Huawei Watch GT Active – smartwatch dla aktywnych

 • 05 Lip 2019
 • 10 min. czytania
 • Komentarze(4)
Sprawdziłem jak na co dzień sprawdza się najnowszy smartwatch Huaweia - Watch GT Active. Przez miesiąc mierzył moją aktywność fizyczną i towarzyszył mi podczas aktywności treningów biegowych
Huawei Watch GT Active – smartwatch dla aktywnych

Huawei Watch GT Active to najnowszy smartwatch chińskiego producenta. Przez kilka tygodni zdejmowałem go z nadgarstka tylko po to, żeby go naładować. Dowodzi to tylko tego, że sprawdził mi się zarówno jako miernik codziennej aktywności jak i zegarek sportowy.

W zeszłym roku podczas testowania Google Pay, zapoznałem się ze smartwatchem Huawei Watch 2 Sport. Urządzenie pracowało pod kontrolą systemu operacyjnego Wear OS i wspierało płatności mobilne Google Pay. Huawei Watch 2 gościł na moim nadgarstku przez prawie 3 miesiące i przez ten czas nie dał mi większych powodów do narzekań (mimo tego, że w pewnym momencie musiałem od nowa konfigurować usługę Google Pay). Do ładowarki zegarek podłączałem przeciętnie co 2-3 dni.

Jesienią 2018 r. zadebiutował nowy smart zegarek chińskiego producenta – Huawei Watch GT. Wyglądem nie odbiegał zbytnio od swojego poprzednika. Najważniejsza zmiana kryła się jednak wewnątrz urządzenia. Watch GT pracuje pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego producenta - Huawei Light OS. Rezygnacja z Wear OS spowodowała, że nowy zegarek utracił część swoich funkcjonalności – np. nie można nim płacić, nie ma też sklepu z aplikacjami. Zwiększył się za to czas pracy urządzenia – producent podaje, że jedno ładowanie akumulatora wystarczy nawet na 2 tygodnie pracy (o tym, jak wygląda to w rzeczywistości, przeczytasz niżej).

Wiosną 2019 r. Huawei pokazał odświeżoną wersję zegarka – Huawei Watch GT Active. Zmieniony został nieco design urządzenia, wprowadzone nowe materiały (fluoroelastomer, który jest wytrzymały, odporny na pocenie i nie uczula), kolory pasków (ciemnozielony i pomarańczowy) i zastosowano nowy, bardziej wydajny akumulator. Huaweia Watch GT Active zasila ogniwo jonowo-polimerowe. Zostało ono zmniejszone, przy jednoczesnym zachowaniu jego mocy.

Do testów dostałem Huawei Watcha GT Active na pomarańczowym pasku.

Huawei Watch GT Active – pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu przesyłki dostarczonej przez kuriera to „Huawei umie w design”. Zegarek zapakowany był w czarne kartonowe pudełko, na którego górnej ściance wytłoczone jest złote logo producenta i schematycznie narysowany zegarek.

Zegarek możesz wyjąć z pudełka po zdjęciu pokrywki i podniesieniu przekładki. W pudełku znajdziesz też stację dokującą (podłącza się ją do zegarka magnetycznie), kabel USB i instrukcję usługi.

Huawei Watch GT Active

Urządzenie zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Watch GT Active nie ma zbyt dużej średnicy (46,5 mm) i będzie wyglądał dobrze nawet na szczupłym nadgarstku. Jest na tyle lekki (46,5 g), że możesz nosić go przez cały dzień, a nawet nie zdejmować przed spaniem. Wygląd Huawei Watch GT Active jest na tyle „zegarkowy”, że możesz go z powodzeniem nosić na co dzień (może za wyjątkiem sytuacji bardziej oficjalnych, wymagających założenia garnituru).

Huawei Watch GT Active – jak się go używa na co dzień?

Przejdźmy zatem do testu! Podłączyłam go do ładowania na pół godziny i już mogłem zsynchronizować zegarek z telefonem. Jeżeli tak jak ja, używasz smartfona Huawei, to nie musisz instalować żadnej dodatkowej aplikacji. Wystarczy, że otworzysz aplikację Huawei Health, którą znajdziesz na każdym telefonie tej firmy. Jeżeli używasz smartfona innego producenta, aplikację tę możesz pobrać ze sklepu Google Play czy App Store.

Huawei Watch GT Active

Zanim ją otworzysz, pamiętaj o włączeniu Bluetooth w telefonie. Po wejściu do aplikacji, kliknij przycisk „+”, z listy kategoriami urządzeń wybierz „Smartwatch”, kliknij na nazwę zegarka i wciśnij przycisk „PARUJ”. I już – po chwili zegarek jest sparowany z twoim telefonem.

Jeżeli nie podobają ci się tarcze dostępne w urządzeniu, możesz wgrać do niego jedną z tarcz znajdujących się w aplikacji Huawei Health. Na możliwości wymiany tarczy i paska kończą się tak naprawdę opcje personalizacji zegarka.

