Dlaczego warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?

 • 13 Lis 2019
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Większa liczba rachunków w banku może ułatwić ci zarządzanie domowym budżetem. Wydatki, oszczędności i bieżące wpływy, nie będą ci sprawiały problemów, jeśli odpowiednio nimi pokierujesz. Możesz wiele zyskać, gdy zdecydujesz się na więcej niż jedno konto bankowe.
Dlaczego warto mieć więcej niż jeden rachunek bankowy?

Przyzwyczajenie do jednego rachunku bankowego może być wygodnym rozwiązaniem, ale tylko na pierwszy rzut oka. Nawet jeśli jest to najlepszy rachunek na rynku, warto, abyś rozważył otwarcie jeszcze jednego konta. Masz do wyboru wiele opcji, najlepsze z nich znajdziesz poniżej.

Dodatkowy rachunek - czy potrzebne są dodatkowe konta bankowe?

Jest kilka powodów, dla których warto mieć więcej niż jedno konto bankowe. Sprawdź, w jakich sytuacjach może być to naprawdę dobre rozwiązanie.

 • Przerwy w dostępie do bankowości zdarzają się w każdym banku. Nawet jeśli są wcześniej zaplanowane, to możesz mieć problem, jeśli nie wypłacisz pieniędzy lub nie opłacisz swoich zobowiązań. Przerwy mogą być również wynikiem awarii, których nie jesteś w stanie wcześniej przewidzieć.
 • Okazje przygotowane przez banki dla nowych klientów są często bardzo kuszące. Wiele z nich proponuje dzisiaj darmowe konto bankowe, a oprócz tego premie za regularne wpływy. Zarabianie na promocjach bankowych nadal jest możliwe. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, możesz zasilić swoje konto dodatkowymi środkami. Gdy nie będzie to jednorazowe działanie uzbierasz sumę, która może być miłym finansowym bonusem.
 • Zachowanie finansowej niezależności, gdy posiadasz konto wspólne. Jest to częste rozwiązanie, z którego korzystają pary. Jeśli chcesz zachować finansową niezależność, przyda ci się drugi rachunek. Możesz na nim trzymać oszczędności, środki na swoje potrzeby, skorzystać z niego, kupując prezent dla partnera lub kiedy nie chcesz dzielić się tym, jaką imprezową drogę odbył Twój portfel w ubiegły piątek. Aby obniżyć koszty prowadzenia dodatkowego rachunku, staraj się wybrać konto bankowe bez opłat.
 • Więcej niż jedna karta płatnicza może uratować cię w wielu awaryjnych sytuacjach. Prawie każdemu zdarzyło się, że bankomat „połknął” kartę, rozmagnesowała się, lub została skradziona czy zagubiona. Posiadając drugą kartę, nie musisz się martwić, że pozostaniesz bez środków, do czasu aż bank nie wyśle nowej debetówki. Wybierając takie rozwiązanie koniecznie sprawdź, jakie opłaty bank nalicza za prowadzenie karty i czy nie będzie od ciebie pobierać prowizji przez to, że jedna z kart nie jest przez ciebie używana na co dzień.
 • Szeroka paleta usług, z której możesz skorzystać to duża zaleta dla każdego, kto ceni sobie dostęp do wielu różnych rozwiązań, takich jak platformy walutowe, rachunki maklerskie czy chociażby promocje u partnerów banku.
 • Kolejne konto bankowe czasami warto założyć, by skorzystać z atrakcyjnych ofert danego banku. Chodzi tu głównie o kredyty i pożyczki, które często proponowane są na preferencyjnych warunkach dla osób posiadających rachunek w tej samem instytucji.

Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jeden rachunek osobisty, dobrze przemyśl, gdzie założyć kolejne. Najlepsze konto bankowe dzisiaj to takie, za które nie są pobierane opłaty za prowadzenie, kartę, czy korzystanie z bankomatów. Zwróć uwagę także na to, czy internetowe serwisy transakcyjne oraz aplikacje mobilne są wygodne w użytkowaniu i odpowiadają twoim potrzebom.

