Idealne miejsce dla twojej firmy

Fot.

Rozpocząłeś pracę na własny rachunek, teraz czas na znalezienie miejsca, w którym będziesz mógł się skupić i pracować nad rozwojem swojej firmy lub startupu. Zapoznaj się z koncepcją coworkingu, dzięki której nie będziesz musiał przenosić firmy do domu, przypadkowych kawiarni czy wynajmować drogiego biura.

Jeśli do realizacji działań Twojej firmy wystarcza laptop z dostępem do internetu, to zapewne myślałeś, że Twoje mieszkanie może zostać idealnym biurem. Jednak to nie zawsze dobry wybór dla rozwoju przedsiębiorstwa. Na całym świecie dużym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie coworkingowe, dzięki którym młodzi przedsiębiorcy wspierają się wzajemnie, korzystają z wielu udogodnień i rozwijają działalność w kreatywnym i harmonijnym otoczeniu.

Co to jest coworking?

Z coworkingu najczęściej korzystają młode firmy i startupy. Idea jest prosta – nie przepłacać za wynajem biura, korzystać ze wsparcia innych przedsiębiorców oraz specjalistów. Coworking to w skrócie możliwość korzystania z biura oraz jego wyposażenia. Przestrzenie coworkingowe są najczęściej niezależne od firm dzięki czemu mogą łączyć przedsiębiorców i profesjonalistów z różnych branż i dziedzin. Dlatego są idealne dla niezależnych wykonawców, przedsiębiorców, którzy dużo podróżują. Co ciekawe wiele biur coworkingowych zapewnia sekretariat, wsparcie księgowości i zapewnia przestrzeń, w której możesz się spotkać ze swoimi klientami, inwestorami i współpracownikami.

Koszty

Dla każdego przedsiębiorcy bardzo istotna jest cena jaką będzie musiał zapłacić za przestrzeń biurową z której skorzysta. Istnieją instytucje, udostępniające przestrzenie dla swoich klientów za darmo, zazwyczaj są to propozycje banków, które wpisują to w pakiet do konta firmowego. Jeśli zdecydujesz się na coworking w wybranym przez siebie miejscu ceny wahają się od 20 złotych za dzień do 1 500 złotych za miesięczny pakiet z nielimitowanym dostępem. Możesz wybrać również dodatkowe usługi, które będą wiązały się z dodatkowymi opłatami, dlatego jak przy każdej czynności dokonywanej w Twojej firmie przy korzystaniu z coworkingu, będziesz zmuszony do kalkulacji.

Usługi

Korzystając z przestrzeni coworkingowej otrzymujesz nie tylko biurko, ale też m.in.:

  • pomoc prawną,
  • pomoc księgową,
  • dostęp do przestrzeni biurowej,
  • dostęp do kuchni,
  • obsługę sekretariatu,
  • wsparcie ekspertów.

Oferty biur coworkingowych, nieznacznie się od siebie różnią, dlatego warto porównać oferty i sprawdzić, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna i będzie zawierała niezbędne narzędzia.

Poprzez coworking możesz współpracować z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, które mogą Ci pomóc w znalezieniu inwestora lub w pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej.
Coworking ma stanowczą przewagę nad pracą w domu, przede wszystkim dlatego, że łatwiej Ci będzie się zmotywować do działania. Nie będą rozpraszały Cię domowe obowiązki czy pozostali domownicy. Dzięki pracy w otoczeniu coworkerów, bez przerwy obracasz się w kreatywnym środowisku, masz okazję poszerzać swoje kontakty. Poznawanie nowych ludzi z różnych branż z pewnością będzie ważnym elementem rozwoju Twojej firmy. Kolejną zaletą korzystania z takich przestrzeni jest możliwość organizowania w niej spotkań z klientami i kontrahentami. W Polsce powstaje coraz więcej biur coworkingowych, które pozwalają na pracę w spokojnym miejscu, jednak cały czas jest to faza początkowa rozwoju, porównując ją do zachodnich sąsiadów.

Podobne artykuły