Ekologiczne inwestycje BNP Paribas

  • 20 Lis 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Bank podsumował swoje dokonania w ramach Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz rozwój i rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii. Na same eko kredyty BNP Paribas przeznaczył ponad 1,5 mld zł, a tylko w 2020 r. 461 mln zł.
Ekologiczne inwestycje BNP Paribas

Działania w ramach strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju

W BNP Paribas podkreśla się wagę odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego. Oferta produktowa i usługowa jest dopasowywana do aktualnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi z naciskiem na transformację energetyczną. Bank inwestuje w różnej skali projekty m.in.: w rozwój OZE w obszarze Bankowości Korporacyjnej i Instytucjonalnej, termomodernizację budynków, biogazowanie rolnicze, zwiększanie efektywności energetycznej w przemyśle czy przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne. Tylko te ostatnie pozwoliły na zmniejszenie zużycia o 43 tys. ton węgla, co przekłada się na redukcję emisji CO2 o ok. 86 tys. ton, czyli tyle, ile pochłania co roku prawie 4 mln dorosłych drzew. Działania BNP Paribas obejmują też ograniczenie własnego negatywnego wpływu na środowisko m.in. poprzez edukację pracowników. 

Zielona tradycja w BNP Paribas

Wspieranie środowiska naturalnego trwa już od lat. W 2011 r. bank podpisał umowę z EBOR na Program Finansowania Zrównoważonej Energii w Polsce. Istotny rozwój zielonych inwestycji zaczął się jednak w latach 2018-2019 po zatrudnieniu inżynierów wspierających klientów BNP Paribas w transformacji energetycznej, czego efektem była oferta fotowoltaiki także dla gospodarstw domowych. Zwiększenie kwoty finansowania było możliwe dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w ramach unijnego programu LIFE i inicjatywy PF4EE. Współpraca pozwoliła także na uczestnictwo w inicjatywach ELENA w ramach programu Horyzont 2020. Dzięki temu bank pozyskał środki na program finansowania efektywności energetycznej dla wspólnot mieszkaniowych i przedsiębiorstw. Klienci nie byli pozostawieni sami sobie – otrzymali pełne wsparcie techniczne i doradztwo w realizacji oraz preferencyjne warunki.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę >>

Według Adama Hirnego, dyrektora biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju Banku, potencjał rozwoju jest wciąż ogromny, a zainteresowanie inwestycjami w OZE i podnoszeniem efektywności energetycznej wzrasta w różnych segmentach rynku. Nie bez znaczenia są programy takie jak Mój Prąd, Fundusz Termomodernizacji i Remontów czy Gwarancje Biznes Max oferowane dzięki współpracy z BGK.

Cały proces wspierają także zmiany w prawie, czego przykładem może być nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która pozwoliła wspólnotom mieszkaniowym na otrzymanie wyższych dofinansowań na termomodernizację przy zastosowaniu mikroinstalacji OZE.

Ze swojej strony BNP Paribas przyznał środki na ok. 20 tys. mikroinstalacji dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Kredyt na ekologiczne rozwiązania w domu? To możliwe! >>

Dodano:
20 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły