karty kredytowej i może sięgać kilkudziesięciu lub nawet 100 tys. zł.

Jak korzystać z karty kredytowej? >>

Wniosek o kartę kredytową lub zwiększenie dostępnego limitu złożyć można online lub w oddziale banku.

Kiedy wziąć kredyt?

Korzystanie z karty kredytowej jest wygodne i tanie, ale nie zawsze są lepsze od kredytu, który umożliwia rozłożenie spłacanej sumy na raty. Dzięki temu możesz pożyczyć wysokie kwoty na kosztowny remont, kupno mieszkania czy samochodu. Wiąże się to jednak z bardziej wymagającą procedurą. Jest też mniejsza szansa na uzyskanie potrzebnych środków, jeśli masz słabą zdolność kredytową. Wadą kredytu są liczne opłaty dodatkowe – oprocentowanie rat, ubezpieczenie, prowizja od udzielenia i inne w zależności od oferty.

Dodano:
05 Lut 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły