Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Dziedziczenie długów – wszystko, co musisz wiedzieć

Fot.

Bliska ci osoba ma długi i obawiasz się, że w przyszłości będziesz musiał je spłacać? Zgodnie z prawem spadkobierca może odrzucić niechciany spadek, jednak, aby uniknąć odpowiedzialności, powinien dotrzymać wyznaczonych prawem terminów.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze trudnym doświadczeniem, jednak co zrobić, gdy zmarły pozostawił po sobie długi? Zdarza się, że dzieci nie utrzymują kontaktu z rodzicami, dlatego boją się, że po ich śmierci odziedziczą niechciane zobowiązania. Dowiedz się, jak wygląda odpowiedzialność za długi spadkowe.

Dziedziczenie długów – ustawa 2015

Jeszcze do niedawna obowiązywały w Polsce przepisy, które praktycznie nie chroniły spadkobierców przed dziedziczeniem długów. Jak to możliwe? Przyjmijmy, że w wyniku wypadku umiera jeden z twoich rodziców. Zgodnie ze starym prawem powinieneś w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowiedziałeś się o swoim prawie do dziedziczenia (chwila śmierci spadkodawcy), złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Niewykonanie powyższej czynności było jednoznaczne z tzw. dziedziczeniem wprost, co oznacza, że otrzymałbyś w spadku nie tylko majątek rodzica, ale też jego długi.

W związku z tym, że poprzednie przepisy okazywały się w wielu przypadkach krzywdzące, w październiku 2015 weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego. Najważniejszą zmianą jest ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe. Obecnie, nawet jeśli nie złożysz oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, dziedziczysz go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Mówiąc wprost „przechodzą” na ciebie długi zmarłego, ale tylko w takiej wysokości, jaką ma wartość majątek zmarłego. Obrazując to na konkretnym przykładzie, załóżmy, że dziedziczysz spadek po swoim zmarłym ojcu. W ciągu sześciu miesięcy nie złożyłeś oświadczenia o przyjęciu spadku, jednak wkrótce potem otrzymujesz wezwanie do zapłaty 10 tys. zł. Okazało się, że ojciec zaciągnął pożyczkę i teraz wierzyciel domaga się jej spłaty. Wartość oszczędności i innych przedmiotów ojca, które po nim odziedziczyłeś, wyceniono na 6 tys. zł. Z tego względu kwota spłaty, jakiej może domagać się bank, wynosi 6 tys. zł.

Jak zrzec się spadku?

Co jednak zrobić, gdy zmarły nie posiadał majątku, a jedynie długi? W takich wypadkach warto rozważyć, aby całkowicie zrzec się spadku. Najprostszym sposobem, aby zrezygnować z dziedziczenia po zmarłym, jest zawarcie umowy u notariusza. Aby jednak taki dokument miał moc prawną, powinien być zawarty za życia spadkodawcy. Z reguły jednak nie myślimy o tak przecież istotnych kwestiach na co dzień. Jeśli osoba, po której dziedziczymy zmarła, możemy skorzystać z możliwości odrzucenia spadku. Zgodnie z prawem, gdy zdecydujesz się odrzucić spadek, jesteś traktowany w ten sam sposób, jakbyś nie dożył jego otwarcia. W konsekwencji spadek (a de facto długi) „przechodzą” na twoje dzieci (jeśli masz je w momencie otwarcia spadku) oraz na pozostałych spadkobierców. Aby twoje dzieci nie odziedziczyły spadku, muszą również go odrzucić, a jeśli są nieletnie, powinieneś to zrobić w ich imieniu za zgodą sądu rodzinnego. Co istotne, oświadczenie o odrzuceniu spadku musisz złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku (przeważnie jest to data śmierci spadkodawcy).

Jak widzisz, prawo chroni cię przed dziedziczeniem długów twoich bliskich na wiele sposobów. Aby jednak mieć pewność, że twoje finanse są bezpieczne, trzymaj się wyznaczonych terminów, a w razie wątpliwości, skonsultuj z radcą prawnym.

Podobne artykuły