Gdzie kupić walutę?

 • 30 Cze 2015
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(3)
Bank czy kantor? A jeśli w kantor, to stacjonarny, czy internetowy? Który sposób na zakup waluty przed wyjazdem będzie najtańszy i najwygodniejszy?
Gdzie kupić walutę?

Większość z nas korzysta na co dzień z kart debetowych i kredytowych. Gdy wyjeżdżamy za granicę nie chcemy jednak ryzykować tym, że nie znajdziemy bankomatu, i właśnie dlatego chętnie zabieramy ze sobą gotówkę. Można oczywiście odpowiednio wcześniej podpisać umowę o prowadzenie konta w walucie obcej, ale tak czy inaczej dolary, czy euro warto mieć w portfelu. Dzięki temu można być pewnym, że w sytuacjach awaryjnych nie będzie konieczności zmieniania planów.

Jeszcze kilkanaście lat temu większość turystów mogła nabyć walutę wyłącznie w kantorach stacjonarnych. Dziś możliwości jest więcej – sprzedaż walut oferują również banki i kantory internetowe. Te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem wśród turystów, bo gwarantują najlepsze ceny. Z drugiej strony nie można zapomnieć o ryzyku, jakie niesie przeprowadzanie transakcji w sieci. Z tego też względu pojawia się pytanie: gdzie kupić walutę z myślą o wakacyjnej podróży?

Gdzie najtaniej kupić walutę?

Osoby, które planują zagraniczny wyjazd, mogą w dalszym ciągu korzystać z karty, której używają w kraju. Należy wówczas mieć na uwadze, że bank ściągnie nam z konta kwotę przewalutowaną według przyjętego przez siebie kursu. I wcale nie musi być to kurs najniższy. Ponadto wiele instytucji finansowych pobiera za transakcje walutowe dodatkową prowizję, wynoszącą nawet 10% kwoty zakupów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najtaniej kupić walutę, najlepiej załóż kartę płatniczą wydaną do rachunku w obcej walucie. Innym rozwiązaniem jest podpięcie karty złotowej, którą już posiadasz do konta walutowego. Jeśli masz już konto w obcej walucie, możesz zaopatrzyć się w potrzebną sumę. Sprawdź, czy bardziej opłacalny będzie dla ciebie zakup waluty bezpośrednio w banku, czy w zewnętrznym, pozabankowym kantorem online.

Kantory stacjonarne – zapoznaj się z ofertą

Osoby, które wyjeżdżają na krótki okres lub nie chcą zakładać konta walutowego, mogą udać się do kantoru stacjonarnego. Na korzyść tego rozwiązania przemawia przede wszystkim bezpieczeństwo. Zainteresowany klient otrzymuje walutę od ręki – w transakcji nie pośredniczą inne podmioty. Dla części klientów, którzy kupują kilka tysięcy danej waluty, nie bez znaczenia powinna być też możliwość targowania się. W efekcie uzyskać można zadowalającą cenę, której nie zaoferuje kantor internetowy.

waluta

Warto jednak pamiętać, że kantory stacjonarne nie zawsze muszą być dla nas najkorzystniejszą opcją. Na rynku działa aktualnie kilkanaście tysięcy kantorów i tylko niektóre oferują klientom dobre ceny. O ile pewne jest, że kosztowny będzie zakup waluty w kantorze na lotnisku, o tyle wcale niełatwo w mieście znaleźć kantor oferujący dobre ceny. W praktyce zatem konieczne jest dokładne porównanie oferowanych cen. To zajęcie czasochłonne, na które nie każdy podróżujący ma czas, zwłaszcza jeżeli zakup waluty zostawił na ostatnią minutę.

Kantory internetowe – czy to bezpieczne?

Inną możliwością jest nabycie waluty w internecie. Takie rozwiązanie z całą pewnością jest tańsze niż w przypadku kantoru stacjonarnego, ale nie oznacza, że musi być bezpieczniejsze. Dużo zależy od tego, czy mowa o e-kantorach (takich aktualnie działa ok. 30) czy specjalnych platformach, jakie udostępniają banki. W przypadku tych pierwszych, choć może kusić cena, należy zachować ostrożność, zwłaszcza że takie podmioty nie podlegają żadnemu nadzorowi. Platformy udostępniane przez banki są znacznie bezpieczniejsze.

Gdy mowa o zakupie waluty w sieci, nie można zapomnieć, że do przeprowadzenia transakcji potrzebne jest posiadanie konta walutowego. Zakup może łączyć się także z koniecznością uiszczenia opłat za przelew środków. W praktyce zatem przed wyborem tej opcji warto dokładnie przeanalizować koszty. Może się okazać, że ceny oferowane przez e-kantory czy banki wcale nie są tak atrakcyjne, zwłaszcza po zsumowaniu wszystkich dodatkowych opłat.

Waluta w banku lub na poczcie

Jeszcze inną możliwością, aby jak najtaniej kupić walutę, jest skorzystanie z oferty banku. Ta opcja jest również bezpieczna – klient nie powinien obawiać się, że otrzyma fałszywe banknoty. Z drugiej strony należy szczegółowo porównać kursy walut i ewentualnie przygotować się do negocjowania cen przy zakupie większej ilości banknotów. Gdy wymiany dokonuje się w placówce Poczty Polskiej, trzeba pamiętać, że nie w każdej będzie to możliwe (np. w filiach czy niektórych urzędach pocztowych).

Podsumowując, należy pamiętać, że aby zakupić walutę po dobrej cenie i jednocześnie w sposób bezpieczny, niezbędne jest dokładne porównanie ofert i przeanalizowanie ryzyka. W praktyce warto pomyśleć o przeprowadzeniu transakcji odpowiednio szybko. Dzięki temu nie tylko można wyeliminować stres związany z poszukiwaniem np. kantoru stacjonarnego, lecz także zadbać o dobrą cenę. Takie rozwiązanie po prostu się opłaca.

Dodano:
30 Cze 2015

Zaktualizowano:
08 Lip 2020

Zobacz również inne poradniki

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 30 sierpnia 2019
  Cześć Aniu,a ile wynosi spread walutowy?
 • Anna Tytko Ekspert 29 sierpnia 2019
  Pluskantor jest jak dla mnie ok, kursy dobre, szybko, bezpiecznie. My u nich od dawna wymieniamy walute
 • Logan Rex Ekspert 26 stycznia 2017
  Ja kupuję przez platformę Amronet, oczywiście zwróciłem uwagę na bezpieczeństwo e-transakcji. Jest to najszybsza opcja wymiany waluty i jak dla mnie najwygodniejsza.

Podobne artykuły