Darmowe przelewy natychmiastowe w BZ WBK. Ile kosztują w pozostałych bankach?

  • 01 Sie 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
BZ WBK wprowadza darmowe przelewy natychmiastowe. To bardzo przydatna funkcja! Sprawdź, ile za taki przelew zapłacisz w swoim banku.
Darmowe przelewy natychmiastowe w BZ WBK. Ile kosztują w pozostałych bankach?

Przelew natychmiastowy to rozwiązanie, dzięki któremu pieniądze w kilka minut znajdą się na rachunku odbiorcy. Do tej pory za każdy taki przelew trzeba było zapłacić w bankach średnio 5 zł. BZ WBK wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wprowadza darmowe przelewy ekspresowe. Sprawdziłam, jak wygląda ich dostępność i koszt w pozostałych bankach.

Wykonując standardowy przelew, musisz liczyć się z tym, że pieniądze znajdą się u odbiorcy po południu lub wieczorem, pod warunkiem, że przelew wykonałeś rano. Może też zdarzyć się tak, że środki pojawią się dopiero w następnym dniu roboczym, gdy wysłałeś je wieczorem. Dlatego, jeżeli ktoś pilnie oczekuje na Twój przekaz, to możesz wykonać przelew wewnętrzny lub skorzystać z przelewu natychmiastowego.

Przelew wewnętrzny – szybko i za darmo

Wiesz, jaki jest najprostszy sposób na darmowe i błyskawiczne wykonanie pilnego przelewu? To przelew wewnętrzny! Tak, to sytuacja idealna, gdy nadawca i odbiorca posiadają konto w tym samym banku. Wtedy taka transakcja realizowana jest w czasie rzeczywistym, nie musi przejść przez system ELIXIR i od razu pieniądze trafiają do adresata.

Najczęściej jednak zdarza się tak, że musisz przekazać pieniądze do kogoś, kto posiada swoje konto w innym banku niż Ty. Wtedy możesz skorzystać z przelewu natychmiastowego.

Dowiedz się, jak działa system bankowy.

Przelew natychmiastowy Express ELIXIR oraz BlueCash

Gdy musisz niezwłocznie przekazać środki komuś z rodziny, koledze w pracy, albo zapomniałeś zapłacić rachunek i musisz szybko wykonać przelew zewnętrzny, to warto skorzystać z przelewu natychmiastowego.

Takie rozwiązanie jest możliwe, dzięki systemowi, który stworzyła Krajowa Izba Rozliczeniowa (Express ELIXIR) oraz Blue Media (BlueCash).

Główną zaletą przelewu ekspresowego jest szybkość realizacji, dzięki czemu pieniądze w kilka minut lądują na rachunku odbiorcy. Ale w przeciwieństwie do standardowego przelewu, za takie błyskawiczne przekazanie środków będziesz musiał zapłacić. Standardowo za taką usługę banki pobierają prowizję w wysokości 5 zł za każdy wykonany przelew, jednak nie wszystkie. Dla zapominalskich taka opłata może okazać się dosyć duża, jeżeli często korzystają z realizacji przelewów natychmiastowych. Może warto wtedy pomyśleć o zmianie konta i otworzyć je w banku, które oferuje je za darmo?

Darmowe przelewy natychmiastowe w BZ WBK. Ile kosztują w pozostałych bankach?

Przelewy natychmiastowe mają jeszcze jedną wadę. Mam na myśli ograniczenie kwotowe. Krajowa Izba Rozliczeniowa zastrzegła, że mogą one być realizowane do kwoty 100 tys. zł. Ale swoje ograniczenie może narzucić także bank. Dlatego w rzeczywistości limity pojedynczych transakcji są dużo niższe i wynoszą od 3 tys. zł do 20 tys. zł w większości banków.

Jak jeszcze możesz wykonać przelew? Poznaj nowoczesne rozwiązania na przekazanie pieniędzy.

Przelew natychmiastowy – lista banków

Co ciekawe, nie każdy bank daje swoim klientom możliwość wykonania przelewu ekspresowego. Jeżeli jesteś klientem któregoś z tych banków: Pekao S.A., BOŚ Bank, Deutsche Bank, Getin Bank, Lion's Bank, Plus Bank, Raiffeisen Polbank czy Toyota Bank to mam dla Ciebie złe wiadomości. W tych bankach nie wykonasz przelewu natychmiastowego.

Sprawdź, ile za taki przelew zapłacisz w pozostałych bankach.

Bank Nazwa konta Koszt przelewu natychmiastowego
Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

5 zł
Alior Bank

Konto Internetowe

3 zł dla przelewów do 1 tys. zł, powyżej 5 zł
Bank Millennium

Konto 360

5 zł
Bank Pocztowy Bliskie Konto Pocztowe 5 zł
BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

5 zł
Bank Zachodni WBK Konto Jakie Chcę 0 zł (od 8.08.2018 r.)
Citi Handlowy

Konto Citi Priority

10 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie 7 zł
EnveloBank

EnveloKonto

5 zł (2,50 zł w aplikacji mobilnej)
Eurobank Konto Active 5 zł
Idea Bank

Konto Idealne

0 zł dwa pierwsze przelewy w miesiącu, każdy kolejny – 3,50 zł
ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

5 zł
Inteligo

Konto Inteligo

5 zł
mBank

eKonto Standard

5 zł
Nest Bank

Nest Konto

5 zł
PKO Bank Polski

Konto za Zero

4,99 zł
T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

6 zł

Opracowanie własne, dane zebrane w dniu 31.07.2018 r. na podstawie informacji umieszczonych na stronach internetowych banków.

Darmowe przelewy ekspresowe w BZ WBK

Zainteresowanie przelewami natychmiastowymi rośnie. Dlatego BZ WBK postanowił sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Od 8 sierpnia 2018 r. wchodzą w życie zmiany w taryfie opłat i prowizji pobieranych przez ten bank. Dzięki nim korzystający z flagowego produktu BZ WBK, czyli Konta Jakie Chcę, nie zapłacą nic za wykonanie przelewu natychmiastowego.

Zniesienie opłaty za przelew ekspresowy to niewątpliwie bardzo dobry ruch ze strony BZ WBK. I w dodatku nie ma tutaj żadnych haczyków. W każdym miesiącu możesz wykonać dowolną liczbę tego typu przelewów zupełnie za darmo. Ciekawe co na to konkurencja? Być może wymusi to zmniejszenie opłat w innych bankach.

Czy Tobie zdarza się korzystać z funkcji przelewów natychmiastowych? Daj znać w komentarzu! Ja osobiście wykonuję tego typu przelewy, ale staram się ich unikać, ze względu na wysokie prowizje. Czekam, aż mój bank wykona podobny ruch jak BZ WBK.

Jakie jeszcze zmiany w BZ WBK? Będzie taniej!

Podobne artykuły