Gwarancja de minimis – dla kogo?

  • 13 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Gwarancja de minimis ułatwia otrzymanie kredytu przedsiębiorcom z sektora MŚP, co daje możliwość rozwoju firmy i wprowadzania innowacji. Pieniądze mogą być jednak wykorzystane w określonych warunkach.
Gwarancja de minimis – dla kogo?

Co to jest gwarancja de minimis?

Gwarancja de minimis to zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które działają w Polsce. Otwiera ona możliwość otrzymania dodatkowych środków od banku dla większej liczby firm (nawet o jedną czwartą), co więcej – na korzystnych warunkach. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc w przypadku przedsiębiorstw z krótką historią kredytową lub niewystarczającym majątkiem na zabezpieczenie. Wiele skorzystają na tym start-upy.

Realizowany od 2013 r. program pobudził gospodarkę. Do końca 2019 r. skorzystało z niego niemal 160 tys. firm, z których większość deklaruje zachowanie stabilizacji finansowej dzięki gwarancji de minimis. Ze wszystkich uczestników prawie trzy czwarte przedsiębiorców uważa, że obroty firmy zwiększyły się z powodu kredytu.

Cel gwarancji de minimis

Celem zabezpieczenia w postaci gwarancji de minimis jest rozwój przedsiębiorstw z sektora MŚP, wprowadzanie innowacji i zdobywanie nowych rynków. Kredyt z takim zabezpieczeniem wpłynął nie tylko na firmy, ale i na zatrudnienie. Według ekspertów BGK od początku trwania program przyczynił się do utworzenia 99 tys. miejsc pracy oraz zachowania 103 tys. dotychczasowych.

Są jednak pewne zasady, których trzeba się trzymać. Pojedyncza kwota gwarancji nie może być wyższa niż 3,5 mln zł z zastrzeżeniem, że jest ona zależna od wielkości pomocy de minimis, jaką otrzymał przedsiębiorca w bieżącym roku podatkowym i dwóch poprzedzających go latach podatkowych. Jeśli kredyt brany jest na bieżącą działalność firmy, to gwarancja może być udzielona na najwyżej 27 miesięcy. Okres ten jest dłuższy – do 99 miesięcy – w przypadku kredytów inwestycyjnych. Gwarancja de minimis zabezpiecza 60 proc. wnioskowanej kwoty. Preferencyjna opłata to 0,5% od kwoty gwarancji w stosunku rocznym.

Ograniczenia gwarancji de minimis

Choć nie ma konieczności realizacji wcześniej podanych celów, to mając kredyt zabezpieczony gwarancją de minimis nie można go przeznaczyć na inwestycje kapitałowe lub zakup instrumentów finansowych, wierzytelności czy zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Oferty banków

Oferty kredytów z gwarancją de minimis dostępne są we wszystkich większych bankach m.in.: w Pekao, BNP Baribas, ING Banku Śląskim, PKO BP, Santander Banku Polska, mBanku, Alior Banku, Banku Millennium czy Nest Banku.

Sprawdź oferty banków na kredyt inwestycyjny! >>

Dodano:
13 Lut 2020

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły