Garmin Pay w Polsce – co trzeba o nim wiedzieć?

  • 27 Mar 2018
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Płatność zegarkiem brzmi dla ciebie jak science fiction? Usługa Garmin Pay to rewolucja na polskim rynku. Poznaj najbardziej innowacyjną metodę płatności, z której możesz skorzystać już dziś.
Garmin Pay w Polsce – co trzeba o nim wiedzieć?

Kupujesz wodę, napój izotoniczny, baton energetyczny (czy cokolwiek innego) i płacisz za zakup zbliżając zegarek do terminala. Fantastyka? Nie, dzięki Garmin Pay to rzeczywistość. Co trzeba wiedzieć o tej usłudze? Jak działa? Wyjaśniam.

Bank Zachodni WBK wspólnie z Garminem i Mastercard wprowadził nową usługę adresowaną do aktywnych klientów – Garmin Pay. Garmin Pay to kolejne – po BLIK (ponad 3 mln transakcji w 2017 r.), Google Pay (prawie 1 mln transakcji w 2017 r.) i HCE (ponad 1,5 mln transakcji w 2017 r.) – rozwiązanie, dzięki któremu możesz wyjść na zakupy i nie brać ze sobą portfela.

Czym jest Garmin Pay?

Usługa Garmin Pay to rozwiązanie transakcji zbliżeniowych opracowane z myślą o osobach będących w ciągłym ruchu. Niezależnie od tego, czy chcesz wypić filiżankę kawy po porannym biegu czy przekąsić coś podczas przejażdżki, usługa Garmin Pay umożliwia szybkie i proste dokonywanie zakupów przy użyciu wyłącznie zegarka. Nie masz portfela? Nie masz telefonu? Nie ma problemu. – Tak usługę tę opisuje jej pomysłodawca, firma Garmin.

Tym, co odróżnia tę usługę od innych rozwiązań spotykanych na polskim rynku (np. Google Pay czy HCE) jest to, że za zakupy płacisz nie telefonem a zegarkiem. Smartfon z aplikacją mobilną Garmin Connect Mobile będzie ci potrzebny tylko w początkowym etapie. Po sparowaniu zegarka z aplikacją i dodaniu do niej karty możesz śmiało zostawić telefon w domu.

Czy wiesz, że?
Z usługi Garmin Pay korzystają – lub wkrótce będą mogli korzystać – klienci banków z 14 krajów:
  • 10 europejskich (Polska, Finlandia, Szwecja, Dania, Szwajcaria, Rosja, Norwegia, Wielka Brytania, Luksemburg i Hiszpania)
  • 2 azjatyckich (Tajwan, Singapur)
  • Australii

Jak działa Garmin Pay?

Prosto. Żeby zacząć z niego korzystać trzeba:

  • zainstalować na smartfonie aplikację Garmin Connect Mobile pobraną z Google Play lub App Store,
  • sparować zegarek z aplikacją,
  • dodać do aplikacji kartę płatniczą i utworzyć 4-cyfrowy PIN do aktywacji cyfrowego portfela.

Obecnie do aplikacji Garmin Connect Mobile możesz dodać tylko kartę Mastercard wydaną przez BZ WBK. Niedługo być może z tej usługi będą mogli korzystać klienci banku posiadający karty z logo Visa.
Jak wygląda pierwsza płatność Garmin Pay? Możesz to sprawdzić na poniższej grafice.

Garmin Pay w Polsce – co trzeba o nim wiedzieć?

Każda kolejna płatność Garmin Pay przebiega szybciej. Przez 24 godziny od wprowadzenia PIN możesz płacić zegarkiem bez podawania PIN. Jeśli jednak zdejmiesz zegarek z ręki lub wyłączy się funkcja monitorowania tętna, będziesz musiał wprowadzić PIN ponownie.

Czy wiesz, że?
Przy płatności Garmin Pay powyżej 50 zł nie musisz zatwierdzać transakcji PIN-em (tak jak przy „standardowej” płatności zbliżeniowej). Jest to możliwe dlatego, że cyfrowy portfel jest aktywny dopóki mamy zegarek na ręce.

Garmin Pay w Polsce – co trzeba o nim wiedzieć?

Tokenizacja = bezpieczeństwo

Karty płatnicze dodawane są do aplikacji Garmin Connect Mobile przy użyciu tokenizacji.

Tokenizacja
polega na zastąpieniu numeru karty płatniczej innym ciągiem liczb, czyli tokenem. Token powiązany jest tylko z jednym urządzeniem. Nie ma możliwości zapłacenia przy jego użyciu innym sprzętem. W razie utraty (np. zgubienia) urządzenia nie trzeba zastrzegać oryginalnej karty – wystarczy zablokować token, który jest do niego przypisany.

Płatności zegarkiem? Tylko z Garmin Pay

Jeśli chcesz płacić za zakupy zegarkiem to – przynajmniej w tej chwili – Garmin Pay jest jedynym rozwiązaniem na polskim rynku, które to umożliwia. Klienci banków oferujących Google Pay mogą płacić jedynie przy użyciu telefonów, mimo że – jak mówi Artur Józefowski z obszaru bankowości mobilnej Banku Zachodniego WBK:


- Jeszcze niedawno była taka możliwość dla zegarków z oprogramowaniem Android Wear. Trzeba było telefon, na którym jest pobrana aplikacja Google Pay, sparować z takim zegarkiem. Jednym z takich modeli, który posiadał oprogramowanie Android Wear był zegarek Huawei Watch Sport 2. Niestety od czasu ostatniej aktualizacji aplikacji Google Pay, Google zablokowało możliwość parowania zegarka z aplikacją Google Pay a tym samym dokonywania płatności zbliżeniowych za pomocą smartwatch'a. Jedynymi krajami, w których jest to teraz możliwe to USA oraz Wielka Brytania.

Przy użyciu zegarka mogą płacić użytkownicy Apple Pay, jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy firma z Cupertino zdecyduje się wprowadzić tę usługę na polski rynek.

Jakie zegarki obsługują Garmin Pay?

Do płatności w sklepach i punktach usługowych można obecnie wykorzystywać dwa zegarki Garmina:

Za Garmina Vivoactive 3 trzeba zapłacić – w zależności od miejsca kupna – od 1 219 zł do 1 319 zł. Garmin Forerunner 645 jest droższy. Kosztuje 1 719 zł (za wersję „standardową”) lub 1 939 zł (za wersję „Music”, do pamięci której można wgrać nawet 500 piosenek i podłączyć bezprzewodowe słuchawki Bluetooth).

Urządzenia wearables. Jaka czeka je przyszłość?

Zegarki sportowe Garmina dzięki którym można korzystać z usługi Garmin Pay to przedstawiciele tzw. urządzeń wearables (po polsku nazywanych „ubieralnymi”). Z danych udostępnionych przez Mastercard wynika, że na koniec 2016 r. wartość globalnego rynku urządzeń ubieralnych wynosiła 16,2 mld. dolarów. Zgodnie z prognozami, do 2020 r. 62 proc. urządzeń ubieralnych będzie mogło służyć do płacenia a do 2021 r. wartość sprzedawanych urządzeń ubieralnych wzrośnie do 150 mld dolarów rocznie.

W październiku 2015 r. Mastercard Mastercard uruchomił program „Commerce for Every Device”. Dzięki niemu technologia Mastercard może być udostępniana m.in. w pilotach do samochodów, pierścionkach, opaskach itd. Od tamtego czasu firma rozwija współpracę z producentami gadżetów oraz twórcami oprogramowania, m.in. z FitPay (w jej ramach płatności są udostępniane w produktach Wearatec), z FitBit (karty Mastercard z którymi można powiązać usługę FitBit Pay wydają banki z USA, Australii, Kanady, Danii, Finlandii, Irlandii, Włoch, Nowej Zelandii, Norwegii, Singapuru, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii) oraz Garminem.

Garmin Pay, czy warto?

Zegarek biegowy jest nieodłącznym towarzyszem moich treningów biegowych. Dzięki niemu wiem, w jakim tempie biegłem, jak szybko pokonywałem kolejne kilometry i jak szybkie było moje tętno. Możliwość wykorzystania zegarka do zapłacenia za drobny zakup (np. coś do picia) jest – co tu ukrywać – możliwością kuszącą. Mając na ręku Garmina Vivoactive 3 czy Forerunnera 645 (wg producenta Garmin Pay będą wspierać nowe zegarki Garmina) nie musiałbym brać ze sobą 10 czy 20 zł „na wszelki wypadek”. Z pewnością wśród osób biegających, jeżdżących na rowerze czy uprawiających inne rodzaje aktywności na powietrzu, nowe rozwiązanie znajdzie sporo zwolenników. A co wy myślicie o Garmin Pay? Dajcie znać w komentarzach.

Podobne artykuły