Czym w praktyce różni się fundusz od lokaty bankowej?

  • 17 Gru 2019
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
Podstawową różnicą pomiędzy funduszem, a lokatą jest czas inwestycji. Lokata ma zawsze określony czas, na który deponujesz swoje oszczędności. Jeżeli chcesz wypłacić pieniądze przed terminem, to wtedy stracisz odsetki, które wypracował Twój kapitał.
Czym w praktyce różni się fundusz od lokaty bankowej?

Podstawową różnicą pomiędzy funduszem, a lokatą jest czas inwestycji. Lokata ma zawsze określony czas, na który deponujesz swoje oszczędności. Jeżeli chcesz wypłacić pieniądze przed terminem, to wtedy stracisz odsetki, które wypracował Twój kapitał. W przypadku funduszy, nie musimy określać czasowego horyzontu inwestycji. Wpłacasz kapitał, na ile chcesz i w każdej chwili możesz go wycofać bez utraty zysków.

Drugą różnicą jest stopień ryzyka. Na lokacie nie ponosisz żadnego ryzyka. Masz pewność, że nie stracisz oszczędności. Natomiast instrumenty, w które inwestują towarzystwa funduszy inwestycyjnych mogą być ryzykowne (np. akcje). Wtedy musisz także liczyć się z ewentualną stratę. Jeśli nie chcesz rezygnować z funduszu inwestycyjnego, a cenisz sobie bezpieczeństwo swoich pieniędzy, to możesz wybrać mało ryzykowne instrumenty (np. obligacje).

 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły