Czym są pożyczki społecznościowe?

  • 22 Lis 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jeszcze do niedawna pożyczki społecznościowe były popularne głównie w USA. Od jakiegoś czasu widać jednak ich rosnącą popularność w Europie, w tym również w Polsce. Co istotne, eksperci są zdania, że obecnie pożyczki tego rodzaju to najpłynniej i najszybciej rozwijający się produkt finansowy w naszym kraju. Czym właściwie są pożyczki społecznościowe i czy warto z nich skorzystać?
Czym są pożyczki społecznościowe?

Jak się okazuje, pożyczki społecznościowe pojawiły się w Polsce już w 2008 roku, jednak z początku nie cieszyły się dużym zainteresowaniem. Sprawdź zatem, co właściwie się zmieniło.

Czym jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe, z ang. nazywane także social lending, to forma umowy, która zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi za pomocą dedykowanych serwisów internetowych. Nie występuje w tym przypadku żadne pośrednictwo banków czy firm pozabankowych. Każdy sam może się zarejestrować na takiej platformie online i zdecydować czy chce wcielić się w rolę pożyczkodawcy, czy pożyczkobiorcy.

Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Pożyczkodawca może nieco zarobić (dzięki naliczaniu oprocentowania, a pożyczkobiorca zyskuje dodatkową szansę na pozyskanie środków. Portal również nie bierze udziału w samym procederze udzielania pożyczki. Jego rola ogranicza się tylko do umożliwienia przeprowadzenia takiej transakcji oraz wstępnej weryfikacji swoich użytkowników.

Jak pożyczka społecznościowa wygląda w praktyce?

Jeśli chcesz skorzystać z pożyczki społecznościowej, musisz najpierw założyć konto na dedykowanym serwisie internetowym. W większości przypadków administracja serwisu dokonuje wstępnej analizy przeszłości kredytowej zarejestrowanej osoby oraz jej weryfikacji. Podmiot, który szuka wsparcia finansowego ma wówczas możliwość wystawienia ogłoszenia, w którym zawrze informacje o potrzebnej kwocie oraz celu, na jaki zostanie przeznaczona pożyczona gotówka. Zarejestrowani użytkownicy, którzy deklarują udzielenie wsparcia finansowego, mogą wtedy zdecydować czy chcą pożyczyć pieniądze tej konkretnej osobie. Znaczenie ma przede wszystkim wiarygodność pożyczkobiorcy.

Pożyczki społecznościowe a tradycyjny kredyt

Zasada udzielania pożyczek społecznościowych jest bardzo zbliżona do pożyczki bankowej, chociaż rządzi się nieco innymi prawami. Dlaczego? Social social lending nie wymaga tak wielu formalności oraz dostępny jest dla szerszego grona odbiorców. Niemniej, wysokość oprocentowania i czas, jaki pożyczkobiorca ma na spłatę kredytu jest dokładnie wyznaczony.

Kluczową informację stanowi w tym przypadku fakt, że oprocentowanie pożyczek społecznościowych jest również zdecydowanie elastyczniejsze niż w przypadku kredytów lub produktów finansowych proponowanych przez firmy pożyczkowe. W praktyce oznacza to więc, że przeważnie jest bardziej atrakcyjne.

Zalety pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe mają szereg zalet. Co się do nich zalicza? Z pewnością będzie to:

  • dostępność - powstaje coraz więcej dedykowanych platform internetowych, na których otrzymać można tego rodzaju pożyczek,
  • brak formalności - w większości przypadków wystarczająca okaże się rejestracja,
  • elastyczność -  wszelkie szczegóły transakcji (procent, wysokość zobowiązania) ustalane są między podmiotami biorącymi w niej udział,
  • niższe oprocentowanie - pożyczkobiorca może liczyć na zdecydowanie niższy koszt ostateczny zobowiązania niż w przypadku bardziej tradycyjnych produktów finansowych,
  • możliwość zarobku dla pożyczkodawców - pożyczki społecznościowe są niezwykle cennym instrumentem dla samych pożyczkodawców, którzy na udzielaniu finansowego wsparcia mogą liczyć na pomnożenie swojego wykładanego kapitału.

Wady pożyczek społecznościowych

Pożyczki społecznościowe nie są jednak wolne od wad. Wśród nich wspomina się najczęściej o:

  • mniejszym bezpieczeństwie - mimo że portale umożliwiające pożyczanie pieniędzy w sposób „społecznościowy” dokonują weryfikacji swoich użytkowników i sprawdzają jego przeszłość kredytową, to zdecydowanie ten produkt finansowy nadal nie dorównuje kredytom bankowym w kwestii bezpieczeństwa zawierania transakcji,
  • niższych kwotach pożyczki - pożyczkobiorcy liczyć mogą głównie na mniejsze kwoty (do kilku tysięcy złotych), nikt bowiem nie chce ryzykować pożyczaniem dużych kwot w sytuacji, gdy nie jest w 100 proc. pewien, że odzyska swoje pieniądze.

Podsumowanie

Pożyczka społecznościowa funkcjonuje w Polsce już od ponad 10 lat, jednak dopiero od niedawna cieszy się zainteresowaniem. Dzięki niej istnieje alternatywa dla kredytów udzielanych przez banki kurczowo trzymające się sztywnych reguł. Oczywiście pożyczki społecznościowe nie są produktem idealnym. Należy jednak uznać je, w ostatecznym rozrachunku, za ciekawy i wygodny sposób do uzyskania dodatkowej gotówki. Niemniej, warto wiedzieć, że istnieje również taka możliwość pożyczania pieniędzy, która pozwoli uniknąć instytucji pożyczkowych.

Dodano:
22 Lis 2019

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły