Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Eco-saving i finanse

Fot.

Ekologia to nie tylko sposób na zachowanie świeżego powietrza i dbanie o środowisko. To również świetny sposób na wsparcie swojego budżetu. Sprawdź, jak żyć zgodnie z ekologią, a zarazem nie nadwyrężać swojego domowego budżetu.

Gdy postanawiasz zadbać o ekologię i żyć zgodnie z tym trendem, zaczynają pojawiać się pytania czy nie będą to dodatkowe koszty? Przecież wszystko co jest „eco” zazwyczaj jest droższe niż normalne produkty. To fakt, którego nie da się przeskoczyć, jednak poprzez ekologiczne zachowania możesz też zaoszczędzić jak to zrobić? Sprawdź, jak to zrobić.

Zamień auto na rower w drodze do pracy

Wybór własnych nóg, roweru lub komunikacji miejskiej w drodze do pracy to same zalety. Po pierwsze poprawiasz swoją kondycję, a zarazem czujesz się lepiej. Po drugie oszczędzasz na benzynie. Po trzecie twoje auto nie emituje dodatkowych spalin. Jeśli już musisz wybrać samochód w drodze do pracy, zabierz ze sobą pasażerów i nie wieź ze sobą powietrza.

Podróżuj oszczędzając środowisko

Gdy wybierasz się w dłuższą podróż, zastanów się nad wyborem innego środka lokomocji niż auto, podróże pociągiem lub samolotem mogą być znacznie ciekawsze, od 8 godzin za kierownicą. W drodze na wakacje, jeśli nie zrezygnujesz z auta możesz zabrać pasażerów i skorzystać z takich serwisów jak blablacar czy bytheway. Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie i możesz zyskać interesujące, nowe znajomości.

Ekologiczne jedzenie może być tanie

Jeśli będziesz jeść produkty pochodzące z ekologicznych gospodarstw, masz pewność, że przy ich uprawie nie zostały użyte szkodliwe środki. Ekologiczne hodowle dbają również o byt swoich zwierząt. Kupuj żywność wyprodukowaną na tym samym kontynencie, na którym jest sprzedawana. Jedząc sezonowe produkty, wiesz, że jesz świeże i zazwyczaj najtańsze warzywa i owoce. Znajdź w swojej okolicy małe sklepiki lub stragany, gdzie znajdziesz produkty od pobliskich rolników.

Nie wyrzucaj – naprawiaj

W chwili, gdy zepsuje się twój telewizor, komputer, telefon czy inny sprzęt, nie biegnij od razu do sklepu po nowy. Znajdź miejsce, w którym ktoś może naprawić zepsute urządzenie. To doskonały sposób na ochronę środowiska, zaoszczędzenie pieniędzy oraz wspieranie małych przedsiębiorstw zajmujących się naprawą. Jeśli nie ma już nadziei dla twojego sprzętu, nie wyrzucaj go bezmyślnie, tylko oddaj go do recyklingu. Będzie to miało dobry wpływ na środowisko, lecz nie tylko, ponieważ sklepy za zwrot starego sprzętu mogą zaoferować ci rabat przy zakupie nowego.

Drugie życie przedmiotów

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o DIY (Do It Yourself), czyli zrób to sam. Designerskie wnętrze nie musi zrujnować twojego budżetu. Robiąc wyjątkowe dodatki własnoręcznie z produktów, które byś wyrzucił wspierasz środowisko. Nawet zwykła plastikowa butelka może zamienić się w ogrodowy klimatyczny lampion, gdy ją ozdobisz, a kiedy nasypiesz do niej ryżu, zajmie miesięcznego malucha lepiej niż niejedna sklepowa zabawka. Recyklingowe ubranie? Czemu nie! Nawet modelka Kate Moss jest fanką tego rozwiązania. Ubrania wykonane z przetworzonych odpadów można znaleźć też w popularnych sieciówkach.

Kupuj mądrze

Z czym wiążą się mądre i ekologiczne zakupy? To proste: z myśleniem. Idąc na zakupy zawsze, przemyśl czy dany przedmiot jest ci niezbędny, czy napój w kubku termicznym bądź w butelce wielorazowego użytku nie będzie lepszym rozwiązaniem niż kolejna plastikowa butelka. Na zakupy zawsze zabieraj ze sobą lnianą torbę, która będzie wygodniejsza niż standardowe foliówki ze sklepów, ty nie płacisz za kolejne śmieci, a do tego zadbasz o środowisko, w którym torba foliowa rozkłada się przez wiele lat. Jeśli to możliwe decyduj się na produkty na wagę, a nie pakowane.

Oszczędzaj prąd i wodę

Korzystaj z żarówek energooszczędnych lub nowoczesnych świetlówek pobierających mniej energii, cena takiej żarówki może być wyższa, jednak jej żywotność również jest dłuższa niż zwykłej żarówki. Kupując, sprzęt AGD zwracaj uwagę na wydajność energetyczną. Oszczędność wody jest równie ważna, co oszczędność energii elektrycznej. To jedna z najprostszych oszczędności wystarczy, że zrezygnujesz z mycia owoców pod bieżącą wodą i zamienisz to na wodę w naczyniu. Zamienisz długie kąpiele na prysznic, kwiaty w ogrodzie będziesz podlewać deszczówką. Gdy pierzesz, wybieraj krótsze programy w pralce.

Jest wiele możliwości na to, aby żyć zgodnie z ekologią i zadbać dzięki temu także o swój budżet. Wystarczy odpowiednia motywacja, jeśli zaczniesz funkcjonować zgodnie z powyższymi wskazówkami, nawet nie zauważysz, jak szybko dbanie o środowisko wejdzie ci w krew. Dbając o środowisko, dbasz również o swoje finanse i otoczenie.

Podobne artykuły