Dwa lub więcej kredytów mieszkaniowych? Tyle spłaca aż 400 tys. Polaków

  • 12 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Uzyskanie kredytu mieszkaniowego jest dla wielu niełatwym zadaniem. Bank krzywo patrzy na wysokość dochodów, rodzaj umowy lub jej brak oraz dotychczasowe zadłużenie czy koszty utrzymania. Jednocześnie aż 400 tys. Polaków udało się dostać przynajmniej dwa kredyty mieszkaniowe, a z tego 54 tys. ma ich kilka.
Dwa lub więcej kredytów mieszkaniowych? Tyle spłaca aż 400 tys. Polaków

Dlaczego ludzie biorą kilka kredytów hipotecznych?

Powodem, dla którego tak duża liczba osób zdecydowała się na kredyty hipoteczne, jest chęć zysku. Powszechnie wiadomo, że ceny mieszkań wciąż rosną, a chętnych nie maleje. To dotyczy szczególnie większych miast, do których młodzi ludzie z całej Polski ciągną najpierw na studia, a potem, by założyć rodzinę. W takiej sytuacji potrzebna jest większa przestrzeń do życia.

Część osób kupuje mieszkania dla swoich dorosłych dzieci. Popularności kredytów sprzyjają też rekordowo niskie stopy procentowe, które wpływają na spadek cen comiesięcznych rat oraz rosnące dochody gospodarstw domowych.

Mieszkania można wynajmować z zyskiem. Jest to więc rodzaj inwestycji. Takie rozwiązanie modne jest m.in. wśród polskich emigrantów, a także u osób, które posiadają nieruchomości w dzielnicach studenckich. W 2019 r. w sieci zamieszczono 58 proc. więcej ogłoszeń o wynajmie niż w poprzednim roku. Kredyty spłacają się więc same. Trzeba jednak pamiętać o możliwym wzroście stóp procentowych i inflacji, a także zmiennej marży banku, które podniosą cenę rat.

Ile można zyskać na wynajmie mieszkania? Według analityków Expandera jest to od 6 proc. przy dużych lokalach do 8 proc. brutto rocznie przy małych i średnich.

W styczniu 2020 r. wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 37 tys. osób, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. W 2019 r. Polacy wydali na mieszkania 65 mld zł w kredytach.

Wszystko co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego  >>

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy?

Bank bardziej przychylnie spojrzy na wnioskodawcę, gdy wzrośnie realna szansa na spłatę kredytu.

Jednym ze sposobów jest wskazanie współkredytobiorców np. kogoś z rodziny. Najlepiej jeśli druga osoba jest w dobrej sytuacji finansowej, ma stałą pracę i nie ma długów, bo bank prześwietli jego historię kredytową. Wielu korzysta z takiego rozwiązania – 2,5 mln kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 460 mld zł jest spłacanych przez 4 mln klientów. 10 proc. wszystkich mających kredyt mieszkaniowy osób spłaca przynajmniej dwa tego typu zobowiązania.

Sprawdź jak długo trzeba oszczędzać na mieszkanie >>

Pomoże też wydłużenie okresu kredytowania tak, by raty były odpowiednio niskie. Zawsze warto się starać o dodatkowe źródła dochodu i szukanie pracy z lepszymi warunkami – także jeśli chodzi o rodzaj umowy. Para będzie w lepszej sytuacji niż singiel. Szanse na kredyt wzrosną także przy odpowiednim zabezpieczeniu np. w postaci zastawienia innej nieruchomości i ubezpieczeniu.

Dodano:
12 Lut 2020

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły