Dlaczego warto gromadzić pozytywne wpisy w BIG?

  • 19 Lip 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czy wiedziałeś, że w biurze informacji gospodarczej możesz gromadzić wpisy pozytywne? Dzięki nim zwiększasz swoją wiarygodność płatniczą. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przyniosą ci pozytywne wpisy w BIG.
Dlaczego warto gromadzić pozytywne wpisy w BIG?

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji gospodarczych na temat płatników. BIG najczęściej jest kojarzony z „czarną listą”, jak określa się Rejestr Dłużników prowadzony przez biuro informacji gospodarczej. Tymczasem w BIG-u możesz również zbierać informacje pozytywne, a tym samym budować swoją wiarygodność płatniczą.

Kiedy ubiegasz się o kredyt lub pożyczkę, bank bądź firma pożyczkowa chce wiedzieć, czy spłacałeś swoje dotychczasowe zobowiązania w terminie. To rodzaj zabezpieczenia, które instytucje finansowe stosują po to, aby ograniczyć ryzyko pożyczania pieniędzy nieterminowym płatnikom. Informacje na temat twoich poprzednich zadłużeń znajdują się w dwóch rejestrach. Pierwszym jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK), drugim – wspomniany już BIG. W Polsce funkcjonuje obecnie aż pięć biur informacji gospodarczej, a każde z nich działa niezależnie od pozostałych. Oznacza to, że twoje nazwisko może się znaleźć w kilku różnych BIG-ach jednocześnie.

Jakie informacje trafiają do BIG-u?

Większość osób słyszy po raz pierwszy o BIG-u wówczas, gdy składa wniosek o kredyt lub pożyczkę. Dzieje się tak, ponieważ BIG gromadzi informacje na temat zadłużenia płatników. Potocznie rejestr ten nazywany jest „czarną listą”. Negatywny wpis w BIG-u możesz uzyskać, gdy twoje zaległości płatnicze wynoszą co najmniej 200 zł (w przypadku przedsiębiorców 500 zł), a termin ich spłaty został przekroczony o minimum 60 dni. Podstawą do umieszczenia negatywnego wpisu w BIG jest nawiązany stosunek prawny (np. w formie umowy). Oznacza to, że na „czarną listę” możesz trafić za niezapłacony rachunek za prąd lub gaz, nieuregulowany czynsz, rachunek za telefon lub niezapłacone alimenty.

Prowadzenie Rejestru Dłużników to niejedyne zadanie BIG. Oprócz wpisów negatywnych BIG gromadzi także wpisy pozytywne, informujące o terminowej spłacie należności. Ten rodzaj wpisów pomoże ci zwiększyć wiarygodność płatniczą w oczach instytucji finansowych, a tym samym pozwoli negocjować lepsze warunki kredytów i umów.

Jak uzyskać pozytywny wpis w BIG-u?

Osoby, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie, zostają „ukarane” poprzez negatywny wpis w BIG-u. A co z tymi płatnikami, którzy regulują rachunki na czas, są sumienni i rzetelni? Specjalnie dla takich osób została przygotowana możliwość zamieszczania w BIG-u informacji pozytywnych. Co więcej, sam możesz sobie sprawić taką „nagrodę”. O pozytywny wpis w BIG-u mogą starać się osoby, które opłacają terminowo rachunki, nie posiadają zaległości czynszowych lub sumiennie regulują raty pożyczek i kredytów. Jeżeli tak jest w twoim przypadku, wypełnij odpowiedni wniosek (znajdziesz go bez problemu w internecie), a następnie przekaż swojemu usługodawcy. Ma on obowiązek zamieścić w BIG-u pozytywną informację na twój temat w ciągu 14 dni od daty złożenia przez ciebie wniosku.

Dlaczego warto zwiększać swoją wiarygodność kredytową?

Zdobywanie pozytywny informacji w BIG-u wymaga od ciebie podjęcia inicjatywy, ale warto gromadzić jak największą ilość takich wpisów. Dlaczego? Dla instytucji finansowych oraz usługodawców jest to znak, że jesteś rzetelnym płatnikiem. Pomyśl przez chwilę, czy wlałabyś pożyczyć pieniądze koledze, który już raz zapożyczył się u ciebie i oddał dług w terminie, czy może wolałabyś wesprzeć znajomego, o którym nie masz takich informacji? Odpowiedź wydaje się oczywista. Banki oraz firmy pożyczkowe postępują dokładnie w ten sam sposób. Pozytywne wpisy w BIG-u mogą być twoją wizytówką i dowodem na to, że regulujesz zobowiązania na czas. Dzięki temu możesz starać się o kredyt lub pożyczkę na korzystnych zasadach, a także negocjować atrakcyjne warunki umów abonamentowych.

Dodano:
19 Lip 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły