Gdzie znaleźć wsparcie na start własnego biznesu?

Fot.

Jeśli masz pomysł na własny biznes, jednak nie dysponujesz wystarczającym kapitałem, to sprawdź jak uzyskać nawet kilkaset tysięcy złotych dotacji i wyjątkowe wsparcie niematerialne. Możesz się starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej, kredyt na start czy wsparcie miasta, w którym rozwijasz swoją działalność. Podpowiadamy z jakich możliwości możesz skorzystać.

Innowacyjny pomysł i wizjonerskie podejście to z pewnością pierwsze kroki do stworzenia własnego biznesu. Jeśli nasz pomysł wyróżni się na tle konkurencji, jego realizacja będzie możliwa, a dodatkowo będziesz miał szanse na przetrwanie na rynku, to prawdopodobieństwo otrzymania nawet bezzwrotnego wsparcia będzie większe. Dotacje to jednak nie wszystko, z czego możemy skorzystać, wiele banków i instytucji finansowych ma w swojej ofercie produkty kredytowe na start firmy.

Dofinansowanie z urzędu pracy

Dotacje, które są przyznawane przez powiatowe urzędy pracy, to jedna z bardziej powszechnych form uzyskania wsparcia na rozwój firmy. Będzie ono bezzwrotne, jeśli firma przetrwa na rynku przez przynajmniej 12 miesięcy.

Aby starać się o dotację z PUP, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek w naszym urzędzie pracy i dołączyć do niego perfekcyjnie dopracowany biznesplan. Warto też mieć dokumenty, które będą potwierdzały, że znamy się na obszarze, w którym będzie działała nasza firma. Wszystkie nasze szkolenia i uzyskane certyfikaty mogą wpłynąć na wydanie pozytywnej decyzji, nie oznacza to jednak, że musimy być ekspertem w danej dziedzinie.

Dotację z PUP otrzymamy jeśli:

  • jesteśmy zarejestrowani w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna od minimum 1–3 miesięcy,
  • od ponad 12 miesięcy nie prowadzimy własnej działalności gospodarczej,
  • nie mamy statusu studenta,
  • nie odmówiliśmy propozycji pracy w okresie 12 miesięcy,
  • nie otrzymaliśmy w okresie pięciu lat przed złożenia wniosku o dofinansowanie żadnej innej dotacji na rozwinięcie działalności gospodarczej,
  • w ciągu ostatnich dwóch lat nie byliśmy karani za przestępstwa gospodarcze.

Wysokość dotacji, którą możemy otrzymać z urzędu pracy, to maksymalnie sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że bezzwrotnie możemy otrzymać ok 20 tys. zł. Musimy pamiętać o konieczności udokumentowania wydatków sfinansowanych ze środków pochodzących z dotacji oraz o tym, że nie wszystko możemy kupić za przyznane pieniądze. Zazwyczaj dotacje możemy przeznaczyć na sprzęt do biura, meble czy maszyny.

Dotacje z Unii Europejskiej

Wiele firm na polskim rynku działa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Największe szanse na dotacje unijne mają projekty firm specjalizujących się w innowacyjnych technologiach, cyfryzacji i rozwijaniu kultury. Wsparcie z funduszy europejskich to nie tylko dobra materialne, lecz także wyposażenie, profesjonalna pomoc w rozwoju czy możliwość utworzenia dodatkowego miejsca pracy.

Inkubator

Bardzo ważnym krokiem, jeszcze zanim zaczniemy się ubiegać o dotację z funduszy europejskich jest odnalezienie swojego inkubatora, który dokona selekcji i przydzieli nasz projekt do odpowiedniego sektora. Jeśli w inkubatorze nasz biznes zostanie wysoko oceniony, jego twórca dostanie wsparcie w wykonaniu biznesplanu oraz w założeniu i prowadzeniu firmy. Inkubatory nie nakładają na nas żadnych ograniczeń wiekowych, mieszczą się na terenie całego kraju. Ten rodzaj wsparcia jest jednym z najdłużej działających systemów pomocy przedsiębiorcom. Zyskujemy dzięki niemu wsparcie profesjonalistów. Dzięki temu szansa na utrzymanie się naszej firmy na rynku jest znacznie większa niż w przypadku gdy działamy sami. W inkubatorze możemy działać jednak nie więcej niż 2–3 lata, a zasady w nim panujące mogą się różnić w zależności od województwa lub projektu.

