Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Czym zająć dzieci w święta?

Fot.

Mamo, tato, nudzę się! – Te słowa pewnie często będziesz słyszeć w ciągu najbliższych trzech dni. Ta siła uderzy z większą mocą, jeśli oprócz swoich maluchów będziesz musiał czymś zająć także inne dzieci z rodziny. Chcesz spędzić święta bez zbędnych nerwów? Pomiędzy lepieniem uszek a pieczeniem makowca, pomyśl o małych, ale bardzo ważnych członkach twojej rodziny.

Białych świąt nie będzie, więc możesz odpuścić sobie myślenie, że dzieci zajmą się sobą same, jeżdżąc na sankach czy lepiąc bałwana. Chwilę pewnie pobawią się prezentami, które dostały, ale potem szybko się znudzą. Nie idź na skróty, sadzając dziecko przed telewizorem. Wykorzystaj ten czas na kreatywne zabawy.

Zagrajcie w planszówki

Wczoraj daliśmy ci kilka propozycji na wciągające gry planszowe, ale raczej dla dorosłych. Tym razem mam kilka propozycji dla najmłodszych. Mogą one zająć kilka dobrych godzin, więc święta to idealny czas, aby wypróbować nową grę. Mogę ci polecić Story Cubes. Wersja dla dzieci jest ze Scooby Doo. Rzucacie kostkami, na których są umieszczone symbole. Waszym zadaniem jest ułożenie historii, w której wezmą udział wylosowane symbole. Ta gra fantastycznie rozwija kreatywność.

R E K L A M A

Dla starszych dzieci ciekawą propozycją będą gry, których akcja dzieje się w różnych miastach Polski (np. Cracoviana, Sandomierskie Tajemnice). Są to propozycje strategiczne, które przysporzą wam dużo śmiechu, ale także uczą historii naszego kraju.

Jeśli chcesz nauczyć swojego malucha podstaw ekonomii, to zagrajcie w Monopoly. W dzieciństwie była to moja ulubiona gra i zawsze czerpałam wielką satysfakcję, kiedy moi rodzice bankrutowali, a ja kolekcjonowałam co raz więcej papierowych pieniędzy.

Spędźcie czas aktywnie

Niestety, pewnie w tym roku nie pójdziecie na sanki, ale możecie wybrać się na lodowisko. Bilet wstępu ani łyżwy nie kosztują zbyt wiele, a dobra zabawa na lodzie gwarantowana. Wiele miejsc ma do dyspozycji podpórki, które ułatwiają dzieciom naukę jazdy.

Gotujcie razem

To prawda, że dziecko w kuchni zrobi trzy razy więcej bałaganu niż jakbyś gotował sam. W święta kiedy masz więcej czasu, warto dopuścić je do garnków. Oczywiście nie do wrzącej zupy czy ostrych noży, ale z powodzeniem możesz pozwolić maluchowi lepić kluski z ciasta na pierogi czy wykrawać pierniczki.

Zbudujcie dom

Pewnie macie w piwnicy stary karton (np. po telewizorze). Wykorzystajcie go do zbudowania domu. Dziecko będzie zachwycone, jeśli wytniesz w kartonie otwory na okna i drzwi i pomalujecie go wspólnie. Możecie się bawić w sklep, dom, szpital czy warsztat samochodowy. Taka zabawka przyniesie dużo frajdy, a nie kosztuje nic.

Wróćcie do przeszłości

Maluchy często są ciekawe, jak wyglądało twoje dzieciństwo. Możesz po prostu poopowiadać mu zabawne historie, które spotkały cię, gdy byłeś w jego wieku. Możecie także wspólnie obejrzeć twoje ulubione bajki (np. Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek) albo pobawić się w to, co ty lubiłeś robić.

Nie patrz na zabawę z dzieckiem jak na przykry obowiązek, ale niepowtarzalną okazję spędzenia czasu razem. Zanim się obejrzysz, twój maluch urośnie i będzie wolał towarzystwo kolegów niż twoje.

Podobne artykuły