Podobnie jak inne smartwatche, tak i Huawei Watch GT Active może informować o nadchodzącym połączeniu telefonicznym, SMS-ie, mailu czy nowym poście w social media. Rozwiązanie to jest wygodne – wystarczy sprawdzić na tarczy zegarka, kto przysłał wiadomość. Z poziomu zegarka możesz też odrzucić połączenie telefoniczne (szkoda, że nie ma możliwości odebrania telefonu przez kliknięcie na tarczy zegarka).

Kolejną opcją zegarka, z której korzystałem na co dzień jest monitorowanie aktywności. Huawei Watch GT Active na bieżąco informuje o liczbie zrobionych kroków czy o szybkości tętna (producent podaje, że w monitorowaniu tętna pomaga „samouczący się algorytm, który wykorzystuje technologia monitorowania tętna HUAWEI TruSeen(TM) 3.0.”).

Wzorem innych wearables, Huawei Watch GT mierzy też jakość snu. Pomiar nie ogranicza się jednak tylko do pokazania podstawowych parametrów, czyli:

 • liczby przespanych godzin,
 • czasu snu głębokiego, snu płytkiego,
 • czasu trwania fazy REM,
 • czy liczby przebudzeń.

Aplikacja przyznaje też punkty za jakość snu. Dodatkowo smartwatch identyfikuje typowe problemy związane ze snem i dostarcza ponad 200 potencjalnych sugestii, które pomogą użytkownikowi lepiej spać. Po ustawieniu inteligentnego budzika Huawei Watch GT Active monitoruje fazę snu użytkownika. Jeśli użytkownik pozostaje w stanie głębokiego snu, smartwatch nie włącza głośnego alarmu, lecz zaczyna cicho i delikatnie wibrować, aby wybudzenie było łagodniejsze, a samopoczucie osoby wybudzonej lepsze. Jest to możliwe dzięki technologii monitorowania snu Huawei TruSleep 2.0, która została stworzona we współpracy z Harvard Medical School CDB Center.

Skoro mowa o spaniu, nie sposób wspomnieć o budziku – bardzo spodobało mi się to, że nie musiałem (tak jak np. w Fitbit Versa) ustawiać alarmu na zegarku. Wystarczyło, że był włączony na – połączonym z zegarkiem – smartfonie. O tym, że pora wstać byłem informowany delikatnymi wibracjami. Co więcej – na zegarku mogłem włączyć 10-minutową drzemkę lub wyłączyć budzik.

Kilka słów o akumulatorze – producent deklaruje, że po naładowaniu akumulator będzie zasilał urządzenie przez 2 tygodnie (przy założeniu aktywnego monitoringu tętna i 90 minut aktywności fizycznej w tygodniu). Mnie nie udało się osiągnąć takiego wyniku, ale ładowanie zegarka co tydzień (podłączałem go do ładowarki kiedy poziom naładowania akumulatora wynosił ok. 20 proc.), uważam za bardzo dobry wynik (zwłaszcza, że zegarek zazwyczaj zdejmowałem tylko po to żeby go naładować).

Huawei Watch GT Active – funkcje sportowe

Huawei Watch GT Active został zaprojektowany z myślą o miłośnikach różnych dyscyplin sportowych: biegania, jazdy na rowerze, pływania, triatlonu, górskich wypraw, ale też ćwiczeń fitness wykonywanych w zamkniętych pomieszczeniach. Zegarek rejestruje w czasie rzeczywistym szereg parametrów takich jak: dystans, tempo, tętno oraz spalone kalorie. W zegarku zainstalowany jest także żyroskop i barometr. Smartwatch jest wodoodporny (wytrzymuje zanurzenie do głębokości 50 metrów).

Smartwatch pozwala na rejestrowanie następujących aktywności sportowych:

 • bieganie w terenie (jak kto woli bieganie na dworze),
 • bieganie na bieżni,
 • bieg przełajowy,
 • marsz w terenie,
 • wspinaczka,
 • kolarstwo,
 • rower stacjonarny,
 • pływanie w basenie i w wodach otwartych
 • oraz inne.

Moją podstawową aktywnością fizyczną jest bieganie. Dlatego też przez kilka tygodni Huawei Watch GT Active towarzyszył mi na każdym treningu.

W czasie treningu zegarek zbiera sporo informacji, które po zakończeniu i zapisaniu biegu są prezentowane zarówno na zegarku jak i w aplikacji Health, mi.in.:

 • mapa pokazująca trasę biegu,
 • informacje o dystansie, czasie trwania treningu, średnim tempie i ilości spalonych kalorii,
 • tempie, w jakim przebiegłeś każdy kilometr (z możliwością sprawdzenia tempa w każdej minucie biegu),
 • tętnie (z podziałem m.in. na ekstremalne, anaerobowe czy aerobowe i czasem, przez jaki było utrzymywane),
 • kadencji (z możliwością sprawdzenia, ile wynosiła w każdej minucie biegu),
 • wysokości (zawsze wydawało mi się, że biegam po płaskim terenie, ale wykresy w aplikacji wyprowadziły mnie z błędu).

Huawei Watch GT Active

W aplikacji znajdziesz też dane o swojej wydajności (w tym m.in. o poziomie VO2Max) i informację o czasie regeneracji po treningu.

Jak dla mnie – prawie ekstra! Prawie dlatego, że danych treningowych z aplikacji Huawei Health nie można przenieść np. do Endomondo. To minus. W Endomondo mam zapisaną całą historię swoich treningów biegowych. Bieganie z Huawei Watch GT Active było bardzo wygodne – nie musiałem zmieniać zegarka na biegowy, wystarczyło tylko wybrać odpowiedni rodzaj treningu z menu i poczekać aż zegarek połączy się z GPS (co następowało bardzo szybko). Warto dodać, że zegarek obsługuje nie tylko GPS, ale też Glonass, Galileo i Beidu.

Huawei Watch GT Active

Podsumowując – jeżeli chcesz wiedzieć o swoim treningu biegowym więcej niż to, jak długo trwał, a przy tym nie chcesz kupować specjalnie zegarka biegowego – Huawei Watch GT Active jest dobrym rozwiązaniem dla ciebie! Zegarek w pełni zasługuje też na określenie Active, jakie znalazło się w jego nazwie.

Huawei Watch GT Active – ile kosztuje?

W znacznej większości sklepów internetowych, które sprawdziłem (w tym we wszystkich wymienionych na stronie internetowej producenta) za Huawei Watch GT Active trzeba zapłacić 899 zł. W internetowej porównywarce cen znalazłem też tańsze zegarki. Przykładowo – smartwatcha z zielonym paskiem można kupić już za 669 zł, a na pomarańczowym – już za 739 zł.

Huawei Watch GT Active – jak sfinansować jego zakup?

Sposób, w jaki możesz sfinansować zakup Huaweia Watch GT Active zależy od tego, czy chcesz go mieć już teraz, czy też możesz poczekać jeszcze przez kilka miesięcy i w tym czasie oszczędzić część lub całość pieniędzy.

Jeżeli chcesz kupić tego smartwatcha teraz i zabrać go ze sobą na wakacje, możesz skorzystać z karty kredytowej. To produkt finansowy „wielokrotnego użytku”. Płacąc nim np. za zakupy korzystasz z limitu kredytowego przyznanego przez bank. Spłacając zadłużenie przed upływem okresu bezodsetkowego ,nie zapłacisz odsetek. Banki oferujące karty kredytowej umożliwiają też rozłożenie zadłużenia na wygodne miesięczne raty).

Jeśli nie masz jeszcze karty kredytowej i chciałbyś ją wyrobić, możesz skorzystać z promocji i zyskać np.:

Możesz poczekać? W takim razie możesz:

 • odłożyć pieniądze na zegarek na koncie oszczędnościowym. Jeżeli będziesz wpłacał co miesiąc na konto oszczędnościowe 150 zł, to zegarek będziesz mógł kupić już po sześciu miesiącach. Wpłacając na rachunek 75 zł miesięcznie, wydłużysz czas oszczędzania o 6 miesiące, a zasilając je kwotą 100 zł miesięcznie – o 3 miesiące. Wybór należy do ciebie. Ile możesz zyskać na koncie oszczędnościowym? Nawet 3 proc. rocznie,
 • założyć cel. Rozwiązanie to polega na tym, że każda płatność kartą debetową i każdy przelew będzie powiększona o wybraną przez ciebie kwotę (np. 5 zł), która będzie trafiała na specjalny rachunek. Do dalszego oszczędzania będzie cię motywować śledzić postępów w aplikacji mobilnej banku. Jeżeli będziesz chciał szybciej uzbierać założoną przez siebie kwotę, możesz też dodatkowo zasilać swój cel (np. kwotą 50 zł miesięcznie). Z tego sposobu oszczędzania możesz skorzystać zakładając eKonto osobiste w mBanku.

Huawei Watch GT Active nie jest może typowym smartwatchem, tj. takim, na którym możesz instalować aplikacje czy wykorzystywać do płatności mobilnych. Bardzo dobrze sprawdza się jednak jako zegarek na co dzień i towarzysz podczas treningów sportowych.

Dodano:
05 Lip 2019

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 07 stycznia 2020
  Dzień dobry, od Huawei dostałem następującą odpowiedź: po połączeniu zegarka z aplikacją HUAWEI Zdrowie zegarek automatycznie dopasuje język do języka telefonu. W razie jakichkolwiek trudności, najlepiej wybrać się do serwisu Huawei, zespół na miejscu chętnie pomoże.
 • Anna Sa Ekspert 05 stycznia 2020
  Witam zakupiłam zegarek Huawei watch GT active i po aktualizacji nadal nie ma polskiego menu w zegarku. Dlaczego?
 • Maciej Kazimierski Ekspert 09 lipca 2019
  Nie słyszałem o tej firmie i tej opasce. Mam nadzieję, że będę miał okazję ją sprawdzić. Od dawna jej używasz?
 • Michael Dominero Ekspert 09 lipca 2019
  To ja ze swojej strony polecam jk active

Podobne artykuły