Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

 • 19 Kwi 2019
 • 8 min. czytania
 • Komentarze(11)
Testowałem smart zegarek Fitbit Ionic i opaskę fitness Fitbit Charge 3 Special Edition. Mierzyłem przy ich użyciu swoją codzienną aktywność, korzystałem z nich na treningach. Płaciłem też nimi w sklepach - dzięki usłudze Fitbit Pay
Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Fitbit Pay to drugi na polskim rynku (po Garmin Pay) system płatności mobilnych adresowany przede wszystkim do osób aktywnych. Przez dwa miesiące moją codzienną aktywność mierzyły: zegarek Fitbit Ionic i opaska fitness Fitbit Charge 3 Special Edition. Towarzyszyły mi m.in. na siłowni i podczas treningów biegowych. Oprócz funkcji sportowych sprawdziłem też, jak płaci się z Fitbit Pay.

Na początku października w ofercie Santander Banku Polska znalazła się nowa usługa płatności mobilnych – Fitbit Pay. Tym samym Polska stała się 21. krajem, w którym możliwe są płatności zbliżeniowe przy użyciu smartwatchy tego amerykańskiego producenta. Czy opłaca się inwestować w taki zegarek i czy wygodnie się nim płaci? Sprawdziłem!

Fitbit – inteligentne gadżety na co dzień

Fitbit to producent smartwatchy i opasek fitness. Firma została założona w marcu 2007 r. w Delaware. Jej główna siedziba znajduje się w San Francisco. Pierwszym produktem firmy był Fitbit Tracker. Urządzenie, które można było przypiąć do ubrania i nosić przez całą dobę. Tracker obliczał przebytą odległość, spalone kalorie, liczbę pokonanych pięter oraz czas trwania i intensywność aktywności.

Pod koniec 2016 r. Fitbit przejął startup Pebble, firmę produkującą urządzenia ubieralne.

Czy wiesz, że...
Wg danych Strategy Analytics (międzynarodowej firmy badawczo-konsultingowej), w III kwartale 2018 r. Fitbit zajął drugie miejsce na rynku pod względem liczby sprzedanych urządzeń wearables (1,5 mln szt.). Dało mu to też drugie miejsce pod względem udziału w rynku – 15 proc.

Pierwsze miejsce pod względem sprzedaży (4,5 mln szt.) i udziału w rynku (45 proc.) ma Apple.

Fitbit Ionic – asystent na nadgarstku

W 2017 r. firma zaprezentowała smartwatcha Fitbit Ionic. To hit w ofercie amerykańskiego producenta. Posiada:

 • odbiornik GPS (jako jeden z niewielu produktów Fitbit), pomiar aktywności (w tym np. ciągły pomiar pulsu, liczby kroków wykonanych w ciągu dnia, liczby pokonanych pięter),
 • funkcje treningowe (m.in. pływanie na basenie, ćwiczenia na siłowni, trening biegowy, bieg na bieżni mechanicznej). Podczas pływania na basenie zegarek mierzy liczbę przepłyniętych basenów i czas, podczas ćwiczeń na siłowni – czas, liczbę spalonych kalorii i tętno, w czasie treningu biegowego – czas treningu, przebiegnięty dystans, tempo i tętno. Informacje na temat wszystkich aktywności zapisywane są w aplikacji Fitbit (możesz oczywiście połączyć ją ze swoim kontem na Endomondo)
 • pomiar jakości snu – zegarek mierzy czas snu (w podziale na sen płytki, głęboki i fazę REM). Dzięki temu, że jest lekki (waży 50 g) nie przeszkadza podczas snu. Fitbit Ionic ma też budzik, który o tym że pora już wstać przypomina wibracjami
 • powiadomienia o przychodzących SMS-ach, mailach czy połączeniach telefonicznych
 • system Fitbit Pay.

Fitbit Ionic – jak się z niego korzysta?

Smartwatcha Fitbita Ionic używałem na co dzień przez cały miesiąc. Przez ten czas korzystałem praktycznie ze wszystkich jego funkcji – od powiadomień z telefonu, przez pomiar aktywności i funkcje treningowe, aż do płacenia w sklepie.

Co najbardziej podobało mi się w Ionicu? Przede wszystkim długi czas działania na jednym ładowaniu akumulatora. Producent deklaruje, że jedno jego naładowanie powinno wystarczyć na 5 dni używania zegarka. Ja podczas testu osiągnąłem nieco krótszy czas między ładowaniami akumulatora – 4 dni.

Fitbit Charge 3 – mała opaska o dużych możliwościach

Drugim testowanym przeze mnie produktem amerykańskiego producenta była opaska fitness Fitbit Charge 3 Special Edition. To niewielkie urządzenie (jego długość wynosi ok. 3,6 cm, szerokość – ok. 2,3 cm, waga to zaledwie 29 g., a przekątna jego ekranu – 1,57 cala) można nazwać bardzo zaawansowaną opaską fitness. Na określenie „najbardziej zaawansowana opaska” Fitbit Charge 3 Special Edition zasłużyłaby, gdyby była wyposażona w GPS i miała nieco większy – a przy okazji – kolorowy ekran).

Obudowa Fitbit Charge 3 Special Edition wykonana jest z lotniczego aluminium, a wyświetlacz urządzenia pokryty jest szkłem Corning Gorilla Glass 3.

Fitbit Charge 3 Special Edition jest wyposażony w:

 • ciągły pomiar tętna wraz z informacjami o strefach tętna (Fat Burn, Cardio, Peak),
 • pomiar ilości spalonych kalorii,
 • pomiar jakości snu – opaska mierzy czas snu (w podziale na sen płytki, głęboki i fazę REM). Ma też budzik, który o tym że już czas wstać przypomina wibracjami,
 • Female Health Tracking (śledzenie zdrowia kobiet) – Charge 3 monitoruje zdrowie kobiet , pozwalając uzyskać głębsze zrozumienie cyklu menstruacyjnego, rejestrując objawy i porównując trendy cyklu w czasie. Na wyświetlaczu urządzenia można również łatwo sprawdzić aktualny cykl,
 • automatyczne rozpoznawanie ćwiczeń,
 • funkcje treningowe – m.in. bieganie, jazda na rowerze, pływanie (możesz ustawić długość basenu i jednostki, w których będzie dokonywany pomiar odległości), joga, trening obwodowy,
 • powiadomienia o przychodzących SMS-ach, mailach czy połączeniach telefonicznych,
 • system Fitbit Pay.

Fitbit Charge 3 – jak się z niej korzysta?

Opaska Fitbit Charge 3 gościła na moim nadgarstku przez nieco ponad miesiąc. Podobnie, jak w przypadku testowanego wcześniej zegarka Fitbit Ionic, także i to urządzenie zdejmowałem tylko po to, żeby je naładować. Co prawda ani razu nie udało mi się uzyskać 7-dniowego okresu pracy na jednym naładowaniu akumulatora, ale 5 dni między ładowaniami trzeba uznać za bardzo dobry wynik.

Obsługa opaski jest bardzo prosta – urządzenie wybudza się po naciśnięciu przycisku indukcyjnego. Jest umieszczony po lewej stronie urządzenia (jego dłuższe przytrzymanie włącza Fitbit Pay). Po menu zaś nawiguje się przy użyciu ekranu dotykowego. Na niewielkim ekranie urządzenia odczytasz tylko podstawowe informacje np. na temat aktywności (np. czas biegu na bieżni mechanicznej). Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w aplikacji Fitbit na swoim smartfonie. Korzystając z niej możesz też porównać liczbę kroków czy pięter pokonanych w ciągu tygodnia. Sprawdzisz też w niej czas i jakość snu (m.in. liczbę przebudzeń w ciągu nocy, czy czas głębokiego snu).

