Czym są jednostki indeksowe?

  • 10 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jednostki indeksowe to instrumenty finansowe, które pozwalają na inwestowanie w indeksy giełdowe bez konieczności nabywania akcji. Na czym zarabiają nabywcy jednostki, a na czym wystawcy?
Czym są jednostki indeksowe?

Jednostki indeksowe w pewnym stopniu zależą od indeksu giełdowego – podobnie jak on zmieniają swoją wartość, jednak ich ceny są uzależnione również od innych czynników. Są instrumentami pochodnymi, co oznacza, że możesz dzięki nim zarabiać nawet wtedy, gdy na rynku panuje bessa. 

Jednostki indeksowe, czyli co?

Jednostki indeksowe należą do grupy syntetycznych instrumentów pochodnych, których cena odzwierciedla zmiany wartości danego indeksu giełdowego – kiedy indeks rośnie, wzrasta również cena jednostek indeksowych. Na warszawskiej GPW są dostępne jako jednostki MiniWIG20. Dzięki jednostkom indeksowym możesz inwestować w indeksy giełdowe bez nabywania akcji spółek giełdowych. Instrument ten pozwala na inwestycję równoważną nabyciu całego portfela danego indeksu bez konieczności zakupu poszczególnych akcji wchodzących w skład tego indeksu. Indeks giełdowy stanowi bazę jednostki indeksowej, która wraz z nim zmienia swoją wartość. Jednostki są rozliczane codziennie. 

Na czym zarabiają nabywcy, a na czym wystawcy jednostek?


Wystawcy jednostki indeksowej zarabiają na spadku jej wartości. Żeby otworzyć pozycję, muszą najpierw założyć odpowiedni depozyt zabezpieczający. Wystawcy otwierają krótką pozycję i wystawiają jednostki, a wraz ze spadkiem indeksu osiągają zysk. Przeciwna sytuacja ma miejsce w przypadku do nabywców jednostki, którzy prognozują wzrost indeksu i zajmują długą pozycję. Jeżeli wartość depozytu spadnie poniżej wysokości depozytu właściwego, wystawca jest zmuszony do uzupełnienia jego wartości. 

Jednostki indeksowe – zalety


Jednostki indeksowe pozwolą Ci na inwestowanie w indeks bez konieczności nabywania akcji wchodzących w skład indeksu bazowego. Jako inwestor nie musisz przy tym angażować dużego kapitału, a jednostkę indeksową możesz sprzedać, kiedy indeks traci na wartości i w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami. Jednostki indeksowe charakteryzują się przejrzystymi cenami, które zależą od wartości indeksu.

Jednostki MiniWIG20


Jednostki indeksowe to instrumenty finansowe podobne do kontraktów terminowych na indeksy, jednak różniące się od nich między innymi odmiennym mnożnikiem – x0,1, a nie x10. Inwestycja w jednostki MiniWIG20 wiąże się z ryzykiem – podobnie jak zakup akcji, a osoba otwierająca krótką pozycję może stracić środki przekraczające wartość włożonego kapitału.

Zobacz również inne poradniki

Podobne artykuły