Dziś Ogólnopolski Dzień bez Długów. Zobacz, co robić, aby nie wpaść w długi

  • 17 Lis 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Obecny rok jest wyjątkowo trudny także ze względu na finanse. Wielu traci pracę lub część dochodów, a niejedna firma notuje niższe przychody i jest zmuszona do cięć lub zawieszenia czy zamknięcia działalności. Pojawia się pytanie: jak rozporządzać swoimi finansami, by nie popaść w długi?
Dziś Ogólnopolski Dzień bez Długów. Zobacz, co robić, aby nie wpaść w długi

Nawet niewielka kwota długu skutkuje wpisem do rejestru

Według BIG InfoMonitora i BIK pod koniec września 381 tys. konsumentów miało nieuregulowane płatności poniżej 501 zł. Następne 400 tys. zalegało z rachunkami czy ratami na kwotę pomiędzy 501 a 1000 zł. Tyle wystarczy, by trafić do rejestru dłużników, co niesie za sobą dalsze konsekwencje np. trudności z uzyskaniem finansowania czy nawet z podpisaniem umowy abonamentowej. W historii kredytowej konsumenta pozostanie ślad, który nie będzie świadczył na jego korzyść. Nie brakuje też dłużników, którzy mają do spłacenia więcej. Ponad milion osób nie spłaciła kwoty pomiędzy 1 000 a 4 000 zł, a kolejny milion sumy powyżej 4 000 zł. Aby trafić do rejestru, wystarczy dług rzędu 200 zł. Lepiej więc nie lekceważyć terminowej spłaty, bo skutki będą miały wpływ na dalsze lata.

W przypadku problemów, zawsze warto skontaktować się z dostawcą usługi czy kredytodawcą. Często jest możliwość negocjacji, a w przypadku problemów z uregulowaniem należności da się rozłożyć kwotę na raty. Takie podejście jest korzystniejsze niż ignorowanie problemu. W przypadku kredytu dostępne jest odroczenie części lub całości rat na określony przez bank czas. Próba ratowania się chwilówkami niesie za sobą spore ryzyko, bo takie pożyczki są na ogół wysokooprocentowane i mają krótki okres spłaty. Trudniej też negocjować warunki umowy.

Co robić, jeśli grozi Ci zadłużenie?

Po pierwsze warto przeanalizować swoją sytuację: podsumować dochody w gospodarstwie domowym, policzyć koszty utrzymania oraz wszelkie zobowiązania finansowe. Należy zastanowić się, które wydatki są niezbędne, a z których można zrezygnować. W takich wypadkach lepiej pozbyć się karty kredytowej i limitu w rachunku oraz odpuścić sobie abonamenty, które nie są konieczne. Jeśli uczciwie przeanalizujesz swoje nawyki i wychwycisz te, które przyczyniają się do niepotrzebnego obciążenia budżetu, to możesz wiele zaoszczędzić w skali roku czy kilku lat. Może masz kosztowny nałóg i to jest pora, by się go pozbyć?

Jeśli rodzina posiada lokaty, to dobrym pomysłem byłoby wypłacenie środków. Takie depozyty nie są obecnie korzystne – oprocentowanie jest znikome, a do tego dochodzi inflacja oraz podatek. Kuszą Cię obligacje skarbowe? Wybierz te powyżej czterech lat, bo są indeksowane inflacją i dają większą szansę na utrzymanie siły nabywczej kapitału oraz jakiś zysk. Jeśli masz trudną sytuację, rozważ upłynnienie niektórych środków materialnych. Czasem w domu znajdują się nieużywane, ale całkiem sprawne sprzęty, za które kto inny chętnie zapłaci. Poszukaj też ofert pracy dodatkowej. Wiele możliwości daje internet. Pamiętaj tylko, aby nie dać się oszukać i nie pogłębić swoich problemów.

