Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Dlaczego za granicą nie opłaca się płacić gotówką?

Fot.

Wyjeżdżasz na wakacje i zastanawiasz się, czym płacić za granicą? Z kolejnej części naszego poradnika dowiesz się, jak bank nalicza koszty transakcji zagranicznych, dlaczego niebezpiecznie jest nosić ze sobą gotówkę i w jakich krajach mimo wszystko warto nią płacić.

Michał wybrał się na wakacje do Toskanii. Wypłacił z bankomatu 200 euro, korzystając ze swojej standardowej karty do konta. Wcześniej sprawdził w tabeli opłat i prowizji, że jego bank oferuje darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Nie zawracał więc sobie głowy zakładaniem konta walutowego. Niestety, na wyciągu z konta zobaczył, że bank przewalutował mu pieniądze po kursie dużo mniej korzystnym, niż ten w kantorze, a dodatkowo zapłacił prowizję za przewalutowanie. Michał doszedł do wniosku, że takie transakcje w ogóle mu się nie opłacają i zaczął się zastawiać, co zrobić w przyszłości.

Jak pokazuje historia Michała, darmowa wypłata z bankomatu wcale nie oznacza, że nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów. Jeśli wybierasz daną kwotę w obcej walucie albo po prostu płacisz kartą, to bank nie może bezpośrednio pobrać jej z twojego konta. Najpierw dokonuje więc przewalutowania. Po jakim kursie? Możesz to sprawdzić w tabeli kursów rozliczeniowych banku.

Czym różni się kurs kupna od kursu sprzedaży?

Na stronie swojego banku możesz sprawdzić tabelę kursów przez niego stosowanych. Do każdej waluty jest przypisany kurs kupna i kurs sprzedaży. Co ciekawe, kursu kupna nie stosuje się wtedy, gdy kupuje się walutę. Musisz się postawić w sytuacji banku:

- gdy bank kupuje od ciebie walutę, a ty mu ją sprzedajesz, to stosujemy kurs kupna,
- gdy bank sprzedaje ci walutę, a ty kupujesz, to stosujemy kurs sprzedaży.

 

Kurs sprzedaży jest zawsze wyższy od kursu kupna, ponieważ na tej różnicy bank zarabia. Jeśli kupi 1 euro za 4 zł, a sprzeda za 4,50 zł, to na każdej sprzedanej jednostce euro zarobi 50 groszy.

Jeżeli płacisz kartą lub wybierasz gotówkę z bankomatu za granicą, to patrz na kurs sprzedaży.

Jak bank nalicza koszty transakcji zagranicznych?

Zmienne kursy walut to nie jest jedyny czynnik mający wpływ na koszt transakcji zagranicznych. Oprócz tego bank albo wydawca twojej karty (Visa, Mastercard) może pobierać prowizję za przewalutowanie. Aktualnie ten koszt będziesz musiał ponieść, jeśli masz konto w Banku Millennium, mBanku i PKO Banku Polskim (nie dotyczy tylko PKO Konta bez Granic). Podliczając wszystkie koszty, można stwierdzić, że karta do konta złotówkowego nie jest zbyt opłacalnym narzędziem do płacenia za granicą.A co z gotówką, którą wymieniasz sobie przed wyjazdem? W zależności od kantoru kurs wymiany będzie się różnił, więc trudno oszacować, czy będzie korzystniejszy niż kurs twojego banku.

R E K L A M A


Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Warto zwrócić uwagę głównie na kwestię bezpieczeństwa. Kiedy będziesz szedł zatłoczoną ulicą lub jechał metrem, złodziej bez problemu wyciągnie ci portfel z tylnej kieszeni spodni, weźmie pieniądze, a resztę wyrzuci, prawda? Dużo trudniej będzie mu złamać PIN do karty. A jeśli mu się to uda (pamiętaj, aby nie nosić karteczki z PIN-em w portfelu), to zdążysz już zadzwonić do banku i zastrzec kartę. W ten sposób mimo kradzieży, pewnie nie stracisz żadnych pieniędzy. Pamiętaj, że mając plastik, nie musisz nosić przy sobie gotówki na cały wyjazd. Możesz wybierać z bankomatu mniejsze kwoty albo płacić kartą. Nie masz tego komfortu, zabierając na wakacje gotówkę. Nawet zostawienie pieniędzy w pokoju hotelowym, nie zagwarantuje ci bezpieczeństwa, bo mogą zostać skradzione przez obsługę.

W jakich krajach warto płacić gotówką?

Są jednak miejsca, gdzie warto płacić tylko gotówką. We wszystkich krajach, w których płaci się niestandardową walutą, bank będzie musiał przewalutować transakcję podwójnie, np. ze złotówki na euro i potem z euro na tę walutę. A to wiąże się z ponoszeniem kosztów dwa razy. Jeśli jedziesz do kraju, w którym nie obowiązuje popularna waluta, to raczej zdecyduj się na płatności gotówką. Możesz wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić je na miejscu. Jakie zagraniczne waluty obsługuje twój bank? Dowiesz się tego z jego strony internetowej. Przykładowo Citi Handlowy prowadzi rozliczenia dla:

 • franka szwajcarskiego,
 • jena japońskiego,
 • euro,
 • korony czeskiej,
 • forinta węgierskiego,
 • dolara amerykańskiego,
 • dolara kanadyjskiego,
 • dolara australijskiego,
 • funta brytyjskiego,
 • korony norweskiej,
 • korony duńskiej,
 • korony szwedzkiej.

Nie wracaj z urlopu z pustym portfelem! Pobierz darmowy poradnik i dowiedz się:

 • Jak sfinansować wyjazd na wakacje?
 • Gdzie tanio kupić walutę?
 • Czy opłaca się założyć konto walutowe?
 • Jak nie dać się okraść na wakacjach?

Podobne artykuły