Istnieją również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które zapewniają miejsce i wsparcie dla przedsiębiorców. Wspierają pracowników akademickich, studentów oraz absolwentów, działają najczęściej przy szkołach i uczelniach wyższych.

Platformy startowe

Kolejna opcja wsparcia młodego przedsiębiorcy to platformy startowe finansowane z funduszy europejskich. Zarządzaniem tą formą pomocy zajmują się parki naukowo-technologiczne, parki technologiczne, parki naukowe i inkubatory technologiczne. Platformy startowe mają ograniczenie w postaci wieku, oferta jest skierowana do osób, które nie ukończyły 35 lat. Jeśli nasz pomysł spełni wymogi, to możemy uzyskać wsparcie doradcze czy pomocy w rozwoju przedsiębiorstwa. Programy prowadzone przez platformy startowe są skierowane do osób, które chcą prowadzić swoją firmę w jednym z pięciu województw: podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim.

Dzięki funduszom europejskim możemy brać udział w licznych szkoleniach, konferencjach i warsztatach dla przyszłych przedsiębiorców. Na oficjalnej stronie funduszy możemy znaleźć informacje, na jaki cel możemy w tej chwili otrzymać dofinansowanie. Obszarów dotacji jest wiele, musimy również zwracać szczególną uwagę na to, w jakim obszarze prowadzone są bieżące programy. Jeśli w danym momencie nie ma programu, który pasuje do naszego pomysłu lub aktualnie nie ma projektu na terenie naszego województwa, to możemy zaczekać na pojawienie się nowych projektów lub skorzystać z produktów bankowych skierowanych do młodych przedsiębiorców.

Wsparcie dla przedsiębiorcy od MRPiPS

Możemy również skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwszy biznes – wsparcie w starcie to program rządowy, który ma na celu rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy. Bank Gospodarstwa Krajowego wybiera pośredników finansowych, którzy będą udzielać nisko oprocentowanych pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na utworzenia nowego miejsca pracy dla osoby bezrobotnej. Oprocentowanie pożyczki jest wyjątkowo opłacalne, ponieważ wynosi 0,44 proc. w skali roku (1/4 stopy referencyjnej). Pożyczyć możemy do 84 tys. złotych na okres maksymalnie siedmiu lat. Wysokość kredytu nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Program obejmuje przedsiębiorców z całego kraju i nie stanowi jedynie pożyczki na korzystnych warunkach. Kredytobiorca może skorzystać też z licznych szkoleń i usług doradców w zakresie przedsiębiorczości.

Kredyt na start

Jeśli nie kwalifikujemy się do otrzymania dotacji lub zwyczajnie nie chcemy skorzystać z powyższych opcji, możemy udać się do banku. Wiele instytucji ma w swojej ofercie produkty kredytowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytu na rozwój firmy, limitu odnawialnego czy karty kredytowej.

Kredyt na start otrzymamy m.in. w:

Zazwyczaj banki, które mają w swojej ofercie kredyty na start, zaproponują nam niższą kwotę niż klientowi, którzy dłużej prowadzi swoją firmę. Przy niewielkich kwotach i małym ryzyku kredytowym nie powinniśmy mieć jednak problemu z uzyskaniem pożyczki.

Jeśli brak nam pewności przy tworzeniu biznesplanu, nie wiemy, jakie dokumenty powinniśmy przedstawić w wybranych instytucjach, a liczba dokumentów, które trzeba przygotować, spędza nam sen z powiek, to możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku jest coraz więcej firm, które pomagają zdobyć dofinansowanie i doradzają, jak wypełnić dokumenty, aby nasza aplikacja została pozytywnie rozpatrzona. Co więcej, w każdym miejscu związanym bezpośrednio z dotacjami i wspieraniem biznesu uzyskamy najważniejsze informacje. Zbyt mały kapitał lub jego brak jest najczęstszym powodem, dla którego rezygnujemy z własnego biznesu. Warto poświęcić swój czas na poszukiwanie środków z różnych źródeł, aby nasz pomysł mógł pracować na naszą przyszłość.

Podobne artykuły