IKE – rachunki oszczędnościowe i fundusze

  • 12 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wielu boi się emerytury ze względu na niskie wypłaty z ZUS-u. Część młodszych Polaków wątpi czy ta instytucja w ogóle przetrwa do czasu jesieni ich życia. Jak w takim razie zabezpieczyć się na przyszłość? Możesz wziąć sprawy w swoje ręce.
IKE – rachunki oszczędnościowe i fundusze

Rachunek oszczędnościowy IKE – mBank

Konto oszczędnościowe to bezpieczny sposób na zbieranie środków na przyszłość. W mBanku oprocentowanie wynosi 1,75 proc. Nie ma znaczenia, ile wpłacisz na start. Konto można w każdym momencie zasilać dowolną kwotą. Środki są zabezpieczone gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ile w praktyce można zyskać? Wyliczenie zależy od dochodów netto, płci (kobiety mogą przejść na emeryturę o pięć lat wcześniej), wieku, rozpoczęcia odkładania i wpłacanych kwot np. jeśli jesteś 20-letnim mężczyzną z wynagrodzeniem 2 000 zł netto i zaczynasz odkładać po 100 zł miesięcznie już od tego roku, to na emeryturze dostaniesz dodatkowe 960,85 zł z mBanku na każdy miesiąc.

Nie płacisz się za prowadzenie konta. Środki dostępne są przez całą dobę.

IKE Fundusze – mBank

Jeśli chcesz dostać więcej, to możesz zdecydować się na IKE fundusze w mBanku. Nie da się jednak mieć rachunku oszczędnościowego i IKE funduszy jednocześnie, ale jest opcja przeniesienia środków do innej instytucji. Konto można założyć już w wieku 16 lat. Środki dopłacasz co roku zgodnie z obowiązującymi limitami. Na 2020 r. limit wynosi 15 681 zł i dotyczy zarówno rachunku oszczędnościowego, jak i IKE funduszy. Jak uniknąć podatku Belki? Trzeba mieć skończone 60 lat, oszczędzać z IKE przez co najmniej pięć dowolnych lat i zgromadzić ponad połowę środków najpóźniej na pięć lat przed chęcią ich wypłaty. Pieniądze nie giną po śmierci właściciela konta. Przechodzą na wyznaczone przez niego wcześniej osoby.

mBank oferuje szereg funduszy IKE, które różnią się między sobą poziomem ryzyka. Najbezpieczniejsza, ale i najmniej korzystna opcja, to IKE mKASA. W ofercie jest jeden tego typu fundusz. Największy wybór jest wśród funduszy o średnim i wysokim poziomie ryzyka oraz jednocześnie potencjalnie wyższym zyskiem.

Indywidualne Konto Emerytalne Inwestycyjne – Bank Millennium

W ofercie Banku Millennium znajdują się subfundusze - Dynamicznych Spółek, Akcji, Cyklu Koniunkturalnego, Stabilnego Wzrostu, Instrumentów Dłużnych i Depozytowe. Można wybrać jeden lub kilka. Nie ma opłat manipulacyjnych. W każdym momencie da się zmienić alokację subfunduszy inwestowanych w te oszczędnościowe. Działania na powierzonych przez właściciela konta środkach są ściśle kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zaletą IKE jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych. Jeśli właściciel konta umrze, to jego rodzina otrzyma wszystkie zgromadzone oszczędności i nie będzie musiała płacić podatku od spadków.

Długofalowe inwestycje pozwalają na minimalizowanie skutków okresowych wahań. Im wcześniej zaczniesz gromadzić środki, tym wyższe wypłaty na emeryturze. Warto przy tym pamiętać, że środki zainwestowane w Jednostki Uczestnictwa Funduszu Millennium TFI nie są objęte systemem gwarantowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji z dnia 10 czerwca 2016.

Podobne artykuły