Dobre zmiany dla kredytobiorców! Prezydent podpisał ustawę o kredycie hipotecznym

  • 18 Kwi 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(2)
Koniecznie sprawdź, co się zmieni.
Dobre zmiany dla kredytobiorców! Prezydent podpisał ustawę o kredycie hipotecznym

Już od dłuższego czasu posłowie pracowali nad ustawą o kredycie hipotecznym. Jednak dopiero teraz została ona podpisana przez prezydenta. Do tej pory wszystkie regulacje dotyczące tego zobowiązania, mogłeś znaleźć w wielu aktach prawnych. Teraz powstała dedykowana do tego ustawa, która lepiej chroni kredytobiorców.

Kredyty we frankach wiele osób wpędziły w poważne problemy. Posłowie wreszcie postanowili zająć się tematem i przygotować ustawę, która będzie lepiej chronić przyszłych kredytobiorców. Warunki mają być przejrzyste, a procedura kredytowa prostsza. Na jakie pozytywne zmiany możesz liczyć?

Ustawa o kredycie hipotecznym 2017

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zakłada, że tego zobowiązania będą mogły udzielać tylko banki lub SKOK-i. Oznacza to, że w firmie pożyczkowej nie weźmiesz kredytu na mieszkanie.

Uprawione podmioty będą mogły udzielić ci kredytu, tylko w walucie, w której zarabiasz. Ma to uchronić kredytobiorców przed ryzykiem kursowym, które wpędziło frankowiczów w ogromne problemy.

Szybsza decyzja przy kredycie hipotecznym i zakaz sprzedaży wiązanej

Kredytodawcy będą mieli maksymalnie 21 dni na poinformowanie cię, czy dostaniesz kredyt we wnioskowanej kwocie. Całą procedurę kredytową będzie można więc załatwić szybciej niż dotychczas.

Ważną sprawą jest zakaz oferowania dodatkowych produktów (np. karta kredytowa, ubezpieczenie) jako konieczny warunek do udzielenia kredytu. Dotychczas banki bardzo często stosowały tak zwany cross-selling, które obciążały klienta dodatkowymi kosztami, a wcale nie były mu potrzebne. Zgodnie z ustawą instytucje finansowe mogą wymagać otwarcia konta, który jednak powinien być bezpłatny i służyć głównie do spłaty kredytu. Warto wiedzieć, że banki wciąż będą mogły zachęcać klientów do wykupienia np. ubezpieczenia, w zamian za to oferując tańszy kredyt. Jednak żaden z dodatkowych produktów nie może być obowiązkowy.

Koniec z drobnym druczkiem w reklamach

Nowa ustawa nakazuje też, aby kredytodawcy jasno przedstawiali w reklamach warunki kredytów. Przykład reprezentatywny (wraz z RRSO) musi być widoczny nawet na małym telewizorze czy ulotce. Banki nie będą mogły także reklamować warunków kredytowania, które są dostępne, ale po spełnieniu warunków, którym większość klientów nie jest w stanie sprostać (np. wysoki wkład własny). Zakazane jest więc wprowadzanie w błąd przyszłych kredytobiorców.

Łatwiejsza spłata kredytu

Ustawodawcy zadbali także o lepsze warunki spłaty. Teraz, gdy nie będziesz w stanie spłacać zobowiązania, to bank ma obowiązek zaproponować ci restrukturyzację kredytu (np. wakacje kredytowe albo wydłużenie okresu spłaty). Dopiero gdy nie przyniesie to efektu, to będziesz miał pół roku na sprzedaż mieszkania, by oddać pożyczone pieniądze.

Do tej pory, gdy chciałeś wcześniej spłacić kredyt, bank mógł nałożyć wysoką prowizję. Po to, aby zrekompensować sobie niższy zysk z odsetek. W ustawie jest zapis, że bank może pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę, tylko przez trzy lata od zaciągnięcia zobowiązania. Opłata ta nie może przekroczyć wysokości rocznych odsetek od kwoty wcześniej spłacanej.

Pośrednicy na oku KNF

Firmy, które oferują pośrednictwo przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego, będą musiały zarejestrować się w Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej jednak będą musieli zdać stosowny egzamin. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że trafisz na osobę bez odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Ma to także prowadzić do ograniczenia nadużyć. Co więcej, zarejestrowani będą musieli odprowadzać na rzecz KNF opłatę w wysokości 0,3 proc. kwoty, którą pobiorą za pośrednictwo.

Warunki kredytów w porównywarkach

Jeśli już wcześniej nas odwiedzałeś to wiesz, że w naszej porównywarce kredytów hipotecznych możesz łatwo wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie. Oprócz tego zawsze możesz liczyć na pomoc naszych ekspertów. Ustawa działa na naszą korzyść, bo nakazuje bankom przekazywać warunki kredytowania porównywarkom internetowym, takim jak nasza. Dzięki temu jeszcze dokładniej będziesz mógł porównać oferty w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania wielu placówek bankowych.

Celem ustawy jest zapewnienie kredytobiorcom dostępu do rzetelnych ofert o przejrzystych warunkach. Banki nie będą mogły także już stosować praktyk, które mają na celu wprowadzenie klienta w błąd. Dobrze, że powstają takie inicjatywy, ale pamiętaj, że ostatecznym weryfikatorem jest twój rozsądek. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj i skonsultuj ewentualne wątpliwości.
 

Dodano:
18 Kwi 2017

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 20 kwietnia 2017
    Aniu,oczywiście możesz skorzystać z ubezpieczenia, jeśli zależy Ci na niższej marży. W ten sposób bank obniży ryzyko udzielenia Ci kredytu. Jednak od momentu wejścia w życie tej ustawy, bank nie będzie mógł już wymagać do Ciebie skorzystania z dodatkowych produktów.Pozdrawiam :)
  • Ania Pyrek Ekspert 19 kwietnia 2017
    Mam nadzieję, że to będzie zmiana na plus. Mam zamiar wziąć kredyt hipoteczny, mam nadzieję że banki obniżą marżę w zamian za zakup ubezpieczenia. Na stronie http://ubezpieczeniekredytowe.pl/ dowiedziałam się, jak załatwić całą procedurę ubezpieczeniową żeby nie stracić. Wiadomo, że ubezpieczenie przy tak wysokim kredycie to konieczność, aby spokojnie spać...

Podobne artykuły