Dziecko na wakacjach

  • 18 Cze 2015
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Gdy na wakacje wyjeżdża nastolatek, rodzice muszą zdecydować, w jaki sposób zabezpieczyć go finansowo w czasie wyjazdu. Co sprawdzi się lepiej: gotówka czy może karta przedpłacona (prepaid), którą będzie można dodatkowo zasilić w sytuacji awaryjnej?
Dziecko na wakacjach

Wakacje to czas odpoczynku nie tylko dla dorosłych, lecz także dla dzieci i młodzieży. Ponieważ rodzice nie zawsze są w stanie zgrać terminy swoich urlopów, decydują się na wysłanie dziecka np. na obóz językowy czy sportowy. Wówczas pojawia się pytanie, w jaki sposób zabezpieczyć dziecko finansowo na czas jego nieobecności w domu. Odpowiedź na takie pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Poza gotówką rodzice mogą wręczyć nastolatkowi również kartę prepaid. To, na którą opcję się zdecydują, powinno zależeć od kilku czynników. Jakich?

Co mówią organizatorzy obozu?

Podstawową kwestią jest zorientowanie się, co na temat wręczenia pieniędzy nastolatkowi mówią organizatorzy obozu. W przypadku młodszych dzieci rodzice najczęściej płacą nie tylko za samą wycieczkę, lecz także przeznaczają określoną kwotę na drobne zakupy, przy czym pieniądze te otrzymują opiekunowie – dzięki temu rodzice zyskują pewność, że pociecha ich nie zgubi.

W przypadku wycieczek organizowanych z myślą o nastolatkach powyższe reguły nie mają zastosowania. O ile organizatorzy mogą podpowiedzieć, jaka kwota pieniędzy będzie wystarczająca, o tyle o formie przekazania środków decydują już rodzice. Wręczenie nastolatkowi zarówno gotówki, jak i karty prepaid ma swoje wady i zalety.

Gdy nastolatek zna wartość pieniędzy

Jeżeli nastolatek przez cały rok otrzymywał kieszonkowe, to nie tylko wie, jak gospodarować zebranymi funduszami, lecz także zdaje sobie sprawę, jaką wartość mają posiadane przez niego środki. Istnieje więc mniejsze ryzyko, że nastolatek wyda całą gotówkę już pierwszego dnia obozu. W praktyce zatem wręczenie gotówki jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli rodzice stawiali na edukację finansową swojego potomka.

Z drugiej strony nie można zapomnieć, że gotówkę łatwiej zgubić. Jeżeli nastolatek jest roztrzepany i nieuważny, to może się zdarzyć, że straci otrzymane pieniądze. Warto mieć to na uwadze. W przypadku wyjazdu zagranicznego nastolatek zostanie całkowicie bez funduszy, co może oznaczać, że nie przywiezie do kraju żadnej pamiątki.

Kiedy sprawdzi się karta prepaid?

Poza gotówką rodzice mogą zdecydować się na wręczenie nastolatkowi karty prepaid. Co to takiego? Takie karty, zwane również kartami przedpłaconymi, nie są spersonalizowane, co oznacza, że nie znajdują się na nich informacje o imieniu czy nazwisku właściciela. Nabywając taką kartę, kupujący nie podpisuje umowy o prowadzenie rachunku bankowego – otrzymuje wyłącznie PIN pozwalający na aktywację karty i przeprowadzanie transakcji w punktach usługowo-handlowych. Środki z karty prepaid można również wypłacić w bankomacie, ale przeprowadzenie takiej operacji jest odpłatne, podobnie jak sprawdzenie stanu salda. By móc korzystać z karty prepaid, należy ją doładować.

Rodzice, którzy zdecydują się na wręczenie dziecku karty prepaid, mogą być pewni, że nie zabraknie mu pieniędzy, bo w każdej chwili będą mogli ją zasilić, wykonując przelew. Karta sprawdza się zatem idealnie w sytuacjach awaryjnych – wówczas gdy nastolatek będzie potrzebował więcej pieniędzy. Dodatkowym plusem wręczenia mu karty jest fakt, że środki są bezpieczniejsze – by z nich skorzystać, należy użyć PIN-u.

Wakacje w Polsce czy za granicą? To również ma znaczenie!

Gdy rozważamy, czy na czas wyjazdu wakacyjnego lepiej dać nastolatkowi gotówkę, czy wręczyć kartę prepaid, koniecznie należy wziąć pod uwagę także miejsce, w którym będzie on przebywał. W przypadku wykupienia wakacji w Polsce sprawdzą się obie metody – tu wystarczy tylko zastanowić się, która sprawdzi się lepiej.

Gdy jednak mowa o wyjeździe zagranicznym, pojawia się pytanie, czy nastolatek będzie mógł płacić otrzymaną kartą w punktach handlowo-usługowych i czy wypłacać środki znajdujące się na karcie prepaid. Istotne są również koszty – może się okazać, że wypłata gotówki wiązać się będzie z naliczeniem wysokiej opłaty. Wówczas lepiej dać nastolatkowi gotówkę, a kartę prepaid potraktować jako dodatkowe zabezpieczenie, z którego będzie mógł skorzystać w sytuacji awaryjnej.

Dodano:
18 Cze 2015

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły