Dlaczego warto się ubezpieczać?

 • 18 Wrz 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(4)
Według badań przeprowadzonych przez CUK Ubezpieczenia, średnio 3,27 proc. Polaków w ogóle się nie ubezpiecza. Zbyt wysoka składka, chęć zaoszczędzenia i brak zaufania do ubezpieczycieli to najczęstsze powody. Masz wątpliwości, po co się ubezpieczać i uważasz, że miesięczna składka to tylko zbędny wydatek? Sprawdź, po co ludzie się ubezpieczają.
Dlaczego warto się ubezpieczać?

Według badań przeprowadzonych przez CUK Ubezpieczenia, średnio 3,27 proc. Polaków w ogóle się nie ubezpiecza. Zbyt wysoka składka, chęć zaoszczędzenia i brak zaufania do ubezpieczycieli – to najczęstsze powody. Masz wątpliwości, po co się ubezpieczać i uważasz, że miesięczna składka to tylko zbędny wydatek? Sprawdź, po co ludzie się ubezpieczają.

Uwierzysz, że pierwsze zakłady ubezpieczeniowe powstały ponad 400 lat temu? Ludzie obserwowali, że zarówno w ich domach jak i sąsiadów często zdarzają się pożary. Kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, to na pomoc poszkodowanym składa się cała społeczność. Nigdy nie było jednak wiadomo, czy pieniędzy starczy na pokrycie szkód. Żyłoby się spokojniej wiedząc, że w przypadku pożaru, dostaniemy daną sumę, która pozwoli odbudować dom. Nawet jeśli ludzie nie byli pewni, kiedy i czy pożar w ogóle się zdarzy, to byli skłonni co miesiąc płacić na ten cel. Tak powstały kasy ogniowe – starsze siostry dzisiejszych zakładów ubezpieczeniowych.

Po co się ubezpieczać?

Zastanów się, czego boisz się w życiu. Pewnie na pierwszym miejscu jest śmierć lub choroba twoja lub twoich bliskich. Zaraz za nimi pomyślisz o pożarze, zalaniu lub kradzieży twojego domu i samochodu. Takim zdarzeniom nie zapobiegniesz, ale możesz w dużej mierze złagodzić ich skutki. Cała idea ubezpieczeń opiera się o transfer ryzyka. Co to oznacza? Płacąc składkę, przenosisz odpowiedzialność za skutki negatywnych, losowych wydarzeń na zakład ubezpieczeń. A jak on działa? Ubezpieczyciel skupia ludzi, którzy chcą zabezpieczyć się przed konkretnym zdarzeniem (np. pożarem domu, kradzieżą samochodu, nieszczęśliwym wypadkiem, które uniemożliwi im pracę zawodową). Zainteresowani płacą składkę zamian za to, że zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli wydarzy się coś, przed czym chcą się oni zabezpieczyć.

Czy warto się ubezpieczać?

Nie oznacza to oczywiście, że gdy wykupisz ubezpieczenie, to nie zachorujesz albo twój dom nie zostanie zalany podczas powodzi. Jeśli jednak coś takiego się wydarzy, to otrzymasz pieniądze za które będziesz mógł sfinansować leczenie czy remont domu. Na tym polega ubezpieczenie. Wszyscy płacący składkę właściwie składają się na czyjeś odszkodowanie. Nieprzewidziane wypadki zdarzają się relatywnie rzadko w porównaniu do tego, jak często ludzie opłacają składkę i na tym właśnie zarabia zakład ubezpieczeń.

Oczywiście, jeśli nic złego się nie stanie, to pieniądze, które uregulowałeś w formie składek, przepadną. To jednak nie oznacza, że nie warto się ubezpieczać. Pomyśl, co zrobisz, jeżeli coś złego się wydarzy? Skąd weźmiesz pieniądze na to, by kupić nowe auto, wyremontować mieszkanie, sfinansować leczenie lub poradzić sobie finansowo po śmierci osoby, która zarabiała na całą rodzinę? Płacąc składkę, kupujesz sobie spokojny sen.

Na co uważać przy zakupie ubezpieczenia?

Część osób nie decyduje się na zakup polisy, dlatego, że nie ufa zakładom ubezpieczeń i sądzi, że agenci chcą ich tylko naciągnąć. Pamiętaj, że są oni zobowiązani działać zgodnie z prawem. Rzekome „oszustwa” zazwyczaj wynikają z tego, że klienci nie rozumieją produktu albo nie doczytali zapisów w umowie. Bądź więc mądrzejszy! Na co warto zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia?

 • Dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – to jest podstawa, w której są określone prawa i obowiązki zarówno twoje jak i zakładu ubezpieczeń, czyli za co należą ci się pieniądze, ile dostaniesz odszkodowania, które zdarzenia są wyłączone, ile wynosi składka.
 • Sprawdź, które ubezpieczenia są obowiązkowe. Agent ubezpieczeniowy z pewnością zachęci cię do tego, abyś kupił dodatkowe opcje (np. nie tylko obowiązkowe OC, ale także Auto Casco). Jeśli bierzesz kredyt hipoteczny, to obowiązkowa jest polisa ubezpieczeniowa nieruchomości, ale ta na życie już nie. Jeżeli zależy ci tylko na podstawowej ochronie, to warto o tym pamiętać.
 • Wyjaśnij swoje wątpliwości. Czasami pytania, które ci się nasuwają, wydają ci się zbyt proste i nie chcesz wyjść na ignoranta.Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko pytać, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Błędne przekonanie o jakimś zapisie w umowie może cię słono kosztować.

Po co się ubezpieczać? Polisa jest po to, aby nie martwić się o finansowe skutki nieszczęśliwych zdarzeń. Składka, którą płacisz co miesiąc to cena za to, że zakład ubezpieczeń przejmie na siebie to ryzyko.


 

Dodano:
18 Wrz 2017

Zaktualizowano:
31 Maj 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 19 listopada 2019
  Cześć, no jasne, jeśli nie czujesz się pewien w zagadnieniach prawnych, to warto skorzystać z pomocy. Pozdrawiam :)
 • 0ZJ4SZ G0LD3ERG Ekspert 18 listopada 2019
  Osobiście doświadczyłem że ważny też jest wybór dobrego agenta ubezpieczeniowego. Dobry agent jest wart swojej ceny - ma dosłownie przeprowadzić "za rączkę", pomóc w wyborze dobrego ubezpieczenia, przedstawić obszar jaki polisa obejmuje, a także - co najważniejsze - wady.W moim przypadku pomogła mi Pani Joanna ze Szczecina z firmy https://brekubezpieczenia.pl/ - i takich solidnych agentów życzę każdemu!
 • Anna Malek Ekspert 27 września 2017
  Super! Cieszę się, że moje wyjaśnienie okazało się przydatne.Pozdrawiam i zachęcam do dalszej lektury :)
 • purple Ekspert 27 września 2017
  W sumie nigdy tak na to nie patrzyłam... Miałam ubezpieczenie, bo wszyscy mieli. Teraz już wiem, po co to jest :)

Podobne artykuły