Konta oszczędnościowe - czyli jaki sens ma konto oszczędnościowe?

Podstawowe rachunki bankowe zazwyczaj nie są oprocentowane. Dlatego warto, abyś otworzył również konto oszczędnościowe, które będzie powiększało Twoje zyski. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych w ostatnim czasie nie zwala z nóg, jednak warto je mieć, gdy chcesz rozsądnie zarządzać swoim budżetem. Takie rozwiązanie zawsze zmotywuje Cię do oszczędzania, nawet niewielkich kwot, a jednocześnie pozwoli swobodnie korzystać ze zgromadzonych środków.

Jeśli chcesz mieć najlepsze konto oszczędnościowe, zwróć uwagę na oprocentowanie (powinno być możliwie najwyższe), a także wysokość opłat pobieranych z tytułu przelewów.

Sprawdź najnowszy ranking kont oszczędnościowych lub skorzystaj z wygodnej porównywarki, by wybrać produkt zapewniający najlepsze warunki.

Ciekawym rozwiązaniem jest również konto oszczędnościowe dla dziecka, na którym twoja pociecha może gromadzić swoje zaskórniki i przy okazji uczyć się korzystania z produktów bankowych oraz zarządzania swoim osobistym budżetem.

Czy warto zakładać konto walutowe?

Osobiście jestem zwolenniczką kont walutowych. Posiadanie takiego rachunku, nawet gdy nie jesteś za granicą to dobra opcja. Powodów jest kilka, mianowicie:

 • Zakup waluty w korzystnej cenie może być wyjątkową okazją, dlatego konto, na które przelejesz wymienione pieniądze, wiąże się z wygodą i szybką realizacją transakcji.
 • Wygoda płatności, gdy robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych w określonej walucie, nawet w chwili, gdy jest ona droga.
 • Możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przez zakup waluty w momencie, gdy jest tania. Wystarczy, że nie będziesz wydawał tych pieniędzy. Dzięki temu kolejna podróż nie będzie wiązała się z jednorazowym wydaniem dużej kwoty i zakupu waluty po niekorzystnym kursie.
 • Dodatkowo konto walutowe jest rachunkiem, o którym zapominam, gdy idę na zakupy. Kartę do niego wyrabiam tylko w chwili, kiedy wyjeżdżam za granicę.
 • Jest to idealne rozwiązanie, jeśli spłacasz kredyt w walucie obcej, a także gdy masz bliskich za granicą, którzy od czasu do czasu przelewają Ci pieniądze. Dzięki temu możesz znacznie obniżyć koszty transakcyjne związane z wymianą walut i różnicą kursów.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać dobre konto walutowe, ranking takich produktów pomoże ci podjąć decyzję. Zwróć uwagę na takie parametry jak rodzaj obsługiwanych walut, wysokość opłat np. za prowadzenie konta i przelewy, a także możliwość wyrobienia karty i koszty korzystania z niej za granicą.

Otwarta bankowość – wszystkie konta w jednym miejscu

Posiadanie wielu kont bankowych staje się dzisiaj standardem, dlatego warto wiedzieć o nowej usłudze, jaką banki wdrażają dla swoich klientów. Dzięki wprowadzeniu na terenie całej Unii Europejskiej Dyrektywy o usługach płatniczych PSD2 mogą udostępnić klientom na swoich internetowych platformach transakcyjnych opcję podglądu kont z innych banków. To duże ułatwienie, ponieważ wszystkie prowadzone konta możesz śledzić w jednym miejscu bez konieczności logowania się do poszczególnych serwisów bankowości internetowej.

Teraz już wiesz, dlaczego większa liczba rachunków bankowych to dobre rozwiązanie. Na początku może ci się to wydawać skomplikowane, jednak w chwili, gdy zaczniesz w ten sposób prowadzić swoje finanse, zauważysz dużą zmianę i już nigdy nie wrócisz do finansowej monogamii.

Dodano:
13 Lis 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły