Czyszczenie BIK. Co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

  • 13 Sty 2016
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy czyszczenie BIK jest skutecznym sposobem na poprawę historii kredytowej? Sprawdź, kiedy jest ono możliwe!
Czyszczenie BIK. Co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

Osoby, którym instytucje finansowe odmawiają przyznania pożyczki ze względu na złą historię kredytową, nierzadko decydują się skorzystać z usług firm zajmujących się tak zwanym „czyszczeniem BIK”. Tymczasem w większości przypadków nie dość, że nie wpływa ono na poprawę wiarygodności kredytowej, to może jeszcze bardziej jej zaszkodzić.

Jeśli w ciągu ostatnich 5 lat miałeś opóźnienie w spłacie kredytu dłuższe niż 60 dni, informacja na ten temat znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Instytucja ta gromadzi, przetwarza i udostępnia dane dotyczące historii kredytowej klientów banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ów).

Biuro Informacji Kredytowej powstało na podstawie Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (art. 105), która nadaje mu również ściśle określone uprawnienia. Na jej podstawie BIK ma prawo bez Twojej zgody dysponować danymi objętymi tajemnicą bankową, dotyczącymi kredytów:

  • niespłaconych,
  • spłaconych z opóźnieniem dłuższym niż 60 dni . Bez Twojej zgody instytucja może przechowywać informację na ten temat przez 5 lat od dnia uregulowania całości zobowiązania

R E K L A M A
Czyszczenie BIK. Co należy wiedzieć, aby nie dać się oszukać?

Informacje te dostarczane są do Biura Informacji Kredytowej przez wszystkie banki i SKOK-i działające na terenie Polski.

BIK może również udostępniać je instytucjom finansowym, które chcą zbadać wiarygodność kredytową swoich potencjalnych i obecnych klientów. Dane te mogą one zaważyć na decyzji banku lub SKOK-u o przyznaniu bądź nieprzyznaniu pożyczki.

Podsumowując, Biuro Informacji Kredytowej ma prawo gromadzić, przetwarzać i udostępniać wyżej wymienione informacje bez Twojej zgody przez okres 5 lat od dnia spłaty kredytu.

Instytucje finansowe dostarczają do BIK-u również informacje o pożyczkach zwróconych w terminie. Do przetwarzania i udostępniania tych danych wymagana jest zgoda kredytobiorcy. Warto ją wyrazić, ponieważ terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań wpływa pozytywnie na Twoją wiarygodność kredytową.

Czyszczenie BIK – na czym polega?

Jeśli osoba, która ma złą historię kredytową, chce wnioskować w banku o kolejną pożyczkę, najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się być usunięcie z bazy BIK-u zapisów stawiających ją w złym świetle. Biuro Informacji Kredytowej może je zmienić lub usunąć jedynie na wniosek instytucji finansowej, która w przeszłości udzieliła kredytobiorcy pożyczki.

Na polskim rynku istnieją firmy oferujące czyszczenie BIK. Ich praca najczęściej polega na analizie sytuacji kredytobiorcy i negocjacjach z bankiem lub SKOK-iem. Na skutek tych działań instytucja finansowa powinna wydać dyspozycję usunięcia z historii kredytowej negatywnych zapisów. Jednak w większości przypadków nie będzie to możliwe. Dlaczego?

Po uregulowaniu kredytów możesz wycofać w bankach i SKOK-ach zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wtedy odpowiednie zapisy z Twojej historii kredytowej w BIK zostaną usunięte, ale tylko te pozytywne! Aby móc przez 5 lat przetwarzać i udostępniać dane dotyczące kredytów spłacanych z opóźnieniem, Biuro Instytucji Kredytowej nie potrzebuje Twojej aprobaty, na co pozwala mu Prawo bankowe. W tym przypadku wycofanie zgód nie spowoduje więc usunięcia niekorzystnych dla Ciebie zapisów.

Natomiast pozbycie się pozytywnych wpisów z historii kredytowej może Ci zaszkodzić. Dane o pożyczkach spłaconych w terminie budują Twoją wiarygodność w oczach banków i SKOK-ów. Informacje te będą więc dla Ciebie szczególnie cenne, w przypadku gdy poza nimi w swojej historii posiadasz również negatywne wpisy.

Jednak brak pozytywnych zapisów może zaszkodzić nawet osobom, które nigdy nie miały problemów z wywiązywaniem się ze zobowiązań finansowych. W ich przypadku usuniecie informacji o pożyczkach spłacanych terminowo spowoduje całkowite wyczyszczenie historii kredytowej. Wtedy osoba starająca się o kolejny kredyt będzie anonimowa w oczach banku lub SKOK-u, który zwróci się do BIK-u o udostępnienie danych na jej temat.

Zgodnie z prawem zapisy o kredytach spłacanych z opóźnieniem mogą zostać usunięte lub zmienione tylko w dwóch przypadkach:

  • po 5 latach od dnia całkowitego uregulowania zobowiązania – po tym okresie BIK nie może już dysponować tymi danymi bez zgody na ich przetwarzanie,
  • jeśli są błędne lub trafiły do bazy BIK przez pomyłkę.

Raport dotyczący Twojej historii kredytowej możesz pobrać ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Jeśli zauważysz w nim jakiekolwiek błędy, zwróć się z prośbą o ich usunięcie.

Pamiętaj, aby wnioski o jakiekolwiek zmiany w historii kredytowej składać wyłącznie w banku lub SKOK-u, który udzielał Ci danej pożyczki, a nie bezpośrednio w BIK.

Czyszczenie BIK – ile kosztuje?

Firmy oferujące czyszczenie BIK zazwyczaj wyceniają swoje usługi na co najmniej kilkaset złotych. Jednak niewiele będą w stanie wskórać w sprawie negatywnych zapisów w Twojej historii kredytowej, w przypadku gdy nie nastąpi żadna z wyżej wymienionych okoliczności. Poza tym jeśli zauważysz błędy w raporcie BIK lub upłynie okres, w którym instytucja ta ma prawo przetwarzać dane bez Twojej zgody, sam możesz zwrócić się do banku lub SKOK-u z wnioskiem o stosowne zmiany.

Więcej o czyszczeniu BIK znajdziesz na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej: https://www.bik.pl/akademia/czyszczenie-bik

Dodano:
13 Sty 2016

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły