Dlaczego warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?

Fot.

Większa liczba rachunków bankowych może ułatwić ci zarządzanie domowym budżetem. Wydatki, oszczędności i bieżące wpływy, nie będą ci sprawiały problemów, jeśli odpowiednio nimi pokierujesz. Możesz wiele zyskać, gdy zdecydujesz się na więcej niż jedno konto.

Przyzwyczajenie do jednego rachunku bankowego może być wygodnym rozwiązaniem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Nawet jeśli jest to najlepszy rachunek na rynku, warto, abyś rozważył otwarcie jeszcze co najmniej jednego konta. Masz do wyboru wiele opcji, najlepsze z nich znajdziesz poniżej.

Dodatkowy rachunek

Jest kilka powodów, dla których warto mieć więcej niż jeden rachunek osobisty. Sprawdź, w jakich sytuacjach może być to naprawdę dobre rozwiązanie.
  • Przerwy w dostępie do bankowości zdarzają się w każdym banku. Nawet jeśli są wcześniej zaplanowane, to możesz mieć problem, jeśli nie wypłacisz pieniędzy lub nie opłacisz swoich zobowiązań. Przerwy mogą być również wynikiem awarii, których nie jesteś w stanie wcześniej przewidzieć.
  • Okazje przygotowane przez banki dla nowych klientów są często bardzo kuszące. Zarabianie na promocjach bankowych nadal jest możliwe. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, możesz zasilić swoje konto dodatkowymi środkami. Gdy nie będzie to jednorazowe działanie uzbierasz sumę, która może być miłym finansowym bonusem.
  • Zachowanie finansowej niezależności, gdy posiadasz konto wspólne. Jest to częste rozwiązanie, z którego korzystają pary. Jednak jeśli mimo wszystko, chcesz zachować finansową niezależność, przyda ci się drugi rachunek. Możesz na nim trzymać oszczędności, środki na swoje potrzeby, skorzystać z niego kupując prezent dla partnera lub kiedy nie chcesz dzielić się tym, jaką imprezową drogę odbył twój portfel w ubiegły piątek.
  • Więcej niż jedna karta płatnicza może uratować cię w wielu awaryjnych sytuacjach. Prawie każdemu zdarzyło się, że bankomat „połknął” kartę, rozmagnesowała się, lub została skradziona czy zagubiona. Posiadając drugą kartę, nie musisz się martwić, że pozostaniesz bez środków, do czasu aż bank nie wyśle nowej debetówki. Wybierając takie rozwiązanie koniecznie sprawdź, jakie opłaty bank nalicza za prowadzenie karty i czy nie będzie od ciebie pobierać prowizji przez to, że jedna z kart nie jest przez ciebie używana na co dzień.
  • Szeroka paleta usług, z której możesz skorzystać to duża zaleta dla każdego, kto ceni sobie dostęp do wielu różnych rozwiązań, takich jak platformy walutowe, rachunki maklerskie czy chociażby promocje u partnerów banku.

Konta oszczędnościowe

Podstawowe rachunki bankowe zazwyczaj nie są oprocentowane. Dlatego warto, abyś otworzył dodatkowe konto, które będzie powiększało twoje zyski. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w ostatnim czasie nie zwala z nóg, jednak warto je mieć, gdy chcesz rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Takie rozwiązanie zawsze zmotywuje cię do oszczędzania, nawet niewielkich kwot.

Konta walutowe

Osobiście jestem zwolenniczką kont walutowych. Posiadanie takiego rachunku, nawet gdy nie jesteś za granicą to dobra opcja. Powodów jest kilka, mianowicie:

  • Zakup waluty w korzystnej cenie może być wyjątkową okazją, dlatego konto, na które przelejesz wymienione pieniądze, wiąże się z wygodą i szybką realizacją transakcji.
  • Wygoda płatności, gdy robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych w określonej walucie, nawet w chwili, gdy jest ona droga.
  • Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przez zakup waluty w momencie, gdy jest tania. Wystarczy, że nie będziesz wydawał tych pieniędzy. Dzięki temu kolejna podróż nie będzie wiązała się z jednorazowym wydaniem dużej kwoty i zakupu waluty po niekorzystnym kursie.

Dodatkowo konto walutowe jest rachunkiem, o którym zapominam, gdy idę na zakupy. Kartę do niego wyrabiam, tylko w chwili, kiedy wyjeżdżam za granicę.

Teraz już wiesz dlaczego większa liczba rachunków bankowych to dobre rozwiązanie. Na początku może ci się to wydawać skomplikowane, jednak w chwili, gdy zaczniesz w ten sposób prowadzić swoje finanse, zauważysz dużą zmianę i już nigdy nie wrócisz do finansowej monogamii.

Podobne artykuły