Dlaczego musimy płacić państwu?

 • 22 Sie 2016
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(2)
Zobacz, jak ekonomia wpływa na Twoje codzienne życie.
Dlaczego musimy płacić państwu?

Nie narzekaj, że musisz płacić podatki, tylko przeczytaj, po co tak naprawdę one są i w jakich sytuacjach najczęściej je płacisz. Wyjaśniamy to w kolejnym odcinku „Wakacji z ekonomią”.

O konieczności płacenia podatku myślisz jako o najgorszym, bezsensownym obowiązku. Zastanawiasz się, ile więcej byś zarabiał, gdybyś nie musiał odprowadzać PIT-u, albo o ile mniej płaciłbyś za codzienne zakupy, gdyby nie VAT. Wbrew pozorom pieniądze, które dajemy państwu, potem do nas wracają, niestety niekoniecznie w takiej samej wysokości.

Co to jest podatek?

Podatek to pieniądze, które musisz obowiązkowo zapłacić państwu, gdy wykonujesz określone czynności, na przykład osiągasz dochód, robisz zakupy, przyjmujesz spadek czy kupujesz mieszkanie. Istotą podatków powinno być to, aby zapewnić kapitał na to, za co bezpośrednio nie płacisz, a z czego korzystasz. W końcu posyłasz dzieci do darmowej szkoły, codziennie jeździsz po bezpłatnych drogach, a gdy dostaniesz ataku wyrostka robaczkowego, lekarz za darmo Ci go wytnie.

Po co płacimy podatki?

Podatki płacimy po to, by zapewnić państwu dochód na realizację zadań publicznych, to tzw. funkcja fiskalna opodatkowania. Podatki to największe źródło dochodu, jakie może zapewnić sobie państwo, więc chętnie z niego korzysta, podnosząc stawki.

Mimo że kiedy o szóstej rano dzwoni budzik, a jedyne o czym marzysz, to zostać w łóżku, to wstajesz do pracy, aby zapewnić pieniądze sobie i rodzinie. Nie wszyscy jednak mogą pracować, więc zadaniem państwa jest utrzymanie osób bez dochodu. Oczywiście tak jest w teorii, bo pewnie osobiście znasz osoby, którym po prostu nie chce się chodzić do pracy i wolą żerować na zasiłku. Niestety, państwo nie może nikogo zostawić na pastwę losu, więc podatki spełniają także funkcję redystrybucyjną. Oznacza to, że podatnicy dostarczają dochód, który jest wypłacony w postaci świadczeń niepracującym.

Daniny służą także stymulacji danych gałęzi gospodarki. Jeśli państwo obniży stawkę podatkową na przykład na benzynę, to ona stanieje, więc będzie chętniej kupowana. Mechanizm taki zastosowano kilkanaście lat temu, wprowadzając ulgę budowlaną, która poskutkowała wzrostem liczby budowanych domów. Więcej o tym, dlaczego bardziej opłaca się państwu wprowadzić niższe podatki, przeczytasz w tekście o krzywej Laffera.

Jakie są rodzaje podatków?

Najprościej można podzielić podatki na: bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie są nałożone na Twój dochód lub majątek (np. PIT, CIT, podatek gruntowy). Pośrednie natomiast nakłada się na to, co kupujesz, a potem konsumujesz (VAT, akcyza).

Dlaczego musimy płacić państwu?

Oprocentowanie: direct.money.pl

W teorii podatki są naprawdę pozytywnym zjawiskiem, ponieważ pozwalają odbierać bogatym i dawać biednym. W rzeczywistości system podatkowy to źródło konfliktu interesów, a także pole do wyłudzeń czy unikania obowiązku płacenia. Mało jednak można na to poradzić, bo jak mawiał Benjamin Franklin: Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

Dodano:
22 Sie 2016

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Arek Ekspert 23 maja 2020
  "W teorii podatki są naprawdę pozytywnym zjawiskiem, ponieważ pozwalają odbierać bogatym i dawać biednym." Osobiście nie rozumiem dlaczego należy bogatym zabierać. W takie sposób usprawiedliwia Pani karanie za sukcesywną i wytężoną pracę?
  Malek Anna Ekspert 29 maja 2020
  Cześć, Arku. Dlatego napisałam w teorii ;) W praktyce i moim zdaniem osoby, które dorobiły się majątku powinny być wynagradzane za ich przedsiębiorczość.
 • Mops Ekspert 15 lipca 2020
  Czyli ten co pracuje jest za to karany, a nieroby są nagradzane za swoje nieróbstwo ... Świetnie !
  Malek Anna Ekspert 16 lipca 2020
  Cześć Mops, trudno mi cokolwiek Ci odpowiedzieć, nie wdając się w dyskusje polityczne. No ale wszyscy wiemy jak jest :(

Podobne artykuły