Opaska może być synchronizowana ze smartfonem przez cały czas. W takiej sytuacji w smartfonie musi być włączony Bluetooth, co powoduje, że jego akumulator szybciej się rozładowuje. Dlatego też opaskę ze smartfonem synchronizowałem dwa razy dziennie – rano (wtedy sprawdzałem jakość snu) i wieczorem – kiedy sprawdzałem m.in. odległość jaką pokonałem w ciągu dnia i ilość pięter.

Korzystałem też z usługi Fitbit Pay. Zauważyłem, że o ile płatności smartwatchami (zwłaszcza od uruchomienia w Polsce usługi Apple Pay) są już coraz bardziej powszechne, to płacenie za zakupy przy użyciu opaski fitness nadal mają „efekt WOW”.
 

Fitbit Pay – jak płacić zegarkiem?

Czas teraz przejść do Fitbit Pay, dzięki której wychodząc z domu, nie musisz brać ze sobą portfela. Wszystko, czego potrzebujesz do tego, żeby zapłacić np. za zakupy w sklepie to Fitbit Ionic na nadgarstku.

Pierwszym krokiem jest dodanie karty płatniczej do aplikacji Fitbit. Jak to zrobić?

 1. Otwórz aplikację Fitbit na swoim smartfonie (jeśli jeszcze jej nie zainstalowałeś, możesz ją pobrać z App Store lub Google Play)
 2. Wybierz opcję Wallet i ustaw czterocyfrowe hasło aktywujące portfel (do portfela możesz także logować się wykorzystując odcisk palca)
 3. Naciśnij ikonę „+” a następnie wpisz dane karty – jej numer, datę ważności i kod CVV (dla kart Visa) lub CVC (dla kart Mastercard) i zaakceptuj regulamin.
 4. Wpisz w portfelu kod uwierzytelniający, który dostałeś od banku.

I już! Gotowe. Dane karty zostały przekazane do zegarka i możesz już płacić przy jego użyciu.

Płatność zegarkiem Fitbit jest bardzo prosta:

 • Wciśnij i przytrzymaj lewy przycisk urządzenia dopóki nie poczujesz wibracji i nie zobaczysz wizerunku karty.
 • Zbliż zegarek do terminala płatniczego.
 • Poczujesz wibracje, a na wyświetlaczu zegarka pokaże się animacja potwierdzająca zakończenie transakcji. Transakcji powyżej 50 zł nie musisz potwierdzić PINem (tak jak ma to miejsce przy płaceniu kartą czy np. telefonem).
Ważne!
Każda transakcja Fitbit Pay potwierdzona jest biometrycznie, tzn. poprzez wyczucie tętna na nadgarstku użytkownika zegarka. Zakładając zegarek na rękę musisz wpisać na urządzeniu kod do portfela Fitbit Pay przy pierwszym skorzystaniu z płatności po założeniu zegarka na rękę. Aktywuje on tym samym portfel Fitbit Pay.

Portfel na urządzeniu jest odblokowany przez 24 godziny pod warunkiem, że zegarek jest cały czas na ręce. Jeśli zdejmiesz zegarek z ręki tętno nie będzie wykrywane i portfel się blokuje. Wtedy po ponownym założeniu zegarka na rękę trzeba ponownie wpisać kod.

Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Do Fitbit Pay możesz dodać karty debetowe, wydawane do kont osobistych i/lub kredytowe Santander Banku Polska. Ja do testowego Fitbit Ionic dodałem kartę kredytową, oferującą moneyback za zakupy w sklepach spożywczych, na stacjach paliw oraz w restauracjach i fastfoodach.

Sprawdź, jakimi innymi smartwatchami możesz płacić w sklepach (i nie tylko)

Informacje o transakcjach, za które płaciłeś przy użyciu Fitbit Pay (kwota, data i miejsce transakcji) znajdziesz w aplikacji Fitbit w Fitbit Wallet. Chcąc sprawdzić transakcje lub dodać nową kartę musisz się zautoryzować hasłem (które utworzyłeś podczas aktywacji portfela) lub odciskiem palca.

Fitbit Pay w Polsce - co warto o nim wiedzieć?

Zarówno Fitbit Ionic jak i Fitbit Charge 3 Special Edition są urządzeniami bardzo wygodnymi w codziennym użytkowaniu. Kiedy przyszedł koniec testów, bardzo niechętnie się z nimi rozstałem. Cały czas zastanawiałem się nad kupnem któregoś z nich – mógłbym dzięki temu używać dwóch rozwiązań płatności mobilnych (Google Pay na smartfonie i Fitbit Pay w zegarku). Na początku marca Fitbit wprowadził do oferty trzy nowe smartwatche z serii Versa. Dwa z nich – Versa i Versa Special Edition – wspierają Fitbit Pay. Oznacza to, że wybór może być jeszcze trudniejszy...

Dodano:
19 Kwi 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

11 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 03 grudnia 2019
  Cześć Moniko, aplikacja Fitbit jest bezpłatna.
 • Monika Woźnica Ekspert 03 grudnia 2019
  Czy aplikacja do Fitbit Versa jest płatna przy jej pobieraniu na telefon w celu synchronizacji?
 • Maciej Kazimierski Ekspert 03 grudnia 2019
  Cześć Pablo,ING niedawno wprowadził inne płatności dla osób aktywnych - Garmin Pay. O wprowadzeniu Fitbit Pay przez tę instytucję nic (jak na razie) nie słyszałem. Najprawdopodobniej na początku 2020 r. Fitbit Pay i Garmin Pay wejdą do oferty mBanku.
 • Pablo Gruhasso Ekspert 02 grudnia 2019
  Czy ING zamierza wprowadzić płatność fitbit pay ?
 • Maciej Kazimierski Ekspert 22 listopada 2019
  Cześć Marcinie, dostałem jeszcze odpowiedź od Fitbita. Prosili żebyś upewnił się, że masz najnowszą wersję oprogramowania. Ich zdaniem Twój problem powinien zniknąć po jego zaktualizowaniu.
 • Maciej Kazimierski Ekspert 18 listopada 2019
  Cześć Marcinie, skontaktowałem się z polskim oddziałem Revoluta. Zasugerowali żebyś skontaktował się na początku z ich supportem, który może sprawdzić konkretny przypadek. Najszybciej możesz to zrobić za pośrednictwem aplikacji (trzeba wejść na czat w aplikacji i wpisać tam pytanie. Żeby ominąć bota i szybciej połączyć się z "żywym" konsultantem, należy wpisać "live agent"). Pytania możesz też zadawać przez polską stronę fb Revoluta (można napisać na wallu lub przez messangera, w auto odpowiedzi na messangerze ustawione są wskazówki jak połączyć się z supportem).
 • Maciej Kazimierski Ekspert 18 listopada 2019
  Cześć Marcinie, wrócę do Ciebie z odpowiedzią tak szybko, jak to będzie możliwe. Muszę sprawdzić, co może być źródłem Twojego problemu.
 • Marcin Szubiński Ekspert 17 listopada 2019
  Próbowałem podpiąć moją kartę Revoult do Fitbit Ionic lecz cały czas otrzymuję wiadomość fitbit nie obsługuję mojej karty. Jakieś podpowiedzi?
 • Maciej Kazimierski Ekspert 13 listopada 2019
  Cześć Mateuszu, z Fitbit Pay mogą korzystać klienci Santander Banku Polska i Banku Pekao (korzystający z kart Mastercard). Do Fitbit Pay można też podpiąć kartę Revolut (Mastercard)
 • Anna Malek Ekspert 12 listopada 2019
  Cześć Mateusz,jeszcze w Pekao S.A. (tym z żubrem) ;)

Podobne artykuły