Ile potrwa okres niskich stóp procentowych?

  • 14 Lip 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
W czasie pandemii RPP obniżyła stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu, co spowodowało, że spadła wysokość rat kredytów, ale także oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Według ekspertów taka sytuacja może trwać nawet kilka lat. Tymczasem pojawiły się najnowsze prognozy odnośnie PKB i inflacji, opublikowane przez NBP.
Ile potrwa okres niskich stóp procentowych?

2-3 lata na obecnym poziomie?

Na podstawie aktualnych kontraktów terminowych niektórzy eksperci wyliczyli, że okres rekordowo niskich stóp procentowych będzie trwał dwa lub trzy lata. Po tym czasie stawki będą powoli rosły, a do poziomu sprzed pandemii mogą wrócić za osiem lat. Warto odnotować, że choć stopy NBP są niskie, to marże części banków wzrosły. Zaostrzyła się też polityka przyznawania kredytów: wnioskujący, którzy pracują w najbardziej poszkodowanych branżach, mogą mieć trudność z uzyskaniem finansowania. Poza tym przy tych samych dochodach limit kwotowy jest obniżony. Przy kredytach hipotecznych podniósł się też wymagany wkład własny.

Sprawdź, w których bankach został podniesiony wkład własny >>

Kontrakty terminowe są jednak tylko przesłanką, a nie pewnikiem. Wiele w tej kwestii może się wciąż zmienić. Nie jest pewne, czy nadejdą następne fale zachorowań i jaka będzie reakcja rządów. Tymczasem w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych bardzo niskie stopy procentowe funkcjonują już od lat, a w Japonii od kilku dziesięcioleci.

Firmom i bankom zależy, by klienci nie wykazywali się wysoką skłonnością do oszczędzania, bo od tego zależą dalsze losy gospodarki. Z drugiej strony konsumenci wolą tworzyć poduszki finansowe – często na własną rękę, bo depozyty są w wielu przypadkach nieopłacalne. Pozwoli to na większe bezpieczeństwo i stabilność finansową w przyszłości. Banki natomiast odświeżają ofertę i proponują różne promocje, by stymulować konsumpcję i przy tym zarabiać.

Prognozowana inflacja i PKB

Między 15 czerwca a 3 lipca miała miejsce Ankieta Makroekonomiczna BNP, w której uczestniczyło 22 ekspertów z instytucji finansowych i naukowych, a także ze związku zawodowego i organizacji przedsiębiorców. Mieli oni dokonać prognozy polskiej gospodarki w najbliższych latach. Spodziewany jest głęboki spadek PKB – gospodarka ma skurczyć się o liczbę w przedziale od 1,8 do 5 proc. Według prognozy centralnej w tym roku będzie to 3,6 proc., a w 2021 r. 3,7 proc. To więcej niż typowano w poprzednim raporcie. Według ekspertów nie uda się uniknąć recesji. Niewykluczone jest to, że przeciągnie się ona do 2021 czy 2022 r., ale prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB w tych latach jest równe kolejno 11 i 9 proc. Tegoroczna inflacja ma osiągnąć średnią wysokość 3,3 proc., a w przyszłym roku szacowana jest na 2,3 proc. W 2022 r. powinna wzrosnąć zaś do 2,5 proc., co dla NBP jest docelowym poziomem.

Dodano:
14 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły