Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

  • 30 Kwi 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego gotówkowy nie wymaga wielu formalności, a weryfikacja wniosku jest szybka, szczególnie jeśli korzysta się z kanałów zdalnych. W ten sposób przelew można otrzymać nawet w 15 min po otrzymaniu decyzji pozytywnej!
Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Etapy ubiegania się o kredyt gotówkowy

Pierwszym etapem jest wybór oferty. Tutaj najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytowego online i rankingów kredytów. Drugim krokiem jest przejście na bankowy wniosek lub formularz kontaktowy, który należy uzupełnić m.in. podstawowymi danymi osobistymi, wysokością dochodów, informacją o zatrudnieniu i pracodawcy i wybrać kwotę oraz okres spłaty. Jeśli ma się konto w danym banku, to często nie trzeba załączać zaświadczeń.

Bank weryfikuje dane i korzystając ze swojego algorytmu ocenia, czy przyznać kredyt, czy też nie. Jeśli tak, to wysyła umowę i wszelkie informacje dotyczące oferty do zaakceptowania przez klienta. Warunki można zatwierdzić online, bez wychodzenia z domu. Nie trzeba czekać na kuriera.

Czas oczekiwania na weryfikację wniosku i wypłacenie środków

Jest kilka czynników, które mają wpływ na szybkość procesu ubiegania się o kredyt gotówkowy. Pierwszy to sposób, w jaki składa się wniosek. Najdłuższą i najmniej wygodną opcją jest wizyta w oddziale. Znacznie szybsze i łatwiejsze jest złożenie wniosku przez Internet. Weryfikacja idzie sprawniej, jeśli wnioskujący ma konto w danym banku, bo kredytodawca ma całą historię rachunku jak na dłoni.

Nie masz historii kredytowej? Zobacz, jak w takim przypadku starać się o kredyt gotówkowy! >>

Istotna jest też kwota – przy wysokiej potrzebna jest analiza wykonana przez człowieka, a nie automatyczna. Czasami konsultant kontaktuje się z wnioskującym telefonicznie, by ustalić szczegóły. Na szybkość procesu wpływa także pora dnia. Najlepiej wysłać wniosek w godzinach pracy banku. W przypadku pożyczek w firmach pozabankowych to zwykle nie ma znaczenia, bo wnioski rozpatrywane są automatycznie przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

W większości banków cały proces trwa 1-2 dni. Według rankingu direct.money.pl: https://direct.money.pl/ do najszybszych należą:

  • mBank – czas od wypełnienia wniosku do podjęcia decyzji kredytowej dla obecnych klientów to 3 min, a dla nowych 15 min, wypłata dla tych pierwszych w 15 min, dla drugich do jednego dnia roboczego;
  • Bank Pekao – od wypełnienia wniosku do decyzji 30 min, wypłata w tym samym dniu roboczym (nawet w dwie godziny);
  • BNP Paribas – od wypełnienia wniosku do decyzji 30 min, wypłata maksymalnie w następnym dniu roboczym; 
  • Citi Handlowy – od wypełnienia wniosku do decyzji maks. 10 min, wypłata w 90 min od momentu dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów;
  • ING Bank Śląski – decyzja pada w tym samym dniu roboczym (maks. drugiego dnia) co wpłynięcie wniosku, wypłata w tym samym lub następnym dniu roboczym; 
  • PKO BP – przyjęcie wniosku i weryfikacja w jeden dzień, wypłata w jeden dzień.

Co jest brane pod uwagę w czasie weryfikacji?

Banki korzystają ze scoringu, czyli wskaźnika w skali od 1 do 100, który określa wartość kredytową wnioskującego. Im wyższa liczba, tym lepiej dla kredytobiorcy. Na ocenę składają się zarówno czynniki zależne, jak i niezależne od wnioskującego, bo jego profil jest porównany do profili osób, które otrzymały już kredyt i terminowo go spłacają. Jeśli podobieństwo jest wystarczające, to jest większa szansa, że bank podejmie decyzję pozytywną.

Scoring BIK mają tylko osoby z historią kredytową, a więc te, które miały różnego rodzaju zobowiązania finansowe w przeszłości lub mają obecnie. Raz na pół roku można bezpłatnie pobrać raport, ale by poznać własną ocenę należy uiścić opłatę. Wskaźnik zmienia się pod wpływem terminowości spłaty rat – jeśli kredytobiorca się spóźnia, to scoring od razu leci w dół. Jaka wysokość pozytywnie wpływa na szansę otrzymania kredytu – to zależy od banku. Można jednak założyć, że wskaźnik od 0 do 59 jest niski, 60-80 średni (bywały opóźnienia w spłacie), a 80-100 bardzo dobry.

Ponad połowa ocenionych w BIK Polaków (prawie 7 mln osób) ma scoring na poziomie 80-100, a wciąż bardzo dobrym (między 74-79) może pochwalić się niemal 18 proc. (2,4 mln osób). Średnia dla naszego kraju to 79 punktów. Jeśli nie wyklucza się ubiegania o kredyt hipoteczny w przyszłości, to warto zadbać by scoring w BIK był jak najwyższy.

Starasz się o kredyt w różnych bankach? Sprawdź, czy to wpływa na zdolność kredytową >>

Oprócz terminowości spłaty na ocenę wpływa stopień wykorzystywania limitów na koncie, używania kart kredytowych czy zaciąganie kredytów lub pożyczek, częstotliwość składania wniosków o nowe finansowanie (jeśli wiele banków w krótkim czasie składa zapytanie do BIK w sprawie wnioskującego, to jego scoring się obniża) oraz staż kredytowy. Banki mają swoje algorytmy matematyczne, gdzie poszczególne dane są bardziej lub mniej istotne.

Kredyt gotówkowy uzyska się łatwiej, jeśli posiada się odpowiednią zdolność kredytową. Bank przychylniej patrzy na osobę, posiadającą stałe zatrudnienie – najlepiej umowę o pracę na czas nieokreślony oraz dość wysokie dochody. Nie oznacza to jednak, że inni nie mogą otrzymać finansowania. Dużym plusem jest rzetelne podejście do zobowiązań finansowych. Jeśli decyzja w sprawie wniosku jest negatywna, to można znów próbować, tym razem wydłużając okres kredytowania, dzięki czemu wysokość raty ulegnie zmniejszeniu (zwykle wzrośnie jednak ogólny koszt kredytu).

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
30 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły