Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Dlaczego bank proponuje Ci inne warunki kredytu niż przedstawiamy w rankingach?

Fot.

Jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z pytaniem, które stało się inspiracją do napisania tego tekstu. Sprawdził w naszej porównywarce, który kredyt gotówkowy jest najtańszy. Poszedł do banku i okazało się, że zaoferowano mu inne warunki. Zaniepokojony spytał, dlaczego tak się dzieje i czy my piszemy prawdę?

Tak, nikogo nie oszukujemy. Poszczególne parametry kredytu (marża, prowizja) nie są zawsze takie same. Ich wysokość może zależeć od scoringu kredytowego, który jest inny dla ciebie, sąsiadki z naprzeciwka czy wujka z Gdańska.

R E K L A M A

Co to jest scoring kredytowy?

Scoring kredytowy jest to miara zaufania, którym bank obdarza klienta. Co to znaczy? Bank bada, którzy jego klienci bezproblemowo spłacali kredyty w przeszłości i tworzy sobie idealnego kredytobiorcę, dla którego ryzyko niespłacenia zobowiązania jest najmniejsze. Następnie porównuje ciebie ze wzorem i przyznaje punkty za pożądane cechy czy zachowania. Robi to za pomocą narzędzi statystycznych. Im więcej punktów otrzymasz, tym wyższy kredyt i na lepszych warunkach możesz dostać.

Co wpływa na scoring kredytowy?
  • wiek (za najbardziej wiarygodnych kredytobiorców bank postrzega 30-45 latków, którzy mają zazwyczaj unormowaną sytuację życiową)
  • stan cywilny (małżonkowie są zazwyczaj atrakcyjniejsi dla banku, ponieważ często mają dwa źródła dochodów oraz poważniej myślą o swojej sytuacji życiowej)
  • wykształcenie (wyższe wykształcenie gra na korzyść kredytobiorcy, ponieważ daje szanse na wyższe zarobki, a osoba wydaje się bardziej rzetelna)
  • zawód i okres zatrudnienia (najbardziej pożądane są stabilne zawody oraz długi okres zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony)
  • wysokość dochodów (im wyższe i bardziej regularne dochody, tym lepiej)
  • posiadany majątek (majątek który udało ci się zgromadzić, to sygnał dla banku, że nie przeznaczasz na konsumpcję wszystkich swoich dochodów)
  • liczba osób na utrzymaniu (osoby w związku małżeńskim są dla banku wiarygodne, ale w przypadku rodzin wielodzietnych rosną koszty utrzymania, które pogarszają zdolność kredytową)
  • historia kredytowa (jeśli w przeszłości spłacałeś regularnie swoje zobowiązania, to stajesz się bardziej godny zaufania – osoby, nie mające długów, ale także żadnej historii kredytowej są dla banku wielką niewiadomą)
  • posiadane produkty bankowe (jeśli posiadasz konto osobiste, lokaty czy konto oszczędnościowe, jest to sygnał dla banku, że wiesz, jak dbać o swoje finanse, więc kredyt powinieneś spłacić bez problemów)

To, jak bank będzie postrzegał poszczególne elementy zależy od jego indywidualnej polityki.

Klient klientowi nie równy

Wysokość oprocentowania, marży i prowizji, które przedstawiamy w naszych zestawieniach i porównywarkach są podane zazwyczaj w widełkach, uwzględniając najniższą i najwyższą wartość. Wskazujemy także warunki, które trzeba spełnić, aby załapać się na najkorzystniejsze parametry. Niektórych rzeczy jednak nie jesteś w stanie przeskoczyć, ponieważ takich kwestii jak wiek, liczba osób na utrzymaniu czy historia kredytowa nie jesteś w stanie zmienić.

W przypadku lokaty czy konta oszczędnościowego łatwo jest wskazać najlepszy produkt. W przypadku produktów kredytowych oczywiście zwracaj uwagę na rekomendowane przez nas oferty, ale pamiętaj, że gdy przyjdziesz do banku, dostosuje on propozycję do ciebie.

Podobne artykuły