W przypadku, gdy rodzina posiada kilka zobowiązań finansowych w formie kredytów, może rozważyć kredyt konsolidacyjny. Na czym to polega? Bank przejmuje pozostałe raty i spłaca je lub przyznaje klientowi środki na spłatę, a sam wyznacza jedną miesięczną opłatę na dłuższy okres. To pozwala na odciążenie budżetu domowego i większy komfort psychiczny. Całkowity koszt przedsięwzięcia jest wyższy, ale raty są mniejsze – szczególnie przy wyborze kredytu konsolidacyjnego hipotecznego, gdzie zabezpieczeniem jest nieruchomość. Są też kredyty konsolidacyjne gotówkowe, choć wiążą się z nieco wyższymi kosztami i krótszym czasem na spłatę. Zaletą konsolidacji jest poprawienie bieżącej kondycji finansowej oraz większa wiarygodność kredytowa. Przed wyborem oferty warto dokładnie porównać dostępne propozycje, by nie narażać się na niepotrzebne koszty. W przypadku kredytu konsolidacyjnego także dostępne są wakacje kredytowe.

Zadbaj o poduszkę finansową

Nawet jeśli posiadasz wiele zobowiązań finansowych, powinieneś odkładać chociaż niewielkie kwoty. W serwisach transakcyjnych banków czy w aplikacjach dostępne są często narzędzia do odkładania zaokrągleń. Przy jednym zakupie są to grosze lub drobne złote, ale w skali miesiąca uzbiera się już większa kwota. Jeśli sytuacja finansowa się poprawi, to lepiej nie przeznaczać dodatkowych środków na impulsywne zakupy tylko odkładać więcej. Docelowo warto stworzyć sobie poduszkę finansową, która pozwoli na utrzymanie się rodziny na kilka miesięcy – minimum trzy. To pozwoli na spokojniejsze przetrwanie kryzysu – nie tylko związanego z pandemią. W „normalnych” czasach też w końcu można stracić pracę.

Skorzystaj z kalkulatora kredytowego i oblicz koszty kredytu >>

Odkładanie będzie łatwiejsze, jeśli na chłodno oceni się swoje decyzje zakupowe. Nie każda promocja jest opłacalna. Gdzie indziej standardowa oferta może być korzystniejsza. Sama reklama często niewiele mówi o usłudze czy produkcie, dlatego czytaj regulaminy oraz umowy zanim cokolwiek podpiszesz. Sprawdzaj warunki świadczonych usług i poznaj swoje prawa jako konsumenta. Nie pozwalaj, by emocje decydowały, ani w procesie zakupowym, ani w sytuacji, gdy ktoś domaga się zapłaty. Jeśli masz wierzyciela, to nie zbywaj go – przedstaw sytuację i współpracuj z nim. W mediach społecznościowych można nawiązać kontakt z innymi dłużnikami, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Uważaj jednak na oszustów np. firmy, które chwalą się, że wyczyszczą BIK. Usunięcie takiego wpisu możliwe jest wyłącznie w przypadku: wygaśnięcia zobowiązania kredytowego lub upłynięcia terminu udzielonej zgody na przetwarzanie danych osobowych, upłynięcia pięciu lat bez zgody na przetwarzanie danych osobowych, pojawienia się błędu w danych w systemie. Aby to zrobić, niepotrzebne jest pośrednictwo żadnej firmy.

Raz na jakiś czas warto pobrać raport o swojej historii kredytowej w BIK – co pół roku jest on darmowy. Za dodatkową opłatą można sprawdzić też scoring, czyli ocenę wiarygodności kredytowej. Kontrolowanie swoich danych w systemie pozwala nie tylko na uzyskanie diagnozy swojej kondycji finansowej w oczach banków, ale i upewnienie się, że nie doszło do próby wyłudzenia. Przestępcy uzyskują dane osobowe dzięki nieszczelności popularnych internetowych platform oraz aplikacji, a także przez nieostrożność samych konsumentów. W takich sytuacjach przydatne są Alerty BIK, czyli usługa, która polega na natychmiastowym informowaniu klienta o próbie uzyskania finansowania na jego dane.

Dodano:
17 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły