Gotówka i karty płatnicze zostaną wyparte?

  • 04 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Od lat przepowiada się koniec gotówki i całkowite przejście na cyfrowe transakcje. Z raportu Deutsche Banku wynika jednak, nie tylko że banknoty i monety nie znikną jeszcze przez długi czas, ale także że całkowite przejście na płatności bezgotówkowe mogłoby spowodować zachwianie globalnej gospodarki.
Gotówka i karty płatnicze zostaną wyparte?

Przyszłość gotówki i fizycznych kart kredytowych

Według trzeciego już z serii „The Future of Payments” raportu Deutsche Banku, zatytułowanego „

Digital Currencies: the Ultimate Hard Power Tool”, gotówka będzie wykorzystywana jeszcze przez dekady. Przywiązanie do namacalnych środków płatności utrwalane było przez wieki. Wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami to przykład trudnej sytuacji na rynku międzynarodowym, wpływającej na zachowania inwestorów, którzy zaczęli zwiększać swoje środki w gotówce. Badanie, wykonane przez autorów raportu, wykazało że ludzie też mają duże zaufanie do tej formy płatności, bo dzięki niej mogą łatwiej śledzić swoje wydatki.

O ile gotówka będzie się miała dobrze, to kartom kredytowym zwiastuje się śmierć. Ma to być spowodowane błyskawicznie rozwijającymi się sposobami na łatwe i szybkie transakcje cyfrowe. Już teraz coraz więcej sklepów pozwala na płatności BLIK-iem lub za pomocą wirtualnych kart w aplikacjach. Brak fizycznych plastikowych odpowiedników oznacza zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, większe bezpieczeństwo środków i wygodę. Im prostszy jest proces płacenia, tym klient wydaje więcej. W interesie sklepów jest więc wdrażanie nowych technologii. Cyfrowe transakcje usprawnią też współpracę B2B.

Sprawdź też: Jak zrobić przelew BLIKiem?

Sceptycy wskazują, że nietradycyjne waluty takie jak bitcoin i libra (waluta Facebooka) powoduje zwiększenie użycia energii, a poza tym płatności za ich pomocą są utrudnione przez różne regulacje prawne poszczególnych krajów.

Mimo to liczba użytkowników portfeli cyfrowych wciąż rośnie i zgodnie z przewidywaniami w ciągu dekady osiągnie 200 mln, czyli cztery razy więcej niż obecnie. Proces ten wspierać będą korzystające na tym rządy, banki, korporacje oraz dostawcy usług płatniczych.

Przykład z Chin – cyfrowy juan

Przyszłość pieniądza można odczytywać na podstawie działań Chin, które od 2014 r. pracują nad nową walutą – cyfrowym juanem. Pod względem infrastruktury dla płatności bezgotówkowych, Państwo Środka dominuje na świecie. Wartość płatności w sieci to trzy czwarte krajowego produktu brutto, prawie dwa razy więcej niż osiem lat temu. Obecnie w Chinach niemal połowa transakcji w sklepach odbywa się za pomocą wirtualnego portfela.

Dodano:
04 Lut 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły